24.01.2019, 16:42

BEŞERDEN İNSANA ERME YOLCULUĞU/2023 EĞİTİM VİZYONU FELSEFESİ-2

Beşerden İnsana Erme, İnsan Olma Yolculuğu/2023 Eğitim Vizyonu Felsefesi-2

 

2023 Eğitim Vizyonunun Felsefesini bir önceki yazımızda incelemeye başlayıp sıradaki yazımızda da irdelemeye devam edeceğimizi belirtmiştik. Bu yazımızda yine Vizyonun Felsefesi Bölümünden alıntılar yaparak idealize edilen insanı, hangi yollarla yetiştirmenin hedeflendiğini yorumlamaya çalışacağız.

 

İnsanı sadece biyolojik bir varlık olarak görüp onun bu şekilde hayatını idame ettirmesini sağlayıcı bilgiler aktaran bir eğitimin yeterli olmadığı hepimizin malumudur. Bilginin kaynağı olarak sadece aklı ve tecrübeyi işaret eden bir felsefi yaklaşımla insanın ancak maddi varlık olarak eğitilmesi mümkündür. Maddi varlık olarak eğitilen insanın beşer olarak kalacağına vizyondaki şu ifadeler işaret etmektedir:

 

“2023 Eğitim Vizyonu, insanı maddi manevi tüm varlık unsurlarıyla bir bütün olarak gören bakışı temsil etmektedir. Zira insan; duyumsal, duygusal ve bilişsel ihtiyaçları olan bir beşerdir. Beşerin evrensel bilince ulaştığı insana erme, insan olma yolculuğunun başkahramanıdır.”

 

Madde ve manayı birleştirerek beşerden insana yolculuğun ne şekilde yapılacağı ile ilgili ipucu ise vizyonun şu bölümünde ortaya konulmuştur:

 

“İnsan varlığında nasıl ki ruh, psişe ve bedeni birbirinden ayıramıyorsak eğitimde de kuramı, modeli, yöntemi ve araçları birbirinden ayrı düşünemeyiz.”

 

Eğitimde kuramsal yaklaşımlardan faydalanarak eğitim modelimizi de çift kanatlı insan yetiştirme hedefine uygun oluşturmak zorundayız. Bu nedenle sadece beş duyunun eğitimine dayalı bir model oluşturmak, yöntem ve araçları da buna göre hazırlamak idealize edilen insanı yetiştirmek için yetersiz kalacaktır. Beş duyunun ötesini de düşünmek ve modelimizi, yöntem ve araçlarımızı ona göre belirlemek zorundayız. Biz bin yıllık tarihimizde bu şekilde yetiştirilen örnek insanlara sahibiz.

 

Prof. Dr. Fuat Sezgin’in beş ciltten oluşan “İslam’da Bilim ve Teknik” adlı çalışması incelendiğinde yukarıda bahsettiğimiz çift kanatlı insanlara bolca örnek bulabileceğimiz görülecektir. İstanbul İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’nin kataloğu olarak yazılan bu eser, İslam bilginlerinin astronomi, tıp, geometri, coğrafya, optik, kimya ve denizcilik gibi alanlarda  dünya bilim tarihine yaptığı katkıları zengin görsel malzemeyle gözler önüne sermektedir.

 

Eğitim sistemimizi ve modelimizi oluşturmamızda belirleyici olacak Vizyonun Felsefesi bölümündeki şu iki cümleyi de dikkatlerinize sunuyorum:

 

“Ülkemizin bugün için eğitimdeki en öncelikli konularından biri, ayrıştırıcı tüm özelliklerinden arındırılmış insana bir bütün olarak eğilebilen sistemi kurmaktır.”

 

“Bilginin teorik, pratik, ideolojik ve inançsal biçimlerde parçalandığı bir bakış açısı, gelecek için umut vermemektedir.”

 

Cemil MERİÇ “İdeolojiler, idrakimize giydirilmiş deli gömlekleridir” derken bilgiye ideolojik yaklaşmanın sakıncalarını dile getiriyordu.

 

2023 Eğitim Vizyonu Felsefesini irdeleyip önerilerde bulunduğumuz yazılarımıza birkaç hafta daha devam edeceğiz.

 

 

 

Baki selam ve saygılarımla…

 

 

Yorumlar (0)
banner51
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 09 Ağustos 2020
İmsak 04:21
Güneş 06:01
Öğle 13:15
İkindi 17:06
Akşam 20:18
Yatsı 21:51