ajanskamu @ gmail.com

AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin ehliyet ve sahadaki tecrübesi ile yerel seçimlerde aday belirleme noktasında “Başkan Erdoğan’dan sonra en etkin ve en yetkin ikinci irade olacağı” gelen bilgiler arasında. AK Parti Genel Merkezi, aday belirleme işinde, illerin milletvekillerini bizzat, yüz yüze dinlemek yerine sadece dağıtılan bir form üzerinden görüş ve önerilerini alma yolunu tercih etmiş. Muhakkak ki adaylar noktasında son karar, Başkan Erdoğan’a ait olacaktır. Ancak sahanın sesine, halkın tepkisine, teşkilat ve milletvekillerin bizzat kendisine sormadan, yüz yüze görüş ve öneri almadan, doğrudan tepeden inme adayların seçmende yaratacağı hayal kırıklığını şimdiden tecrübelerime dayanarak ön görebiliyorum.

Kasım GÜLPINAR ismi adalet ve ehliyettir

Geçtiğimiz günlerde Başkan Erdoğan bizzat; “Milletvekili aday tespitindeki hatalarımızın nasıl vahim sonuçlara yol açtığını gördük” şeklinde eleştirilerde bulunmuştu. Güneydoğu’da da 24 Haziran seçimlerine ilişkin hatalı olarak belirlenen aday listelerinde çok ciddi yanlışlar ve büyük tepkiler vardı. Şanlıurfa da bu noktada diğer iller gibi kazan kaldırmıştı. “Bölge ağabeylerinin sözüm ona “bölge dengeleri” diye dayattığı, ehliyet, liyakat, sadakat, tevazu ve emekten ziyade adamcılığa kayan yanlış aday dayatmalarının ne kadar vahim sonuçlara yol açtığını hepimiz sandık sonuçlarından müşahede ettik.” Şanlıurfa’da 1 Kasım 2015 seçimlerine göre 24 Haziran’da düşen oy oranı yüzde 12 civarı. AK Parti Şanlıurfa‘da hedeflenen oya ulaşamasa da seçimlerde büyük hezimetin önüne geçen, küskünleri AK Partiyle barıştırma noktasında en çok emek sarf eden adayların başında Mehmet Kasım Gülpınar gelmişti. Gülpınar’ın çeşitli kesimlerle olan teması, gayretleri, imanlı, ihlaslı, dürüst ve adaletli kişiliği AK Parti’nin Urfa’da daha fazla oy kaybetmesine engel oldu. Eğer bölgenin ehliyetli, güvenilir ve adaletli bir ağabeyi illaki olsun isteniyorsa; samimiyeti, ciddiyeti, yıpranmamış geçmişiyle, bilgi ve birikimiyle, şaibeli ve akçeli işlere bulaşmamış dürüst ve entelektüel kimliğiyle Mehmet Kasım Gülpınar ismi, şahsi kanaatim odur ki yerel seçimlerde aday belirleme noktasında görüşlerine rahatlıkla güvenilebilecek emin bir kimlik, değerli bir şahsiyettir. Eminim ki AK Parti’nin çıkarlarını kendi ve yakınlarının çıkarlarının üstünde tutacaktır.                          

Diyarbakır’da siyaset, ateşten gömlektir

Başkan Erdoğan, son 16 yılda 36 milyar lira yatırım yapılan Diyarbakır’ın 24 Haziran seçimlerinde yüzde 22 civarı oy almasının “hak edilmeyen, beklentilerin çok altında olan düşük bir oy olduğunu” Diyarbakır’daki teşkilat toplantısında haklı olarak bizzat dile getirdi. Oysa 2007 seçimlerinde Diyarbakır’da AK Parti yüzde 40 alabilmişti. Yani bugün HDP ile olan 44 puanlık fark o dönemde 7 puandı. Burada eski bir teşkilatçı olarak vicdanen şunu dile getiriyorum ki bu başarısızlıkta en düşük sorumluluk teşkilatlara aittir. Teşkilatlar en zayıf halka olunca yükleneni de maalesef çok oluyor. “Sezar’ın hakkını Sezar’a teslim etmek lazım.” Diyarbakır’da devletin yanında bulunmanın, AK Parti’nin bayrağını sallamanın bedelini canlarıyla ödeyen, “Deryan Aktert’leri, Orhan Mercan’ları” unutmamak; AK Parti siyasetini yapmanın zorluğuna ve tehlikesine karşı üstün cesaret gösteren gerçek dava adamlarını da yabana atmamak lazım.“Diyarbakır’da AK Parti bayrağını sallamak, tehdit ve saldırılara meydan okumak öyle Ankara ve İstanbul’da siyaset yapmaya benzemez.” Dicle ve Lice ilçelerinde teşkilat şehitleri var. İl binası ve Kayapınar, Yenişehir, Sur ve Bağlar ilçe binalarında defalarca atılan bombaların kanlı hatıraları var. Diyarbakır’ın en sıkıntılı ve riskli mekânlarına sahip, 400 bine yaklaşan nüfusuyla birçok ilden daha büyük Bağlar ilçesinde 24 Haziran’da seçim bürosu dahi açılmamasına rağmen teşkilatıyla sahada büyük cesaret, emek ve özveriyle mücadele veren, eleştiriden ziyade destek ve takdir gereken İlçe Başkanı Erkan Gezer var. “Ne olursa olsun doğruyu söyleyenler, dürüst davrananlar hem bu dünyada hem de ahrette hep kazananlardır şiarıyla”, bu davaya yıllarca emek ve gönül vermiş eski bir teşkilatçı olarak, bu konularda akla ve vicdanlara güvenerek kalem oynatma ve uyarma zarureti gördüm. Vesselam!