4 D'li işçilerden rekor üstüne rekor

Kamuda taşerondan kadroya geçen yüz binlerce işçi asıl iş kolllarında toplu sözleşmeye geçiş yapmak için adeta canla başla mücadele veriyor. İşçiler günlerdir sosyal medyanın gündeminden düşmüyor. İşçilerden bugün yeni bir rekor daha geldi.

4-B/4-C/4-D li 10.10.2020, 22:41 10.10.2020, 23:35
4 D'li işçilerden rekor üstüne rekor

Kamuda yıllardır asgari ücretle çalışan ekonomik sıkıntılar içerisinde hayat mücadelesi veren taşeron işçiler kadroya geçiş sonrası büyük bir hayal kırıklığı yaşadı.

Kadroya geçince daha iyi ekonomik şartlarda çalışacaklarını uman işçilere 2 Nisan 2018 tarihinde kanun hükmünde (KHK) ile 4 D kadrosu verildi. Kadroya geçmenin sevinciyle, istihdam şartları arasında yer alan geriye dönük açtıkları davalardan feragat eden işçiler yaklaşık 3 yıldır asgari ücret + yüzde 4 zam ile çalışıyorlar. 

1 Kasım 2020 tarihinde toplu iş sözleşmesi (TİS)e dahil edilecek olan işçiler, bazı sendikaların yardımcı iş kolunda toplu sözleşmeye alınsın açıklamalarına ve çağrılarına olağanüstü tepki gösteriyor. Kurumlarda yıllardır asgari ücretle ekonomik sefalete sürüklendiklerini ve bu süreçte bazı sendikaların hiç sesinin soluğunun çıkmadığını, hatta 2018 Nisan ayında KHK ile kadroya alındığı süreçte toplu sözleşme dışı kalan işçiler için en küçük bir açıklama dahi yapmayan sendikaların bugün işçileri alenen yardımcı iş koluna dahil etme çabalarına tepkiler dinmek bilmiyor.

 Her gün farklı bir twitter etkinliği düzenleyen işçiler kurdukları sosyal medya platformlarında aynı anda yüz binlerce işçiye duyuru yapabiliyor. Ellerinde ki bu gücü iyi kullanan sosyal medya yöneticileri yaptıkları hashtagh çalışmaları ile hemen hemen her gün twitterda Trend Topic (TT) oluyorlar. 

Bugün de #kanunbizdenyana696 hashtaghı ile sosyal medyada etkinlik düzenleyen işçilerin bu çalışması kısa sürede zirveye oturdu.1 Saatte 80 binden fazla twitin atıldığı platformdan çalışanlar seslerini başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, diğer Bakan ve bürokratlara, muhalefet liderlerine ve siyasi partilere duyurarak, hak arayışı sürdürmeye devam ediyorlar. 

İşte bugünkü güncel rakamlar AJANS KAMU farkıyla

İŞTE BUGÜNKÜ REKOR PAYLAŞIM SAYISI #kanunbizdenyana696

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (2)
Ali 2 hafta önce
Biz hakiki kadro istiyoruz
Aydın 2 hafta önce
Nedir bu. Bunlar okumadan kadrolu oluyor. Taşaron olarak kalsınlar. Fazlası iyi değil. Taşaron olarak kalsınlar. Batıda ücret çok gider. Herkes eşit ücret ister. Buneki. Herkes taşaron olsun. Eşit ücret nedir. Bizde insanız. Batının bütcesi çoktur. Doğu tarafına göre. Herkes taşaron olsun. Herkese eşit ücret nedirki
banner51
19°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 28 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34