Vasıfsız işçinin maaşı hemşire aylığını geçti

Kamuda taşerondan kadroya geçen ilkokul mezunu temizlik işçileri, güvenlik görevlileri 4 bin 400 lira maaş artı ikramiye alıyor. Hemşire maaşları ise 4 bin 500 lira.

4-B/4-C/4-D li 19.09.2021, 21:58 19.09.2021, 22:05
Vasıfsız işçinin maaşı hemşire aylığını geçti

Sözcü Gazetesinden Ali Ekber Ertürkün haberine göre; Kamuda taşeron elemanı olarak çalışırken kadroya geçen vasıfsız işçilerin aylıkları, hemşirelerin aylıklarını geçti, doktorların maaşına yaklaştı. Ankarada önemli bir devlet hastanesinde bu şekilde çalışan ve aralarında ilkokul mezunlarının da olduğu temizlik işçileri, güvenlik görevlileri ve kayıt elemanları 4 bin 400 lira maaş alıyorlar. Bu elemanlar, sendikal hakları olarak yılda 2 kez 4 bin lira ikramiye, 9 bin lira da tediye ücreti alıyorlar. Böylelikle bu çalışanların aylıkları 6 bin lirayı buluyor. Covidle mücadele eden hemşire maaşları ise 4 bin 500 lira. Doktorların ise sabit ek ödeme dahil ellerine 8 bin lira para geçiyor.

YAMALI BOHÇA GİBİ

Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Sevilay Şenol Çelik, SÖZCÜnün sorusu üzerine, hemşire özlük haklarının “yamalı bohçaya” döndüğünü belirtti. Çelik,  özlük haklarına yönelik sorunlarını ve çalışma koşullarını Sağlık Bakanlığından talep ettiklerini ifade etti.

“Hemşirelerin özlük hakları 3600e göre düzenlenmeli”
Prof. Çelik, hemşirelerin yoksulluk sınırının altında bir yaşama mahkum edildiğini belirterek şöyle dedi: “Yetkililerden, kamu ve özel sektörü ayırımı yapmaksızın, bir an önce hemşirelerin ücret ve özlük haklarını, insanca yaşayabilecekleri bir seviyeye getirmesini talep ediyoruz. Bunun için hemşire özlük haklarının 3600 ek göstergeye göre düzenlenmesini istiyoruz.”

Kaynak: Sözcü

Yorumlar (3)
Mustafa 3 hafta önce
Vasıflı veya vasıfsız işçi diyorsunuz ne farkeder ki.İsci ne kadar rezil oluyor biliyormusunuz? Hemşire insan da işçi insan değil midir ? Pandemi döneminde en ön saflarda yer alan sağlık çalışanları arasında işçidir. Memur olanlar pandemi ödemesi aldılar. İşçiye gelince yok. İşçi herşeyi fazlası ile hakediyor. Cekemeyenler anten taktirsin lütfen...
Hakan 1 ay önce
Valla ilkokul mezunuyum kabul bile etmediler LİSE mezunu istiyorlar...ilkokul mezunu almiyorlar
gonder gelsin 1 ay önce
masAllah baya eklemisiniz
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 22 Ekim 2021
İmsak 05:38
Güneş 07:02
Öğle 12:56
İkindi 16:06
Akşam 18:41
Yatsı 20:00