2021 yılı ilave tediye tarihleri! Tediyeler ne zaman yatacak?

Kamu işçilerine yılda 4 taksit halinde ödenen ilave tediyeler 2022 yılında hangi aylarda ödenecek? İlave tediyeler ne zaman yatacak? 2022 yılı ilave tediye tarihleri nedir! İşte detaylar...

4-B/4-C/4-D li 23.12.2021, 19:21
2021 yılı ilave tediye tarihleri! Tediyeler ne zaman yatacak?

İlave tediye ödeme tarihleri kamu işçileri tarafından en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. İlave tediye ödemeleri her yıl belirli tarihlerde gerçekleştiriliyor. 2022 yılına ait ilave tediyeler hangi tarihlerde ödenecek?

Kadroya geçen kamu ve taşeron işçilerine tediye ödemeleri düzenli olarak ödenmeye devam ediyor. 2021 yılının ardından işçiler 2022 yılı 1. taksit tediye ödemelerinin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. 2022 yılına ait ilave tediye ödemeleri kadroya geçen taşeron işçilere ve kamu işçilerine 4 taksit halinde ödeniyor. 2021 yılında ilave tediye ödemesinin ilk taksiti Ocak, ikincisi ise Mayısta verilmiş, 3. ilave tediye ödeme taksiti Temmuzda ve 4. ödeme de Aralık ayında çalışanların hesaplarına yatmıştı. 2022 yılına ait 4 D işçi ilave tediye ilk taksit ödeme tarihleri Resmi Gazetede henüz yayınlanmadı. Her yıl 4 taksitte yapılan 52 günlük ücretleri tutarında yapılan ödeme 2022 yılında 1. taksit ilave tediye ödemeleri ne zaman yapılacak çalışanlar en çok bu konuyu araştırıyor.

Kamuda kurum ve kuruluşlarında işçi kadrosunda çalışanların hesaplarına yılda 4 taksit halinde yatırılan ilave tediyelerin 2022 yılı ödeme tarihleri ne zaman?

2022 İLAVE TEDİYE ÖDEMELERİNİN 1. TAKSİTİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Her yıl dört taksit şeklinde ödenen ilave tediye 1. taksit ödeme günü ne zaman merak ediliyor. Resmi Gazetede henüz yayımlanmayan ilave tediye tarihleri 2022 yılına ait dönemler araştırılıyor. 6772 sayılı kanun kapsamında yer alan kurumlarda çalışan işçilere verilen ilave tediyeler hakkında alınan kararlar Resmi Gazetede yayınlanıyor.

Geçtiğimiz yıllara baktığımızda 2004 yılı itibariyle Ocak aylarında ilk taksiti ödenen ilave etediyelerin, 2022 yılında yine Ocak ayında ilk taksit ödemelerinin yapılacağı öngörülüyor.

Yine geçtiğimiz yıllara bakacak olursak, son 20 yılda ilave tediyelerin 2. taksitleri Mayıs veya Haziran aylarında yani 5. ve 6. aylarda ödenmektedir. 

Yılın ilk yarısında 13+13=26 ve yine yılın ikinci yarısında da 13+13=26 yani toplamda 52 gün olarak ödenen ilave tediyelerin kesin ödeme tarihleri Resmi Gazete ile kamuoyuna duyuruluyor.

İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ KAÇ PARA?

Kadrolu kamu işçilerine ve taşerondan kadroya geçen 4 Dli işçilerine verilen 52 günlük ikramiye ödemeleri bilindiği gibi 4 taksit halinde veriliyor. 1. ilave tediyelerinin ödenmesi için hesaplama nasıl yapılır araştırılıyor. 1. ilave tediye taksit ödemesi hesaplanırken işçinin aldığı brüt ücret üzerinden hesaplama yapılıyor. Hesaplamadan sonra, SGK prim ve gelir vergisine ek olarak damga vergisi de kesiliyor. 2022 yılında ise asgari ücret zamlandığı için hesaplamalarda farklılıklar olacaktır.

Halen kamuda sürekli işçi kadrosunda çalışan, eski kadrolu işçiler, İŞKURdan kadroya geçen ve 696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen 4 Dli işçilere yılda 4 kez devlet tarafından ilave tediye ikramiye ödemeleri yapılmaktadır.

İşçilerden bir kısmı yeni yılda yine ilave tediye ödenecek mi sorusunu soruyor. İlave tediye ödemesi kanunen kadrolu kamu işçilerine devlet tarafından verilen bir haktır. İlave tediye ödemeleri her yıl düzenli olarak, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile belirlenen tarihlerde işçilerin hesaplarına yatar.

İlave tediyelerde ödenen miktar eski işçilerle yeni kadroya geçen ve İŞKURdan kadroya geçen işçiler arasında farklılıklar gösterebilir. Toplamda alınan maaş oranına göre yapılan hesaplama ile ilave tediye miktarlarında farklılıklar görülmektedir.

İLAVE TEDİYE ÖDEMESİ KİMLERE YAPILIR?
İlave tediye ödemelerini kimler alır, hangi kurumlar ilave tediye ödemesi yapar araştırılan bir konu oldu. 52 günlük ikramiye ödemeleri her işçiye verilmiyor.
6772 sayılı Devlet ve Ona Bağlı Müesseselerde Çalışan İşçilere İlave Tediye Yapılması Hakkındaki Kanunun içinde olan aşağıdaki kapsama giren kurumlardaki kadrolu kamu işçilerine ilave tediye ödemesi yapılır:

İlave tediyeler toplamda 52 günlük olur ve ödeme tarihleri yılda 2 kez Resmi Gazete ile yayınlanıp 2şer taksitte ödenir.

Devlet ve ona bağlı müesseselerde çalışan işçilere ilave tediye yapılmasına ilişkin 6772 sayılı Kanun gereği kamu işçisine ödenen ilave tediyelere, 2017de taşerondan kadroya geçen işçiler de dahil olmuştur.

İLAVE TEDİYE NEDİR, NE ANLAMA GELİR?
İlave tediye nedir? 6772 sayılı kanun kapsamında kadroya giren taşeron ve kamu işçilerine verilen 52 günlük ödeme hüküm altına alındı. İşçilere verilen ilave tediye böylece 6772 sayılı kanunla da güvence altına alınarak kamu işçilerinin almaları gereken bir hak oldu. Genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde kadroya geçen işçilere, ayrı bir tüzel kişiliği bulunmaksızın devlet tüzel kişiliği içerisinde yer alan genel bütçe kapsamındaki kamu idarelerine ait olan bir kurumlarda kadroya geçen işçilere yılda 52 günlük tediye ödenmesi gerekmektedir.

İLAVE TEDİYE HANGİ İŞÇİLERE ÖDENİR?

Sermayesinin yarısından fazlası devlete ait olan kurum ve kuruluşlar,

Kamu iktisadi teşekkülleri,

Genel ve katma bütçeli kurumlar,

Özel bütçeli idareler,

Belediye ve özel idareler "hizmet akdi" ile çalışan işçiler.

İlave tediye ödeme tarihleri 2021

GEÇMİŞ YILLARDA ÖDENEN İLAVE TEDİYE TARİHLERİ

Geçmiş yıllarda ödenen tediye tarihlerine göz attığımızda 1. Taksitler neredeyse son 15 yıldır Ocak ayında ödeniyor, yine 2. Taksitlere baktığımızda ise son 16 yıldır Haziran ayında ödeniyor. Yine tabloya göre 3. taksitler Ağustos ve Eylül aylarına denk gelirken, 4. taksitler son 8 yıldır 12. ay yani Aralık ayında hesaplara yatıyor. 

Gelişmeler için LÜTFEN TIKLAYINIZ

AJANS KAMU

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı