FETÖ'cüler mülakattan böyle geçti: Aday numarası mülakat şifresi

FETÖ'nün TSK'ya sızmak için 2010-2015 arasındaki askeri okul mülakatına gireceklere kayıt dışı aday numaraları üzerinden şifre verdiği ortaya çıktı. Oluşturulan algoritmaya göre, FETÖ'cü komisyon üyeleri, aday numarasına göre örgütün öğrencilerine yüksek puan verdi. Örnek olarak 10 haneli bir aday numarasının 1, 3 ve 5'inci hanelerinin toplamı 12 olana mülakatta 100 puan veriliyordu.

Askeri Personel 11.05.2022, 08:03
FETÖ'cüler mülakattan böyle geçti: Aday numarası mülakat şifresi

FETÖ, TSKya sızdıracağı örgüt mensupları için algoritma oluşturmuş. Ankara Terörle Mücadele (TEM) Şubesi ekipleri, FETÖnün askeri okullara giriş sınavlarında yaptığı usulsüzlüklerin tespiti için kapsamlı çalışma başlattı. 2014-2015 JATEK, 2010 Kara Kuvvetleri Subaylık, 2012 JAMYO/ JANA sınavlarına ilişkin veriler uzman bilirkişilerce incelendi. Örgütün, sınava katılan FETÖcülere "her sınav öncesi belirlenen algoritmaya göre kayıt dışı aday numarası" verdiği tespit edildi.

FETÖCÜYE YÜKSEK PUAN

  • Söz konusu aday numarasının ilgili kısımlarının toplanmasıyla elde edilen rakama göre, komisyon önüne çıkan adaylara, FETÖcü komisyon üyelerince yüksek mülakat puanı verildiği, şüphelilerin bu şekilde askeri okulları kazandıkları anlaşıldı. Her sınavda aday numarasının bakılacak hanesi ve toplamında elde edilecek rakamın değiştiği belirtilirken, algoritma şöyle işliyor: Örneğin; 10 haneli aday numarasının 1, 3 ve 5inci hanelerinin toplamı 12 olana mülakatta 100 puan veriliyor.

12 İLDE BASKIN: 18 GÖZALTI

TEM polisi, mülakat komisyonunda yer alan FETÖcüler ile bu yöntemle askeri okulları kazanan kişileri tek tek tespit etti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığıyla kurulan koordine sonrası 28 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 3ünün albay, 1inin yarbay, 5inin binbaşı, 3ünün de yüzbaşı olduğu ve tamamının daha önce ihraç edildiği öğrenildi. Ankara merkezli 12 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda bu şüphelilerden 18i yakalandı.

Abdullah Sarıca  / YENİŞAFAK

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı