28.03.2019, 13:55

Bilimin Sıfır Noktası Harran'dan İzlenimler

 

Peygamberler şehri olarak da anılan Şanlıurfa şehrinin, insanı büyüleyen bir yapısı vardır. Farklı kültürlerin bir ahenk içinde yaşadığını özellikle Balıklı Göl etrafını dolaştığınızda hissediyorsunuz. Halkı o kadar yardımsever ki bunu kelimelerle anlatmam mümkün değil sanırım. Şanlıurfa halkının ne kadar misafirperver olduğunu mutlaka duymuşsunuzdur. Hatta bu konu o kadar geçmişe dayanır ki 12. yüzyılın sonlarına doğru Harran’a gelen Seyyah İbn Cubeyir, bu konuya uzun uzun değinmiştir. 

Asıl bahsetmek istediğim Harran’da bulunan tarihin ilk üniversitesi. Şanlıurfa merkeze 48 km. uzaklıkta olan Harran birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Hatta bir dönem Emevi Halifesi Mervan, devletinin başkentini Harran’a taşımıştır. 744-750 yıllarında kurulan Harran Üniversitesi, birçok ilim adamı yetiştirmiştir. Ancak 13. yy’da Moğolların işgaline uğrayan şehir harabe haline gelmiştir. Ünlü seyyah Evliya Çelebi, 1650 yıllarında şehrin harap halde olduğundan bahsetmiştir.

Bir döneme damga vuran Eski Harran Üniversitesi’nin kalıntılarını, yerinde inceleme imkânı buldum. Eski Harran diye adlandırılan bölgenin içinde yer alan yapının bulunduğu bölgeye doğru büyük bir heyecan ve merakla yola koyuldum.

Geçmişte etrafı surlarla çevrili olan Eski Harran’ın sekiz farklı giriş noktası olduğunu öğrendim. Surların birçok kısmı halen ayakta ve ihtişamını korumaktadır. Sekiz giriş kapısından sadece ayakta olanı Halep Kapısı’ndan geçerek yürümeye başladım. Yürüyüşüm esnasında Eski Harran’ın içinde bulunan birçok yapı taşının etrafta öylece durduğunu gözlemledim.  Tarihi Üniversite’den kalan birkaç duvar ve rasathane mi yoksa minare mi olduğu tarihçiler arasında ihtilaflı olan yapının bir kısmı hala ayaktadır. Ne yazık ki restorasyon çalışmaları dolaysıyla tarihi yapıyı yakından inceleyemedim.

Moğolların şehri tahrip etmeden önceki halini görebilmek mümkün olsaydı keşke.

Üniversitenin yakınlarında bulunan Eski Harran Kümbet evlerinin yapılarını hayranlıkla inceledim. Dışarıdan bakınca içerisinin küçücük olduğunu düşünürsünüz. Fakat odalara girdiğinizde yanıldığınızı anlıyorsunuz. Oraya kadar gelipte kümbet evlerin bulunduğu yerden üniversitenin bulunduğu manzaraya karşı menengiç kahvesi içmeden ve Urfa’da ciğer yemeden dönerseniz Urfa’ya gelmiş sayılmazsınız.

En önemli konuyu unutuyordum. Urfa, kurtuluş savaşı yıllarında düşmana karşı şanlı bir direnişle düşmanı topraklarından atmıştır. 1984 yılında Urfa’ya kurtuluş savaşında yapmış olduğu kahramanca mücadeleden dolayı 22 Haziran 1984 yılında ŞANLI unvanı verilmiştir.  Bugün de Şanlıurfa halkı, vatanımızın her köşesinde olduğu gibi, vatanına ve milletine yürekten bağlı.

 Saygılar…

 

 

 

 

 

 

Yorumlar (0)
banner51
28°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 04:12
Güneş 05:55
Öğle 13:15
İkindi 17:09
Akşam 20:26
Yatsı 22:01