25.11.2018, 22:42

2018'in Örnek Öğretmenleri

MEB tarafından geçmiş yıllarda öğretmenler günü münasebetiyle “yılın öğretmenleri” veya “fark yaratan öğretmenler” olarak Ankara’ya davet edilen  öğretmenlerin birçoğu eğitim camiası tarafından hiç tanınmayan öğretmenlerdi. Bu öğretmenlerin çalışmalarının eğitim camiasınca hiç bilinmiyor olması öğretmenlerin seçimi konusunun sorgulanmasına neden oluyordu.

Diğer yandan yüzlerce eğitimcinin çalışmalarını izlediği kendine örnek aldığı bazı öğretmenlerin Ankara’ya davet edilmemesi, hem  bu öğretmenlerin motivasyonunu bozuyor hem de bakanlık merkez teşkilatı ile eğitim camiasının kopmasına neden oluyordu.

Meslek hayatım boyunca birçok öğretmenimizin örnek eğitim çalışmalarının sadece kendi sınıfları veya okulları içinde kaldığına, bu çalışmaların kimse tarafından bilinmediğine ve örnek alınmadığına tanık oldum.

Sosyal medyanın gücünü kullanarak bu çalışmaların tüm eğitimcilere duyurulmasının faydalı olacağını düşündüm. Yıllardır öğretmen ve yöneticilerimizin yaptığı örnek çalışmaları takip edip bunları sosyal medyada oluşturduğum “eğitimde iyi örnekler” grubunda paylaşarak memleketimize hizmet etmeye çalışıyorum. (https://tr-tr.facebook.com/groups/iyiornekler/). Grubumuzu 100 bin üye takip ediyor.  Bu vesile ile hem binlerce öğretmenin kişisel hesaplarını hem de eğitimle ilgili grup ve sayfaları aralıksız takip ediyorum.

Bu süreçte yaptığı çalışmalarla sadece kendi sınıfını değil birçok öğretmenleri aydınlatan, diğer meslektaşlarına örnek olan birçok öğretmen tanıdım. Eminim tanımadığım birçok öğretmenimiz daha vardır. Eğitim camiasında itibar gören bu öğretmenlerin öğretmenler günü veya başka bir vesile ile Ankara’ya davet edilmesini Bakanlığımıza tavsiye ediyorum. Bu eğitim camiasının itibar ettiği eğitimciler ile Bakanlığın itibar ettiği eğitimcilerin örtüşmesini sağlayarak, merkez taşra arasındaki kopukluğu giderecektir.

Bazı öğretmenlerimiz tarafından sosyal medyayı kullanarak çalışmalarını paylaşan öğretmenlerin “reklam yaptığı” şeklinde eleştirildiği de görülüyor. Ben olaya bu açıdan bakmıyorum. Çok güzel çalışmalar yapan bir öğretmen düşünün. Kimse onun çalışmalarını bilmiyor ve örnek almıyor sadece kendi sınıfındaki öğrencilere faydası var. Başka bir öğretmen düşünün ki benzer çalışmalar yapıyor, bunları çevresiyle paylaşıyor, sosyal medyayı kullanarak binlerce öğretmene örnek oluyor, sadece kendi sınıfına değil memleketin dört bir yanında yüzlerce sınıfa ışık oluyor. Elbette ikinci öğretmenimizin ülkeye sağladığı fayda daha fazladır.

O yüzden tüm öğretmenlerimizin çağın gerektirdiği bilişim teknolojilerini çok iyi kullanması alandaki örnek çalışmaları izlemesi, kendi sınıflarında bunları uygulaması, kendi örnek çalışmalarını diğer meslektaşlarının faydalanması için paylaşması çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Aşağıda Eğitimde iyi örnekler grubunda; 2018 yılında çalışmalarıyla  örnek alınan öğretmenlere yönelik düzenlediğim bir ankette isimleri ön sırada çıkan öğretmenlerimiz var. İsmi listenin devamında olan veya çok güzel çalışmalar yaptığı halde adı listede olmayan tüm öğretmenlerimizi tanımayı çok isterim. Ülkemizin aydınlık geleceği onların ellerinde. Onların önünde saygıyla eğiliyorum. Tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günün kutluyorum.

 Bakanlığımızın bilgisine sunarım.

                                             Doğan Ceylan
                            Maarif Mfettişi/Yönetim Bilimi Uzmanı

 

Hasan Kartal
Ezel Ballı
Fatma Uyar
Fatma Ayan
Habib Ocak
Ahmet Naç
İzzet Eker
Pelin AU
Muharrem Ercan
Emrah-Elvan Pekşen
Ufuk Hoca
Ramazan Akman
Seyit Ahmet Uzun
Aylin Leventoğlu
İbrahim Çağlar
Funda Menekşe
Bircan Keleş
Nevin Uçar Çelebi
Mahmut Çürük
Selçuk Tütak
Bilge Sakarya İkibaş
Mehmet Altay
Melih Enver Özkal
Ömer Uslu
Mustafa Turan
Emre Aktürk
Dilek Livaneli
Adil Tuğyan
Muharrem Baz
Meryem Kepir
Muhammet Yılmaz
Fatih Gizligider
Nesrin Karaduman
Akın Akkoç
Emre Özel
Sinem Kolçak Arman
Hasan Başdemir
Cevat Ayna
İlknur Yıldız
Erdim Koç
Fatih Akyüz
Yaşar Çıraklı
Sezer Ortadağ
Zeynep Toz
Levent Yağmuroğlu
Sedat Değer
Erkan İsanmaz
Reyhan Esra Çapar
Demethoca (İngilizce)
Aykut Gözükızıl
Metin Özdamarlar
Volkan Kaz
Şule Kılıçkaya
Irem Savcı
Levent Toros
Naciye saltikalp Kaya
Caner Sarıoğlu
Hüseyin Çağlar
Erdim Koç
Hüseyin Yumlu
Semanur Budak
Meryem Pala Yılmaz
Salih Özenç
Mehmet Ali Varışlı
Volkan Civelek
Burhan Sel
Elif Abacı
Nesrin Aksoy
M.Fatih Bütün
Yakup Işık
Meryem Çatır
Muhammet Çevik
Süleyman Şakçı
Ayşegül Akdan Birgül
İskete Öğretmen
Gökhan Zobu
Mustafa Kan
Mesut Balcı
Fatih Öztürk
İsmail hakkı Elmas
Rafet Ural
Tülay Avcu
Emel Bozkurt
Hızır Aktaş
Selçuk Yusuf Arslan
Ahmet Atilla Özbek
İzzet Temiz
(Not: Listede sınırlama en az 20 öğretmen tarafından örnek alındığı belirtilmesidir.)

Yorumlar (0)
banner51
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48