07.06.2019, 10:23

BAYRAM VE DEĞERLERİMİZ

Değerlerimizin unutulmaya yüz tuttuğu ve bunların yeni nesiller tarafından yeterince özümsenerek hayata geçirilmediği toplum olarak hemen hepimizin üzerinde ittifak ettiği konuların başında gelmektedir.

Pekiyi bu işin üstesinden nasıl geleceğiz!

Bayramları önü ve arkası ile birleştirip kocaman bir tatil yaptıktan sonra, insanları otellere göndererek mi?

Elbette ki hayır!

Üzülerek söyleyelim ki bu değerlere yabancılaşma meselesi, sadece şu anda öğrenci sıralarında oturan çocuklarımızın sorunu olmaktan çoktan çıktı. Eğer sorunu çözmek için çıktığımız bu yolda başlangıç noktasını onlar yaparsak pek bir sonuç alamayız.

Sorunun kaynağı; en insaflı yorumla söylesek bile, şu anda anne baba konumunda olan belli bir yaşın üzerinde ki Jenerasyona tekabül eder.

Bu Jenerasyon ile başlayan öz değerlerine yabancılaşma serüveni, Bayramları tatil olarak görme, komşularını tanımama, akrabalarından uzaklaşma, köyünü, ata toprağını unutarak anı yaşama ve haz peşinde koşma yarışı, popüler kültürün enjektesi ile formel ve informel değerlerin aktarımı yerine tatil ve tüketim kültürüne yönlendirmesi bugün farklı bir boyut kazanarak devasa bir endüstriye dönüşmüş ve bunun ekonomik olarak geri dönüşlerinin pozitif yönlerine dikkat çekilerek, (olumsuz yönleri görmezden gelinerek) bu zemin teşvik edilen bir durum haline getirilmiştir.

Bugün anne ve baba olan bu Jenerasyon bu denli bir etkiye maruz kalınca maalesef çocukları bu durumdan daha çok etkilendi. Geçmişi bilmeden direkt olarak bu özel günleri ve toplumsal değerleri popüler kültür ve satış pazarlama yöntemleri ile öğrendiler. Dolayısıyla bu günler alabildiğince tatil, alışveriş ve çılgınlık olarak fikirlerinde yer etti.

Eğer ki değerlerimizin eğitimi ile başlayarak, aktarımlarını özlerine uygun bir şekilde yapmak istiyorsak, işe anne ve babalardan başlamalı sonrada çocukları da tedrici bir şekilde işin içine katarak halkayı genişletmeliyiz.

Anne ve babalardan başlayacak bir zihinsel değişim ve fikirsel kabullenmişlik emin olun ki çocukları da etkileyecek ve onları da kendi öz değerleri ile barıştıracaktır.

 

Yorumlar (0)
banner51
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 04:18
Güneş 05:59
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:21
Yatsı 21:55