Taksim'deki terör saldırısında yeni detaylar ve görüntüler ortaya çıktı!

Beyoğlu'nda bulunan İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022 günü bombalı bir terör saldırısı gerçekleşmiş, olayda ikisi çocuk 6 kişi yaşamını yitirirken 81 kişi de yaralanmıştı. Olaya ilişkin yeni detaylar ve görüntüler ortaya çıktı.

ASAYİŞ 18.11.2022, 20:16
Taksim'deki terör saldırısında yeni detaylar ve görüntüler ortaya çıktı!

Taksimdeki terör saldırısında yeni detaylar ve görüntüler ortaya çıktı! - Tıkla İzle

BOMBACI ALBASHİRİN TAKSİME GELİŞ GÖRÜNTÜSÜ!

Bombayı taşıyan Ahlam Albashir ile birlikte Bilal Hassan ve Yasir El-Koralinin Taksime geliş görüntüleri ortaya çıktı. Görüntülerde 3 teröristin beyaz bir araçla saat 15.00 sıralarında Taksime geldikleri görülüyor. Görüntülerde Ahlam Albashirin elindeki çantayla araçtan indiği ve ardından aracın oradan uzaklaştığı görülüyor. Bombacının ayrıca saldırı öncesi bir mağazaya girdiği başka bir güvenlik kamerasına yansıyor. 

İşte Ahlam Albashirin Türkiyeye ‘karı-koca kılığında geldiği PKK/YPGli Bilal Hassan

Beyoğlundaki hain saldırıyı gerçekleştiren Ahlam Albashirin Türkiyeye ‘karı-koca kılığında birlikte geldiği PKK/YPGli Bilal Hassanın fotoğrafı ortaya çıktı.

Saldırıdan kısa süre önce telefonla konuşmuş!

Taksime bomba bırakan Ahlam Albashırın yeni görüntüleri ortaya çıktı. Kadın teröristin bombalı saldırıdan kısa süre önce Esenlerde görüntülendi. Görüntülerde kadın teröristin telefonla konuşarak yürüdüğü görülüyor.

İşte Beyoğlu saldırısını gerçekleştiren teröristin “Hamedoş” kod adlı PKK/YPGli sevgilisi

Eylemi gerçekleştiren Ahlam Al Bashir adlı Suriyeli teröristin örgütle ilk temas kurduğu ve “sevgili” oldukları PKK/YPG mensubu “Hamedoş” kod adlı Hamed El Ali isimli o teröristin izine İhlas Haber Ajansı ulaştı. İHA muhabirinin güvenlik kaynaklarına dayandırdığı habere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasında da yer alan belge ve fotoğrafta, Albashirin örgütle ilk teması kurduğu, daha sonra PYD/YPGli sorumlularla tanıştırdığı o teröristin kim olduğu ve nereli olduğu ortaya çıktı. Fotoğrafta Suriyenin kuzeyindeki Ayn El-Arab (Kobani) nüfusuna kayıtlı PKK/YPG mensubu bir araç üzerinde beyaz bir kıyafetle göze çarpıyor. Albashirin “2017de temas kurdum” dediği Hamedoş kod adlı terörist Hamed El Alinin Fıratın batı yakasındaki Suriyenin Cerablus kentinde faaliyet gösterdiği kaydedildi.

Keşif görüntüleri ortaya çıktı: Gül ayrıntısı dikkat çekti

4 Kasımda İstiklal Caddesinde keşif yapan teröristin saldırı günü olduğu gibi elinde gül olduğu görüldü. Farklı kıyafetle giyen kadın teröristin bu şekilde kalabalık arasında dolaştığı görüntülere yansıyor.

Ahlam Albashir ve diğer 16 şüpheli tutuklandı

Aralarında Albashirin yanı sıra eylemin lojistik boyutunda kilit rol oynadığı iddia edilen Ammar Jarkas ile Ahmed Jarkasın ve Albashiri Taksime götürdüğü öne sürülen Yasir El Koralinin de bulunduğu 49 şüphelinin sabah saatlerinde emniyetteki işlemleri tamamlanmış, işlemleri tamamlanan şüpheliler, sağlık kontrolünün ardından Çağlayanda bulunan İstanbul Adalet Sarayına sevk edilmişti.

29 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi

Adliyeye sevk edilen şüpheli Ahlam Albashirin çıkarıldığı savcılıkça ifadesinin alınmasına 11.30 sıralarında başlanırken, tüm şüphelilerin ifade işlemleri için 29 Cumhuriyet Savcısı görevlendirildi. Şüphelinin ifadesi vermesi ise 16.00 sıralarında son buldu.

Yaklaşık 4 buçuk saat süren ifadenin ardından şüpheli Albashir, çıkarıldığı savcılıkça devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi sulh hakimliğine sevk edildi. Albashirin de aralarında bulunduğu 17 şüphelinin bir kısmının ayrıca ‘kasten öldürme, ‘kasten öldürmeye teşebbüs ve ‘kasten yaralama gibi çeşitli suçlardan tutuklama talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edilirken, 3 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakılmaları talebiyle nöbetçi hakimliğe gönderildi. Öte yandan 29 şüphelinin ise sınır dışı edileceği öğrenildi. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 17 şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderilirken 3 kişi ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Saldırının kilit isimlerinden biri gözaltına alındı

İstiklal Caddesindeki bombalı eyleme ilişkin gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Hüseyin Güneşin kimliğine Bilal Hassanı Edirneye kaçıranlar arasında yer alan Ammar Jarkasın ifadesinden ulaşıldığı öğrenildi. Eylemde lojistik destek sağlayan Jarkasın ifadesindeki diğer detaylar da ortaya çıktı. Teröristi eylemden sonra Esenlerden alan kardeşi Ahmet Jarkasla birlikte saldırının failleri Ahlam Albashır ile Bilal Hassanı kaçırmakla görevlendirilen Ammar Jarkas, şüphelileri il dışına götürme talimatının Ayn El-Arandaki terörist Halil Menceden aldığını itiraf etti. Jarkas ifadesinde, “Olay günü 12.00de beni arayıp Bir kadın, bir erkek alınacak dediler. Ben Halil Mencenin söylediği gibi Bağcılara gidip beklemeye başladım. Fakat gelen giden olmadı. Bunun üzerine Halil Menceyi arayıp şahısların orada olmadığını söyledim. Bana dönüş yapacağını söyledi. Saat 4e kadar oyaladı.

Hüseyin Güneş

Sonra saat 16.15 gibi erkek bir şahıs geldi. Arabaya bindi ve eşyaları olduğunu, onları alması gerektiğini söyledi. Birlikte kuru kahve satılan bir dükkana gittik. Dükkandan büyük beyaz poşet ve bir bavul aldı. Bu eşyaları arabaya yükleyip Edirneye götürdüm. Yaklaşık 2 saat sürdü yol. Yolda sürekli telefonla ilgileniyordu. Adının ne olduğunu sordum, Bilal dedi. Sonra Halil Mence bir konum attı. Orada Bilali adının Hamza olduğunu bildiğim fakat gerçekte Hüseyin Güneş isimli kişinin karşılayacağını söylediler. Bilali Hüseyin Güneşe bıraktım. Hüseyin, Bilali aldı. Ben Edirneye giderken Halil Mence beni aradı. Bir kadının acilen alınması ve Salı gününe kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Ben de kardeşime yönlendirdim. Sonra Edirneden döndüğümde eve gittim ve evde Ahmet ve ailesi, annem, babam ve daha önce hiç görmediğim Ahlam Albashıri gördüm. Kardeşime Bu kim? diye sorduğumda Halil Mencenin bahsettiği kadın olduğunu, kadının zor durumda kaldığını ve Salı gününe kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Sonra da siz geldiniz” dedi.

Edirnede firari teröristi karşılayan Güneşin de emniyet ekiplerince düzenlenen operasyonla gözaltına alındığı ve sorgusunun ardından dün çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı belirtildi.

Beyoğlu İstiklal Caddesine patlayıcı bırakan Suriye uyruklu terörist Ahlam Al Bashir ile Suriyeden “karı-koca” kılığında beraber geldikleri firari PKK/YPG mensubu Bilal Hassanla yaptıkları sahte evlilik belgesi ortaya çıktı. Arapça yazılı ve sahte mühürlü belgenin asılsız olduğu anlaşıldı.

Azezde yakalanan ‘Hüsam adlı PKK/YPGli teröristin görüntülerine ulaşıldı

Beyoğlunda gerçekleştirilen terör saldırısıyla bağlantılı olduğu gerekçesi ile önceki gün Suriyenin Azez kentinde yakalanan ‘Hüsam adlı PKK/YPG üyesinin ilk görüntüleri ortaya çıktı. Eylemin bir numaralı faili Ahlam Al Bashirin içinde olduğu hücrede yer alan ‘Hüsamın, Kilisten İstanbula gönderildiği öğrenildi.

İkitellide 17 dakika

İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube ve Terörle Mücadele ekiplerince yapılan çok yönlü çalışmalarda, hücrenin bağlantıları tek tek deşifre ediliyor. Güvenlik ve istihbarat birimlerince yapılan titiz çalışmalarda, saldırıdan sonra teröristin bindiği taksinin plakasından yola çıkarak eylemcinin güzergahını ve indiği noktayı tespit etti.

‘Taksi plakasından yola çıkan polis, 3 saat zaman kazandı

Ardından taksinin plakasından sürücüsüne ulaşıldı. Polise zaman kazandıran olayda, taksi sürücünün ifadesine başvuran polis, teröristi bıraktığı noktayı gösterdi. O noktadan itibaren yüzlerce güvenlik kamera kayıtları mercek altına alınmayan başlandı. Yapılan titiz çalışmayla teröriste lojistik destek sağlayan PKK/YPGnin Suriye ağıyla bağlantılı Jarkas kardeşlerden Ahmed Jarkasın aracının plakasına ulaşıldı. Kullandığı aracın plakasını tespit eden emniyet birimleri, Ahmet Jarkasın, teröristi ilk önce İkitellide bir adresin önüne getirdiğini tespit etti.

‘Terörist, o gece Ammar Jarkasın evinde 2 saat geçirmiş

Terörist Ahlam Al Bashir ile Ahmed Jarkas, söz konusu adreste otomobilden inmeden araç içinde 17 dakika bekledi. Daha sonra gelen meçhul bir telefonla teröristler aynı araçla bu noktadan ayrıldı. Oradan Bilal Hassan adlı PKK/YPGli teröristi İstanbuldan Edirneye götüren ağabeyi Ammar Jarkasın kaldığı ikamete giden Ahmet Jarkas ve Ahlam Al Bashir, yaklaşık 2 saat burada saklandıktan sonra Ammar Jarkasın evinde ayrılarak ana yolları kullanmadan Küçükçekmeceye hareket etti. Ara sokaklardan Kanarya Mahallesine gelindikten sonra Ahmed Jarkas eylemi gerçekleştiren teröristi eve bırakıp uzaklaştı.

Polis, kullandığı araç plakasından Ahmed Jarkasa ulaştı. Gözaltına alınan Jarkas, ilk önce suçlamayı kabul etmedi. Daha sonra olayı itiraf eden Ahmed Jarkas, zaman kazandırmak için emniyet ekiplerine çelişkili ifadeler verip sürekli başka adresleri gösterdi. İlk gösterdiği adresler boş çıkan Ahmet Jarkasın, son tarif ettiği evde terörist kıskıvrak yakalanıp gözaltına alındı. Eylemi gerçekleştiren terörist Ahlam Al Bashir ile onu Esenlerden aldıktan sonra ilk olarak İkitelliye, oradan da ağabeyi Ammar Jarkasın yaşadığı adrese götüren Ahmet Jarkas, çapraz sorguda Bilal Hassanı Edirneye götüren ağabeyinin nerede olduğunu itiraf etti. Yapılan çalışmalarla hücrenin bağlantılarını çözen polis, o gece ve devamında Ahlam Al Bashir de dahil toplam 51 kişiyi yakaladı.

Örgütün bombalı saldırıyı gerçekleştirmek için yaptığı plan güvenlik ve istihbarat birimlerince deşifre edilirken, olayla bağlantısı olan şüphelilerin suçlarını itiraf ettikleri belirlendi. Eyleme doğrudan katılan Bilal Hassanı Edirneye götüren Ammar Jarkas, bombayı olay yerine yerleştiren Ahlam Al Bashir, Ahmed Jarkas, örgütün Suriye uzantısı PYD/YPGde sorumlu düzeyde faaliyet gösteren Hasan Şerifle tüm irtibatları sağlayan Ferhat Habeş tutuklandı.

Firari Terörist Bilal Hassanın Azezdeki görüntüleri ortaya çıktı

Beyoğlunda gerçekleştirilen terör saldırısını kilit isimlerinden firari PKK/YPG üyesi Bilal Hassanın görüntülerine ulaşıldı. Önceki gün Suriyenin Azez kentinde yakalanan ‘Hüsam adlı PKK/YPG üyesi ile aynı karede görüntüleri ortaya çıkan Bilal Hassanın ilk görüntüleri ortaya çıktı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı
banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı