HDP mafyalaştı: Teşkilatlar çek senet tahsilatı işine girdi

Çoğu uyuşturucudan olmak üzere gelir kaynakları kurutulan terör örgütü PKK, siyasi uzantısı HDP üzerinden şimdi de mafyatik işlere yöneldi.

ASAYİŞ 11.06.2021, 09:43
HDP mafyalaştı: Teşkilatlar çek senet tahsilatı işine girdi

 Komisyonla çek-senet tahsilatı yapan HDPnin, eşinden şiddet gördüğü için evden kaçan kadını, kocasına zorla teslim etme karşılığında para aldığı da kayıtlara geçti.

HDP mafyalaştı: Teşkilatlar çek senet tahsilatı işine girdi
İstanbulda terör örgütü PKKya yönelik operasyonda, aralarında HDP Beyoğlu İlçe Eş Başkanı Mehmet Sait Borun da bulunduğu 12 şüpheli gözaltına alınmıştı.

İstanbul Emniyeti Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlüklerinin ortak çalışmasıyla terör örgütü PKKnın şehir yapılanması ve HDPye yönelik düzenlenen operasyonun detaylarına Yeni Şafak ulaştı. Ulaşılan bilgiye göre, HDP teşkilatlarında daha önce KCK soruşturmasında gündeme gelen paralel mahkemelere benzeyen bir yapılanmaya gidildi. Kandilin talimatıyla parti teşkilatında "halkla ilişkiler birimi" adı altında birimler kuruldu. Bu kurumlara PKK tarafından görevlendirilen sözde hakim ve üyeler atandı.


KOMİSYON ALDILAR
Bu komisyonlar örgüt adına yargılamanın ötesine geçerek, komisyon karşılığında ticari anlaşmazlıklara da el attı. Alacak-verecek meselesi olan örgüt yandaşları, anlaşmazlık yaşadığı konuları bu komisyona taşıdı. Sözde "halkla ilişkiler birimi" ise komisyon karşılığında çek-senet ve alacak tahsilatı yaptı. Örgüt, tahsilat için zaman zaman kaba güç ve tehdide başvurdu.

DAYAKÇI KOCAYA DA YARDIM!

İstanbul HDP il Başkanlığında kurulan sözde birim, aileler arasındaki anlaşmazlıkları para karşılığında el attı. Kadın hakkı savunuculuğunu kimseye bırakmayan parti, sözde birime yapılan bir başvuru üzerine eşinden şiddet gördüğü için İstanbula kaçan bir kadını da eşine teslim etmeye çalıştı. Yine soruşturma dosyasına giren bilgiye göre bu birimde sözde hakim olarak çalışan A.S.nin, eşinden şiddet gördüğü için Mardinden İstanbula kaçan bir kadının peşine düştü. Dayakçı kocanın başvurusu üzerine kadının çalıştığı yeri bulan HDPliler iş yerinde olay çıkartarak kadını işten attırdı. Önceki gün gerçekleştirilen operasyonda bu komisyonda faaliyet gösteren örgüt üyeleri gözaltına alındı.

Önce parti sonra Kandil

8 ilçedeki 11 adreste düzenlenen operasyonda gözaltına alınanlar arasında bulunan Beyoğlu HDP ilçe eş başkanı Mehmet Sait Borun terör örgütüne eleman kazandırmada aktif alarak çalıştığı ortaya çıktı. Borun bu konudaki çalışmalarını 2020 yılının Kasım ayında teslim olan terörist B.E., deşifre etti. Örgüte, 2019 yılında HDP İstanbul İl Başkanlığı aracılığıyla katıldığını aktaran B.E., PKK tarafından "güvenli ev" olarak ilan edilen Beyoğlu HDP ilçe eş başkanı Mehmet Sait Bor ve 3 ay önce örgüte yardım ve yataklıktan gözaltına alınan eşi Remziye Borun evinde 3 gün kaldığını söyledi. Terörist, özel bir araçla İstanbuldan alınarak Diyarbakır HDP il başkanlığına ardından da PKKnın dağ kadrosuna götürüldüğünü aktardı. Bu ifade doğrultusunda Bor gözaltına alındı.

Çaycıya bak!

Operasyonda gözaltına alınanlardan birisi de İstanbul HDP il başkanlığında çaycı gibi gözüken M.T., oldu. Yine terör örgütünün dağ kadrosu tarafından görevlendirilen M.T.nin, İstanbul HDP il başkanlığına giden, özellikle çocuk ve gençlerle ilgilendiği, onlara terör örgütü konusunda ideolojik propaganda yaptığı tespit edildi. M.T.nin ikna ettiği çocuk ve gençleri örgüt propagandasının yapıldığı toplantılara soktuğu da polis tespitlerine yansıdı.

Şahin Şen
Yeni Şafak

Yorumlar (0)
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35