Mahmut Arslan'dan TBMM Başkanı ve Bakanlara 696 Sayılı KHK ile ilgili Mektup

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, TBMM Başkanı, Bakanlar, Ak Parti Genel Başkan Yardımcıları, siyasi partilerin grup başkanları ve Başkanvekilleri, TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkan ve üyeleri ile Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyelerine işçilerin kanun zoruyla sendikalarından ayrılmak zorunda kalmalarının engellenmesine ilişkin bir mektup yazdı.

4-B/4-C/4-D li 09.10.2020, 12:27
Mahmut Arslan'dan TBMM Başkanı ve Bakanlara 696 Sayılı KHK ile ilgili Mektup

ARSLAN:

İşçilerin Fiilen Çalıştıkları ve Halen Örgütlenmiş Oldukları İşkollarında Örgütlülüklerinin Devam Etmesini Talep Ediyoruz. Söz konusu talebimizle, işçilerin ücretlerinde, sosyal haklarında, statülerinde herhangi bir geriye gidiş asla söz konusu olmayacaktır. 

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut ARSLAN, yazdığı mektubunda şu görüşlere yer verdi: 

“Çalışma hayatının en büyük reformu olarak gördüğümüz taşeron düzenlemesi ile Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın önderliğinde, Hükümetimizin ve Bakanlarımızın katkılarıyla 1 milyona yakın taşeron emekçi kadroya geçirilmiştir. 

Bu önemli reformun gerçekleşmesi için çalışanlardan yana hiçbir fedakârlıktan kaçınmayarak, sürece öncülük etmesinden ötürü Sayın Cumhurbaşkanımıza Konfederasyonumuzun 700 bin üyesi adına bir kez daha teşekkür ediyoruz.

    HAK-İŞ Konfederasyonumuzun katkılarıyla 2014 yılında başta sendikalara üye olma hakkı olmak üzere toplu sözleşme, kıdem tazminatı, izin ve diğer sosyal haklara kavuşan taşeron emekçiler, Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleriyle kadro hakkının tanınması yoluyla daimi iş güvencesine kavuşmuştur.

    Kadro alınmasıyla birlikte, asıl iş-yardımcı iş ayrımı ortadan kalkmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarının sürekli işçi kadrolarında çalışan işçilerin tamamı kendi alanlarında asıl işte çalışmaktadır.

    Ancak, 696 Sayılı KHK‘nın 113. Maddesi ile 6356 Sayılı kanuna eklenen geçici 7. maddenin 3. fıkrası nedeniyle uzun yıllardır mücadele yaparak üyeliklerini gerçekleştirdiğimiz 200.000’e yakın üyemizin bir gecede kanun zoruyla sendikalarımızdan koparılacak olmaları Konfederasyonumuzu ve sendikalarımızı çok büyük sorunlarla karşı karşıya bırakacaktır.

    Taşerondan kadroya geçen işçileri üye yaparak süreci bugünlere taşıyan Konfederasyonumuza bağlı sendikalarımızın tamamı, üye işçilerin mevcut sendikasındaki üyeliğinin devamını istemektedir.

    HAK-İŞ öncülüğünde yıllardır örgütlü oldukları işyeri ve işletmelerde sendikal mücadelede bulunan, mali ve sosyal haklar yönünden üyeleri için önemli kazanımlar elde eden sendikalarımız, üyelerinin tek birinden dahi vazgeçmek istememektedirler.

    HAK-İŞ Konfederasyonu olarak, 6356 sayılı Kanunun geçici 7. maddesinin 3. fıkrasının yürürlükten kaldırılarak, işçilerin fiilen çalıştıkları ve halen örgütlenmiş oldukları işkollarında örgütlülüklerinin devam etmesini talep ediyoruz.

    Konfederasyonumuzu olumsuz olarak derinden etkileyecek bu durumun çözümü hususunda destek ve katkılarınızı talep ediyoruz.” 

Kaynak: www.ajanskamu.net
Yorumlar (8)
Öfkeli kamu işçisi 2 hafta önce
Lan sen üyeden vazgecmiyorsun üye senden vazgeçiyor anlamadinmi,daha birde sendika mücadelemiz diyor ne mucadele verdiniz aidat toplamaktan başka,sen ve senin gibiler işçinin sirtinda yük ve kambur çekin ellerinizi pisliginizi emekçinin üstünden lan,senin gibileri dövmek hak olduda pacavradanda değersiz olduğunuz için kendimize yakıştıramıyorum,hala işçinin cebinde gözü haram ağasının
4d hakiş maduru 2 hafta önce
KİM KİMİ ZORLUYOR SENDEN BAŞKA MEKTUPYAZMALAR BASKILAR SENDE VAR SEN BİZİM PEŞİMİZİ BIRAK YETKİ SENDE OLSA BİZ YİNE ÜYE OLMICAZ
4d hakiş maduru 2 hafta önce
Sen nasıl bir insansın 17.işkolu hakkımız hem devlete hemşire verdiğin zarar yeter düşyakamizdan düş SON SÖZÜ SAYIN CUMHURBAŞKANIM SÖYLER MÜJDEYİ BEKLİYORUMZ İŞALLAH
Süleyman atasoy 2 hafta önce
Bunu dövmek şart oldu...
4d hakiş maduru 2 hafta önce
Kimsenin bizi zorladigiyok mahmut senden başka maffettin bir canımızımı alacak düş yakasından ben bu sendikaya ilk üye olanlardandim onlarca kişiye üye olmaları için ikna ettim olmaz olaydım Allah görüyo hakkımızı senden alsin yazık çok yazık bizi perica ettin
Çiğdem 2 hafta önce
Gönülsüz kadroya alındık, yıllık yüzde 4+4 e mahkum edildik, enflasyon altında ezdirildik, asgari ücrete mahkum edildik, böylede devam etsin istiyorlar, bakanlıklardan çıkmıyorlar, sayemizde yetki aldılar, biz kendi isteğimizle istifa ettik, yakamızdan düşün artık, sizin gibi sendika olmaz olsun, sen Mahmut Arslan asla işçiyi temsil etmiyorsun, sürekli işçiler 2.5 yıldır bu günü bekliyor, hukuken sürekli işçiler 1 Kasım itibariyle kurumun asıl iş kolunda tescil edilerek mevcut TİS'e dahil edilmelidir sendika kanun üstünde değildir.
Ali doğruer 2 hafta önce
Bu hak iş başkanı 696 yı kendi kölesi falanmı sanıyor acaba hak işe de zaten isteyerek üye olmadık mecburiyetten olduk aldıkları aidatların hakkını vermediler zehir zıkkım olsun 696 nın yakasını bırak artık 17. İş kolu istiyoruz
Aydın 2 hafta önce
Nedir bu. Bunlar okumadan kadrolu oluyor. Taşaron olarak kalsınlar. Fazlası iyi değil. Taşaron olarak kalsınlar. Batıda ücret çok gider. Herkes eşit ücret ister. Buneki. Herkes taşaron olsun. Eşit ücret nedir. Bizde insanız. Batının bütcesi çoktur. Doğu tarafına göre. Herkes taşaron olsun. Herkese eşit ücret nedirki
banner51
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 22 Ekim 2020
İmsak 05:52
Güneş 07:16
Öğle 12:54
İkindi 15:51
Akşam 18:21
Yatsı 19:40