Son Dakika: 696 KHK'lılar zorunlu emeklilikten kurtuluyor!

Flaş Haber: 696 Sayılı KHK kamuda kadroya geçen 200 bine yakın işçi için tarihi açıklama Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den geldi. İşte detaylar..

4-B/4-C/4-D li 30.11.2022, 19:08
Son Dakika: 696 KHK'lılar zorunlu emeklilikten kurtuluyor!

Konuyla ilgili Öz Sağlık-İş Sendikasından yapılan yazılı açıklama şu şekilde;

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANI BİLGİN AÇIKLADI:

“ EYT DÜZENLEMESİNDE ZORUNLU EMEKLİLİK ŞARTINI ORTADAN KALDIRIYORUZ”

Sendikamız tarafından uzunca bir süredir dile getirilen ve “EYT’de yeni mağduriyet olmasın, zorunlu emeklilik kaldırılsın, 696’lılar isteğe bağlı emekli olsunlar” talebimiz karşılık buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesinde zorunlu emeklilik şartının ortadan kaldırılacağını açıkladı.

Sendikamız Genel Başkanı Devlet Sert’in basına yaptığı açıklamalarda, kongre konuşmalarında ve son olarak  3 bakan ile  TBMM’de  grubu  bulunan siyasi partilerin grup başkanvekillerine yolladığı mektupta dile getirilen EYT’de isteğe bağlı emeklilik talebi dikkate alındı.

Çalışma  ve Sosyal Güvenlik Bakanı  Vedat Bilgin, “696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kadroya geçirilen işçilerin “zorunlu emekli” edilmeleriyle ilgili çekincelerine ilişkin soruya “Bu düzenlemede o zorunlu emeklilik şartını ortadan kaldıracağız. Biliyorsunuz KHK ile kadroya geçen işçiler, ‘Sen şu kadar çalıştın, artık emekli olursun.’ denilerek zorla emekli ediliyorlar. Onu ortadan kaldıracağız. İsteğe bağlı olarak yasal sınırda çalışabilecekleri süre kadar çalışabilecekler.” yanıtını verdi.

ZORUNLU EMEKLİLİK ÇALIŞTAYI DA YAPILMIŞTI

Bilindiği üzere Sendikamız 2022 yılı Haziran ayında tüm tarafların katılımı ile Zorunlu Emeklilik Çalıştayı düzenlemiş ve 696 Sayılı KHK’da yer alan ancak başta Anayasa olmak üzere, eşitliğe aykırı olan bu düzenlemenin kaldırılmasını talep etmiştir.

Kaynak: www.ajanskamu.net
banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı