Casus astsubay, devletin bütün sırlarını sayıp dökmüş

Erdal Baran ile Müyesser Yıldız arasında geçen telefon görüşmelerinde, Baran'ın TSK'nın Suriye ve Libya konusunda gizlilik içerisinde yürüttüğü askeri harekatların öncesi ve sonrasında elde ettiği bilgileri servis etmesi dikkat çekti

Askeri Personel 30.09.2020, 13:12
Casus astsubay, devletin bütün sırlarını sayıp dökmüş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, ODATV Ankara Haber Müdiresi Müyesser Uğur Yıldız, Astsubay Erdal Baran ve Tele1in Ankara Temsilcisi İsmail Zeki Dükel hakkında yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. 180 sayfalık iddianamede, Erdal Baranın suç tarihinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı 1nci Tatkik Elektronik Harp Tugayında Astsubay Kıdemli Başçavuş olarak görev yaptığı belirtildi.

Astsubay Erdal Baran, Odatvnin tutuklu haber müdiresine öyle bilgiler aktarmış ki, devlet sırrı ifşa olur diye yazamadık. Odatvnin Ankara Haber Müdiresi Müyesser Yıldız ve ona devletin mahrem bilgilerini servis eden eski astsubay Erdal Baran tutuklanmıştı. Muhalifler "Yıldız, Savunma Bakanı aleyhine yazdığı için tutuklandı. Gazetecilik cezalandırılıyor" diye soruşturmayı sulandırmaya kalkmıştı. Ancak iddianame kirli ilişkileri tek tek ortaya döktü. İddianamede, Baranın bugüne kadar 16 ayrı konu hakkında sızdırdığı bilgiler tek tek sıralandı. Şüpheli Baranın bazı meslektaşlarını arayarak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunduğu anlatılan iddianamede, şu tespitler yer aldı: Kurum içerisindeki konumunu ve rütbesini kullanarak bazı yaptığı telefon görüşmelerinde öğrenmek istediği konuyu açarak, önce onlara bilgi veriyormuş imajı oluşturarak güven telkin edip, meslektaşlarından bilgi sızdırmaya çalıştığı belirlenmiştir.

213 TELEFON GÖRÜŞMESİ ÇIKTI

İddianamede, şüpheli Erdal Baran ve Müyesser Uğur Yıldızın 213 defa telefondan irtibat kurduğu belirtildi. İkilinin görüşme tapelerine, iddianamenin yaklaşık yüz sayfalık bölümünde yer verildi. Tapelerde, Baranın Libya konusunda TSKnın atacağı adımlara ilişkin gizli kalması gereken bilgileri Yıldız ve Dükele anlattığı aktarıldı. Şüpheli Yıldızın görüşmeler sırasında istihbarat raporu istemesi üzerine, Baranın istihbarat raporları kesildi cevabını verdiği görüldü.

GİZLİ BİLGİLER PAYLAŞILMIŞ

Tapelerde, Baranın Libyanın yanı sıra Suriyeye yönelik de TSK tarafından yürütülen faaliyetlere ilişkin gizli kalması gereken bilgileri paylaştığı dikkat çekti. Yıldızın, şüpheli Baranla yaptığı konuşmalar doğrultusunda köşe yazılarını şekillendirdiği ifade edildi. İddianameye, Genelkurmaya Baranın verdiği bilgilerinin doğru olup olmadığı konusunda yapılan yazışmalar da girdi.

ÖZGÜRLÜĞÜN SINIRLARINI AŞTI

İddianamede "Yıldız basın özgürlüğünün yasal sınırlarını aşarak ilk bakışta milli güvenliği ilgilendirdiği anlaşılmasına rağmen, devletin gizli kalması gereken askeri harekat planı, Libyaya giden birlik ve o birliğin komutanının adı da dahil olmak üzere birçok gizli bilgiyi açıkça köşesinde yazdı. Şüpheli Baranın da savunmasında ifade ettiği gibi kendi telefonu dışında eşinin kullandığı telefona da WhatsApp uygulaması ve posta yoluyla bilgi ve belge göndermesini istediği anlaşılmıştır" denildi. Ayrıca, iddianamenin şüphelilerinden İsmail Zeki Dükelin de Baran ile 147 kez irtibatının olduğu tespit edildi. Baranın, Suriye ve Libya konusunda Yıldıza aktardığı bilgileri anlattığı vurgulanan iddianamede bunları yayın sırasında söylediği kaydedildi.

BEN YAZDIRIYORUM

Erdal Baran, Suriye, Libya ve sınırdaki askerlerin toplanma noktalarından durumlarına, özelliklerinden tecrübesine, komutanlarının rütbesinden yolluk ve yevmiyeler için ayrılan paralara kadar her şeyi aktarmış. İkili yüzlerce defa görüşmüş. Baran "Gündüz ikmalci, gece istihbaratçıyım. Müyesser Ablanın yazdığı benim yazılarımdır" diye övünmüş.

Türkiye

Yorumlar (0)
banner51
19°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:57
Güneş 07:22
Öğle 12:53
İkindi 15:45
Akşam 18:14
Yatsı 19:34