24.03.2019, 22:41

ASRIN SİLAHI: MEDYA VE BİLİNÇLİ KULLANIMI


Medya kullanımı hayatımızın her alanını sarmış durumda. Neredeyse yaş, cinsiyet, statü ve eğitim durumu fark etmeksizin bütün insanlığı çepeçevre kuşatmıştır. Elbette medya bilinçli kullanıldığında nimet olabileceği gibi, bilinçsiz kullanıldığında tam bir faciaya dönüşebilmektedir. Bugün Medya hedefsiz, idraksiz, gelecek kaygısı olmayan, her şeyi kendine hak zanneden ve sorumluluk almayan bir nesil yetiştirmektedir. Aynı zamanda nice ailelerin önce birbirine yabancılaşmasına ve daha sonra nice aile çatışmalarına ve boşanmalara dahi sebep olmaktadır.

Bilinçli Medya Kullanımı İçin Şunlara Dikkat Edilmelidir

1. İhtiyaçlarınızı Belirleyin

 Medya kullanımı için ihtiyaç belirlenmelidir. İhtiyaç zorunlu mu, gerçek anlamda böyle bir ihtiyaç söz konusu mu, bu ihtiyaç karşılanmadığı takdirde nasıl bir sorun ortaya çıkar Bu soruların cevapları iyice tespit edilmelidir.

 2. Hangi Medya Aracını Kullanmalı

 Bilinçli medya kullanımı için hangi Medya aracına ihtiyaç duyulduğu tespit edilmelidir.

Dergi, gazete, televizyon, radyo, internet gibi medya araçlarından hangisi daha faydalı ve avantajlı olduğu tespit edilmeli ve ona göre kullanılmalıdır.

 3. Zaman Tespit Edilmelidir

Medya kullanımı için günlük veya haftalık ne kadar ihtiyaç varsa gerçekçi bir şekilde tespit edilmeli ve ona göre medyaya harcanacak zaman ayarlanmalıdır. Nitekim bugün çocuklar internet oyunları ve çizgi filmlerle zamanını boşuna harcamaktadır. Birçok anne baba akıllı telefon ve televizyon filmlerinden dolayı eşini ve çocuklarını ihmal etmektedir. Bunun sonucunda aile içi problemler yaşanmaktadır.

5. Bilinçaltı Subliminal Mesajlara Dikkat Edilmelidir

Bugün özellikle şiddet ve cinsellik üzerine ciddi tahribatlara sebep olan subliminal mesajlar özellikle çocuklar üzerinde yıkıcı etkiler bırakmaktadır. Aileler bu konuda dikkatli olmalıdır. Uzun zaman televizyon izlemek zihin kas koordinasyon bozukluklarına sebep olduğu gibi çocukların Asosyalleşmesi de söz konusu olmaktadır. Cinsel içerikli subliminal bilinçaltı mesajları çocuklarda travma etkisi dahi oluşturabilmektedir. Yine birçok çocuğun televizyondaki şiddet sahneleri izlemesi sonucu agresif, sinirli, öfkeli hale gelebilmektedir.

 6. Medyanın Size Sunduğu Bilgileri Mutlaka Denetleyin

 Özellikle haber kanallarının yayınladığı haberlerin ideolojik yanlış bilgi içerip içermediği araştırılmalıdır. Haberler çarpıtma-yalan olabilir. Bazen çelişkiler bu haberlerin asılsız olduğunun anlaşılmasına vesile olur.

 7. Haber Metni Şunları Mutlaka İçermelidir

 Ne, Nerede, Nasıl, neden, niçin, ne zaman, nedir, Kime, Kim, nereden, bu sorulara verilecek cevaplar haberin doğruluğunu ortaya koyar.

 

8. Bilgi Kirliliğinden Kendinizi Muhafaza Edin

 Bugün çeşitlenen Medya araçları sonucu internet siteleri, televizyon kanalları, gazeteler, radyolar, sosyal medya sayfaları doğru-yanlış haberlerle dolup taşmıştır. Bilgi kirliliğinden kendinizi ve ailenizi muhafaza etmek için haber kaynağını iyi araştırın ve sadece güvenilir kaynaklara itibar edin. Aksi takdirde haberlerin kaynakları araştırmadığınız takdirde başka insanları zarar verme ve hakkına girme ihtimaliniz söz konusu olabilir. Kuran ı Kerim Ey iman edenler! Eğer bir fâsık size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz. der (Hucurat  Sûresi 6)

ADNAN KALKAN

PSİKOTERAPİST

Yorumlar (0)
banner51
28°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48