26.04.2019, 14:37

5'te 5 Tam İsabet!

Eğitim Sendikaların Amaçlarını Karşılaştıralım

 

Ülkemizde sivil toplum kuruluşlarının geçmişi çok köklü değildir. Bazı sivil toplum kuruluşlarımız herhangi bir ideolojik yaklaşımdan hareketle kurulmuş olmasa da, bu durum tüm STK’larımız için geçerli değildir. İdeolojik gruplaşmanın en yoğun olduğu STK’larımız işçi ve memur sendikalarımızdır. İdeoloji deyince akla ilk gelen, politik doktrinlerdir. İdeologlar, politik görüşlerinin devlet yönetiminde söz sahibi olmasını isterler. Devlet yönetimlerinin kendi ideolojilerine göre şekil almasını isteyen STK’lar bu yönde mücadele verirler.   

İdeoloji terimi, Grekçe eidos ve logos kelimelerinin birleşiminden oluşur ve 'düşünceler bilimi' olarak karşılanabilir. Aslında terimin dört kullanımı birbirinden ayırt edilebilir. Bunların ilki, Tracy'nin yeni bir empirik fikirler bilimini tanımlamayı hedefleyen özgün kullanımı; ikincisi, terimin seküler liberal cumhuriyetçilik biçimine yakınlığın göstergesi olmaya başlaması; üçüncüsü, hem tehlikeli radikalizmi hem de entelektüel ve pratik verimsizliği ima eden küçük düşürücü bir çağrışım yapmaya başlaması; son olarak ve en önemsizi, genelde 'politik doktrin'i işaret edecek şekilde sınırlı bir alana hapsolmasıdır." (İDEOLOJİNİN TARİHÇESİ/ Yücel Bulut*)

Ülkemizde eğitim kolunda faaliyet gösteren sendikalardan beş tanesinin tüzüğünde yazılı olan amaçlarından sadece birer maddelik alıntılarla karşılaştırma yapmak istiyorum. Alıntıladığım amaçların hangisinin hangi sendikaya ait olduğunu belirtmiyorum. Amaçları, üye sayısının çokluğu veya azlığını da dikkate alarak sıralamıyorum. Her numara farklı bir sendikayı gösterecek şekilde sıralıyorum. Eğer siz okurlarımız sendikalara çok uzak değilseniz hangi amacın hangi sendikaya ait olduğunu bulmanız hiç de zor olmayacaktır. Beşte beş yapan okurlarımızın sayısının oldukça fazla olacağını düşünüyorum. İşte amaçlar:

 

SENDİKA-1: Evrensel değerleri gözeten ve yerel farklılıkları zenginlik olarak kabul eden bir emek örgütü olarak savaşsız ve sömürüsüz bir dünya hedefiyle ülkemizde ve dünyada her türlü baskıcı yönetime karşı demokrasi ve dayanışma kültürünü savunur.

 

SENDİKA-2: İnsan haklarının hiçbir gerekçeyle ihlal edilemeyeceğine inanır. İnsanların sahip olduğu onurun, inancın, kimliğin, değerlerin ve hayat tarzlarının hiçbir irade, ideoloji ya da otorite tarafından yok sayılamayacağını, baskı altına alınamayacağını savunur. Herkes için adalet ve özgürlük ilkesine tutarlı bir şekilde bağlı olan sendika; herkesin hak ve özgürlüklerini eşit ve ayrımsız bir biçimde savunur. Hukukun üstünlüğü anlayışını benimseyen sendika, devleti ve bürokrasiyi bireyin hizmetinde olan bir araç olarak görür. Hiçbir devlet, kurum veya siyasi partinin uzantısı ya da savunucusu olmayan sendika, kendi bağımsız ve sivil kimliği içinde faaliyet yürütür.

 

SENDİKA-3: Anayasada ifadesini bulan, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğüne, millî ve manevî değerlere, insan haklarına, demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı kalarak, demokrasinin korunup bütün kurum ve kurallarıyla yerleşmesi ve çağdaş uygarlık düzeyine ulaşılması yolunda çaba göstermeyi amaç edinmiştir.

 

SENDİKA-4: Temel insan hakları ilkelerine dayanan, egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu, millet iradesine de milletin seçtiği idareye de saygı gösterilen, katılımcı demokrasinin yerleştiği, özgür birey ve sivil toplum örgütlerine gerçek anlamda var olma ve düşünce üretip teklifler sunma hak ve imkânlarının hayata geçirildiği, kimsenin ötekileştirilmediği, farklılıkların zenginlik olarak kabul edildiği, ücretlerde ve gelir dağılımında adaletin sağlandığı, sendikal hakların evrensel ilkelere ve uluslararası sözleşmelere dayalı olarak tam anlamıyla hayata geçirildiği, çalışanların insan olmanın onurunu her yönüyle yaşayabildiği, saygın iş ekseninde çalışma hayatında var olmalarının sağlandığı, demokratik sosyal hukuk devleti olmanın gereği olarak her vatandaşın devlet imkânlarından eşit şekilde yararlandığı, düşünce ve kanaat özgürlüğü ile din ve vicdan hürriyetinin gerçek anlamda teminat altına alındığı, başta çalışma hayatı olmak üzere kadınlara, gençlere ve engellilere yönelik pozitif ayrımcılık uygulamalarının hayata geçirildiği, kadınların sivil toplumda ve yönetim kademelerinde daha fazla temsil hakkına sahip olduğu, medeniyet köklerimizde var olan değerleri idrak etmiş daha özgür, çevreye ve doğaya duyarlı, daha müreffeh ve daha mutlu insanların yaşadığı, daha güçlü, daha zengin Türkiye idealine ulaşmaya katkı sunmayı amaçlar.

SENDİKA-5: Demokratik, çağdaş ve evrensel sendikacılık ilkeleri çerçevesinde; tarihi ve kültürel değerlerimize özünden bağlı olma, insan onurunu önceleme ve meslek itibarını yüceltme, her bireyin fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür bir şekilde kendini ifade edebilme, temel hak ve özgürlükleri içselleştirerek doğrudan demokrasiyi ve sosyal adalet anlayışını yerleştirme, ortak ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki hak ve çıkarları koruma ve geliştirme, devletin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğünü koruma ve yaşatma ve Türk maarif davasının mukaddes ideallerini gerçekleştirme amaçlarını taşır.

 

Şimdi hangi amacın hangi sendikaya ait olduğunu kontrol ederek kendinizi test edebilirsiniz. Beşte beş yaparak tüm tahminlerinizi tutturdunuz mu? Yoksa, hiç birini tutturamadınız mı?

 

Son olarak ne dersiniz, sendikalarımız bir ideolojik saikle yola çıkmışlar mı?

 

Baki Selam ve Saygılarımla…

 

NOT: Bir hafta sonra hangi numaranın hangi sendika olduğunu buradan yazacağım.

 

SENDİKA-1: Eğitim-Sen

SENDİKA-2: Özgür Eğitim-Sen

SENDİKA-3: Türk Eğitim-Sen

SENDİKA-4: Eğitim Bir-Sen

SENDİKA-5: Maarif-Sen

 

Geç yazdığım için siz okurlarımın affına sığınıyorum...

Yorumlar (0)
banner51
23°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 08 Temmuz 2020
İmsak 03:36
Güneş 05:33
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:34