696 KHK'lı işçiler zorunlu emeklilik istemiyor

696 Sayılı KHK ile taşerondan kadroya geçen yüz binlerce işçi zorunlu emekliliğin kaldırılmasını, kamuda çifte standartın kaldırılmasını istiyor. İşte detaylar..

4-B/4-C/4-D li 23.04.2021, 15:55 27.04.2021, 23:53
696 KHK'lı işçiler zorunlu emeklilik istemiyor

Kamuda 696 sayılı KHK ile 4 D kadrosunda istihdam edilen yüz binlerce işçi kendilerine dayatılan zorunlu emeklilik şartının kaldırılmasını istiyor. Eski kadrolu işçiler ve atama yoluyla İŞKUR üzerinden istihdam edilen 4 Dli işçilere zorunlu emeklilik şartı sunulmazken, 696 sayılı KHK ile istihdam edilen işçilere yapılan bu dayatma çalışanların moral, motivasyonunu hayli etkiliyor. 696 KHKlı işçiler zorunlu emeklilik sorunun çözümünü ve işçilerin taleplerinin karşılanmasını bekliyorlar. 

Kamuda aynı işi yapan, aynı statüdeki işçiler arasında emekliliği gelince isteyen çalışmaya devam ederken, 6969 KHKlı işçiler zorunlu olarak emekli edilecek. İşçiler bu duruma yüksek sesle karşı çıkarken, sendikalar henüz net bir adım atamadı.

Zorunlu emeklilik konusunda yetkili sendika Öz Sağlık-İş bazı girişimlerde bulunduysa da henüz yeterli bir çalışma gerçekleştirilmedi. Konunun TBMMde çözüme kavuşacağını savunan işçiler, sendikaların bir an önce harekete geçerek, Meclisten gerekli yasal çalışmaların yapılmasını istiyorlar. Öte yandan aynı iş kolundaki bazı sendikalarda zorunlu emeklilik konusunda bir takım açıklamalar yapsalar da henüz net bir çalışma yapılmış değil.

Sosyal medya üzerinden ÖZ Sağlık-İş Genel Başkanı Devlet Serte seslenen işçilerin açıklamaları şu şekilde; 

Sn. Devlet Sert zorunlu emeklilik oyununu bozmak senin boynunun borcudur. Bu prangayı kaldırmanı istiyoruz bir an önce!

Buradan yetkili sendikaya sesleniyoruz 280 bin üye ile Türkiyenin en büyük 3. sendikasısın. Çık ön plana ve bu oyunu bir an önce boz.

Kötü bir niyetimiz yok diğer işçiler gibi normal koşullarda emekli olmak istiyoruz. Zorunlu emekliliğe hayır diyoruz.

Taşeron sistemi çökmüştür, bunu devam ettirmek isteyen zihniyet emellerine ulaşamayacak.

Pandemi sürecinde en ön safta mücadele eden biz sağlık işçilerinin zorla emekli edilmesi kabul edilemez.

Zorunlu emeklilik konusunda bazı Milletvekilleri TBMMde bazı girişimlerde bulundularsa da maalesef olumsuz olarak neticelendi.

Konunun iktidara ve muhalefete daha net bir şekilde anlatılması ve gerekli yasal düzenlemenin bir an önce çıkarılması gerekiyor. Emekliliği gelmiş işçiler asgari ücretin yarısı kadar maaşla emekli edilmek istemiyor, çoluğu çocuğu olan, kirada oturan ve ekonomik olarak sıkıntılarla boğuşan işçiler, zorunlu emekli edilerek tekrar iş aramak istemiyor. Zorunlu emeklilik konusunda eğer zorunlu olacaksa tüm işçilere uygulansın, yada bu zorunlu emeklilik kaldırılacaksa adalet tecelli etsin diyen işçiler, kamu artık üvey evlat muamelesi görmeye en küçük tahammülümüz yok, böyle bilinsin açıklamalarında bulundular.

4 DLİ İŞÇİLERLE İLGİLİ SON DAKİKA GELİŞMELER İÇİN TIKLAYINIZ

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (1)
Zeynep Demirci 3 hafta önce
696 4D'li KHK'LI işçilere zorunlu emeklilik kaldırılmalı ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNE İNSAN HAKLARINA İLO SÖZLEŞMESİNEDE AYKIRIDIR DİĞER İŞÇİLERDE BU ŞART YOK 47-48 yaşında1500 TL maaşla emekli ediliyoruz KUL HAKKIDIR GÜNAHTIR VEBALDİR 1500 TL MAAŞ ZULÜMDÜR ÇALIŞMA ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAMAZ
18°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2021
İmsak 03:48
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:02
Akşam 20:24
Yatsı 22:05