19.07.2020, 15:14

BAŞARININ 12 SİHİRLİ ANAHTARI 

Şerif Kaynar Bey’in TED videosunda başarının 12 Sihirli Anahtarını dile getirdiği konuşmasını bilgilerinize sunmak istedim.

1- Uzlaşma Kültürüne Sahip Olmak
 – Kendi isteklerinden vazgeçebilme, karşıdakiyle orta yerde buluşabilme.
2- Satış Becerilerine Sahip Olmak 
– Hayat, bir satış okuludur. Her ne iş yaparsanız yapın, her ne rolde olursanız olun iyi satış/pazarlama yapmanız gerekiyor.
3- Etik Olmak 
– Pamuk prenses gibi şeffaf ol. Doğruluk ve dürüstlükten ayrılma.
4- Sıfırdan Başlayabilmek 
– Her zaman ileriye gidilmez. Bazen durulur, bazen geriye gidilir. Kabullenmek ve yeniden başlamak gerekir. Sıfırdan doğabilmek çok büyük bir meziyettir.
5- Şansı Yakalayabilmek
 – Hepinizin tepesinden şans füzeleri geçiyor. Arada bir elinizi kaldırıp veya bir farklılık yapıp o füzeleri yakalamanız lazım. Şans böyle bir şeydir, etrafa daha dikkatli bakmaktır.
6- Sevilen İnsan Olmak
 – Gülümseyen, bilgiyi paylaşan, kapısı açık, egosu düşük insanlar daha çok sevilecektir.
7- Geniş Bir Networke Sahip Olmak
 – Networkünüzü sağlam tutun, networkten müthiş fırsatlar çıkar.
8- Liderlik Ruhuna Sahip Olmak 
– Liderlik, MBA yaparak öğrenilemez, TEDX izlenerek öğrenilemez. Tamamıyla işte öğrenilir. Herkeste liderlik ruhu vardır, onu geliştirmek size aittir. Tango için kalkıp dans etmeniz gerektiği gibi, liderlik için de başka liderlerle birlikte olmanız lazım.
9- Hayal Gücü Yüksek Olmak 
– Hayal gücüyle her yaptığınız işi iki misli daha iyi yaparsınız. Ne yaparsanız yapın hayal gücünü kullanırsanız üç misli daha iyi yapacaksınızdır. Hayal gücünü kitap okuyarak ve seyahat ederek geliştirebilirsiniz.
10- Öğrenme Kabiliyeti 
– İşler, teknolojiler, şirketler sürekli değişiyor, siz de sürekli öğrenmeye açık olup öğreneceksiniz.  Sürekli öğrenenlere, öğrenme kabiliyeti olanlara büyük saygım var. 
11- Cömert Olmak 
– Cömertlik sadece parasal değildir. Bir kişi bilgi olarak, zaman olarak, ilgi olarak kaç kişiye cömert davranmış ve kaç kişiyi yukarı taşımıştır. Cömert olanlar ilk başta kaybediyor gibi gözükür, çünkü başkalarına paylaşır her şeyi ama sonunda kesinlikle kazanır.
12- Saygı Duymak 
– Hiçbir randevuma 1 dk geç kalmadım. Rakibine, altındakine, üstündekine, kendine ve her şeye saygılı olan uzun vadede kesinlikle kazanıyor.

Bu 12 maddenin özet kelimesi GÜVEN‘dir. İnsanlar sonunda güvendiği kişilerle, güvenilir kişilerle iş yaparlar, yaşarlar.

İyi bir hafta geçirmeniz dileğiyle...

Yorumlar (0)
banner51
24°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 05:20
Güneş 06:46
Öğle 13:01
İkindi 16:25
Akşam 19:07
Yatsı 20:27