07.04.2019, 06:27

Bir meşale daha  söner ülkemde!

Bir meşale daha  söner ülkemde!

    22 yıl önce almıştın eline meşaleyi öğretmenim. Karanlıkları aydınlatmaya, fedakâr olmaya yemin etmiştin Bir de adına layık bir meslek tercihiydi seninkisi. Zira hayatlara ışık olmak manasına gelirdi ismin. Öğretmen olmak, derman olmaktı hayatlara. Karanlığı, zulümatı aydınlatmak, merhametli yarınlara ulaşmaktı amacın..

     Ah be hocam. Bütün Necmettinleri vururlar mıydı, hani körpe çocuklara sevdalı. Güzel tebessümler saçan yürekleri, katlederler miydi yollarda. Daha ne kadar can, kaç yürek verecektik karanlığa. Hiçbir baba, çocuğa güzel terbiyeden daha üstün bir hediye vermiş olamazdı hani. Koridorlarda yürürken parmak uçlarımıza basmayı öğretmişlerdi bize, büyüklere saygıyı, edebi. Hangi gençlerin yaşadığı ülkedeydik öğretmenim. Masum Anadolu değil miydi coğrafyamız? Bütün masum ve mahrumların sığınağı değil miydi yoksa? Şahsiyet arayışında tereddütler yaşayan çocukları güzel sözle uyarmak mıydı suçun? Hatada ısrarcı olanları, maarif ve marifet menzilinden geçici olarak ayırmayı düşünmekle ne büyük cürümler işlemiştin öyle mi? Belki düşünür, akleder, hatadan dönmesini murad etmiştin oysa.

      Sanal alemdeki sayfanı izinsiz dolaştım. Bağışla beni öğretmenim, ey aziz şehidim. Daha yakından tanımak istemiştim seni. Bir şehit nasıl yürürdü maarif koridorlarında. Nasıl bakardı hayata, yarınlara. Allah’ım nasıl bir hayat, kor ateş olup düştü gönlüme. Bir dilim ekmek, bir avuç kuru üzümle şühedanın izindeydin öğretmenim. Sana dar gelmeyecek kabri kimler kazsın öğretmenim. Hangi masum eller taşısın bedenini. Bir de kutsal yolculuğa çıkmışsın be hocam. Helallikleri peşin aldın öylemi öğretmenim. Peki imam, tekrar soracak mı bizlere? Hakkınızı helal edin diyecek mi yeniden.? Ah be hocam ah! Yürüdüğün koridorlara düşen kanlar da şahit olacak mı mahşerde.

    Kim biliebilirdi öğretmenim. Bir gün yol gösterdiklerimiz, yani uğruna ömrümüzü tükettiğimiz canlar, alacaktı canımızı öyle mi? Hem de yüreğimizden vuracaklardı öylemi. Tam 3 yerinden bıçaklanacaktık, hayat öğrettiğimiz çocuktan öyle mi?. Oysa sen 3 diploma almıştın öğretmenim. Karanlık zihinleri aydınlatmak için tam üç diploma. Her diploman için, bir darbe alacaktın öyle mi hocam. Bu darbeler, sana hayran 3 çocuğuna, henüz tabutuna omuz veremeyecek üç fidana mı yoksa? Ah güzel şehidim! Yapamadık işte, gücümüz takatimiz yetmedi be güzel hocam. Daha çok öğrenmeli, daha çok fedakâr olmalıydık. Karanlık sokakları, karanlık zihinleri aydınlatmaya yetmedi ömrün. Demek eğitimin, bilginin anlamını yitirdiği anlarda, kanınla aydınlatmaya karar verdin, öyle mi şehidim.

    Senden sonra adını verdiler, şehid düştüğün okula, son görev yerine öğretmenim. Demek sen de atalarının izinde, şehadete yürüyecektin öyle mi? Çanakkale ruhuyla, sen de şehadet rüzgarına mı kaptırdın kendini. Meslektaşların, şehadet diplomanı tüm şehri aydınlatması için, kocaman bir tabelaya asmışlar hocam. Değerler eğitiminde dereceye girenler öğrencilerin, ödüllerini mezarına bırakacaklar öğretmenim. Sana son bir vefa borcu olarak. Bir dilim ekmek, bir avuç kuru üzümle, şühedayı ananlar asla unutmayacak seni.

    Ama işte tahtalar öksüz kaldı, koridorlar sahipsiz şimdi. Tüm sınıflar ışıksız, yarınlar umutsuz kaldı öğretmenim. Evladım, çocuklarım diyen diller lal oldu ardında. Sözcükler, sevinçler öksüz kaldı öğretmenim Duvarlar mateme büründü, bütün ziller hüzün çalıyor öğretmenim. Kanayan yarana, derman olamadık öğretmenim. Fakat gözyaşlarımızla yıkadık, aziz bedenini. Ne olur affet bizi aziz öğretmenim!...

Yorumlar (0)
banner51
29°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 05 Ağustos 2020
İmsak 04:15
Güneş 05:57
Öğle 13:15
İkindi 17:08
Akşam 20:23
Yatsı 21:58