Terörist Ahlam Albashır'ın emniyetteki ilk ifadesi ortaya çıktı

İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım'da 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı patlamaya ilişkin gözaltında bulunan PKK/YPG’li terörist Ahlam Albashir’in ortaya çıkan emniyetteki ifadesine ulaşıldı.

ASAYİŞ 17.11.2022, 16:38
Terörist Ahlam Albashır'ın emniyetteki ilk ifadesi ortaya çıktı

İstanbul Beyoğlunda bulunan İstiklal Caddesinde 13 Kasımda 6 kişinin öldüğü, 81 kişinin de yaralandığı bombalı saldırıya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde bu sabah adliyeye sevk edilen terörist Ahlam Albashir, emniyette verdiği yeni ifadesine ulaşıldı. Önceki ifadesinde örgütle ilk olarak 2017de temas kurduğunu ve YPG/PYD üyesi Ahmed A. ile tanıştıktan sonra başladığını aktaran Albashir, “Ahmed A. ile sevgili olduk. Daha sonra Ahmed, Cerablusa gitti ben de gittim. Ardından bana görevler teklif etti. Daha sonra Ahmedle irtibatımız koptu. Ancak örgütle irtibatımız kopmadı” demişti.

Eylemde yer alan hücrenin kilit isminin emniyette verdiği ifadelerin bir kısmına daha ulaşıldı. PKK/YPG üyesi Albashirin yeni ortaya çıkan ifadesinde kullandığı “Suriyedeki ‘Hacı kod adlı teröriste İstiklal Caddesinden fotoğraflı takip olayının gerçek olmadığı, bunu kendini kurtarmak için söylediği bir yalan olduğunu anlattığı ortaya çıktı.

Saldırgan terörist, iş adamı olarak sandığı PKK/YPGde istihbarat biriminde sözde ‘komutanı olan Hasan C. tarafından ‘Gacı kod adlı örgüt yöneticisiyle tanıştığını, Hacının da 2022 yılının Temmuz ayında Cerablusa görevlendirdiğini, ancak bu görevi kabul etmediğini, bunun üzerine Hacının kendisine Bilal Hassan ile Türkiyeye gideceğini söylediğini, bu teklifi kabul ettiğini anlattığı öğrenildi. Temmuz ayında Hacı kod adlı PKK/YPG sorumlusu tarafından kendisine 400 TL para ve iki telefon verdiğini, İdlipte Bilal Hassana teslim edildiğini ve onunla birlikte 27 Temmuzda Hataya geldiğini söylediği belirtildi. Hataydan da İstanbula geldiği ve Bilalin kendisine Türklerden nefret ettiğini söylediği öğrenildi.

Hataydan İstanbula ‘doblo tipi bir araçla geldiklerini, burada Ferhat Habeş adlı kişinin evinde karı-koca süsüyle ‘Bilal Hassan ile beraber geldiklerini anlattı. Bilal Hassanın evden dışarıya hiç çıkmadığını anlatan Albashir, olaydan 11 gün önce Taksime gittiğini söyledi.

Albashir: “Pazar günü Bilal Hassan, Yasir (Yasir El-Korali) ile beraber yola çıktık. Taksime geldik, Bilal bana beyaz poşet ve kahverengi sırt çantasını verdi, sen git, ben geliyorum” diye ifade verdi.

Terörist, emniyetteki işlemlerinde, “Ben bir mağazanın önüne geldiğimde telefonuma kendime ait fotoğrafım gelince korktum, paniğe kapıldım. Şüphelinin ifadesinde “çantalarla otururken, kalktım bir mağazaya gittim. Bana Hacı bana bir fotoğraf attı. Seni izliyoruz çantaların yanına git dedi. Ben çantaların yanına gittim, korktum çantayı bırakıp Taksime doğru yürüdüm” dedi. Ancak Emniyet ve istihbarat birimlerince yapılan çalışmada, kadının fotoğrafının çekilmediği, ifadesinde bunu kendisini kurtarmak için söylediği ortaya çıktı. Polisin araştırmalarında bombacı kadının hiç yerinden kalkmadığı, İstiklal Caddesinde ikinci bir kişi olmadığı belirlendi.

Saldırıyı yapan Ahlam Albashir, olaydan sonra bir taksiye binip Esenlere gittiğini, burada Ahmet Jaskarla buluşup Küçükçekmeceye gittiklerini söyledi. Ahmet Jaskarın elindeki telefonu kırdığını söylediği öğrenildi.
Öte yandan saldırganın 4 ay boyunca Esenlerden hiç çıkmadığı, “Uyuyan Hücre” olarak eylem talimatı aldıkları öğrenildi.

banner183
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 09 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı