31.01.2019, 15:24

BU MİLLET ALİM DEĞİL AMA ARİFTİR

Bundan 6-7 yıl önce, FETÖ’nün her alanda ve özellikle kamuda revaçta olduğu yıllar. Diyarbakır görev yapıyorum o zamanlar. Denetimlere gruplar halinde minibüslerle gidiyoruz. Sonradan Aktif-Sen’in başkanı olacak olan, Osman Bahçe Eğitim Müfettişleri Başkanı. Aktif-Sen adlı FETÖ sendikası daha kurulmamıştı. Yaptığımız planlamaya göre, Diyarbakır’ın Çermik İlçesine bağlı köylerdeki okullarda rehberlik ve denetim çalışması yapacağız. Eğitim Müfettişleri Başkanlarının, müfettişlerin denetim faaliyetlerini izlemek gibi bir görevi var o dönemde. Bu sebeple, Osman Bahçe de, o gün için bizim grupla birlikte denetim faaliyetlerine katılıyordu. Hedefimizdeki köye doğru yol alırken, yolda yaşlı bir zat, köyler arası yolcu taşıyan bir araç zannı ile bizim minibüsümüzü durdurmak için işaret yaptı. Güvenlik kaygılarından dolayı, genelde adetimiz olmadığı halde, bu kişiyi aracımıza aldık. Yaşlı amca aracımıza binip etrafına bakıp ceketli, kravatlı kimseleri görünce önce şaşırdı. Sonra ne iş yaptığımızı, nereye gittiğimizi sorarken cümlesini devam ettirerek; “İnşallah münafık Fetullah’ın adamları değilsiniz.” diyerek birden konuya girdi. Biz, “Yok, bizler eğitim müfettişleriyiz.” şeklinde cevap verdik. Yaşlı amca bu sözler üzerine “O münafık, Amerikan uşağı, sahtekâr, hain Fetullah milleti kandırıyor; çocukların, gençlerin beynini yıkıyor vb.” şeyler söylerken, Osman Bahçe bu sözlere dayanamayıp, kendisi aracımızda misafir olduğu halde, bu kişiye yarı yolda araçtan inmesini söyledi. Çaresiz, gariban vatandaş da araçtan indi.

Ne gariptir ki orada bulunan hiçbir müfettiş bu duruma müdahale etmedi. Belki, yaşlı amcanın o sözlerini, o dönem için nezaket sınırlarını zorlar nitelikte bulmuş olabilirler. Ama ben bu olayın başka bir boyutuna dikkatinizi çekmek istiyorum. Anlı şanlı siyasilerin, ünlü akademisyenlerin, iş adamlarının, doktor, öğretmen, ilahiyatçıların, her meslekten birçok kesimin FETÖ’nün ağına takılmışken bu sıradan köylü, en güçlü olduğu, el üstünde tutulduğu bir dönemde, bu örgütün iç yüzünü nasıl anlayabilmişti?

Bir müfettiş arkadaşımın sık sık, üniversite hocasından duyarak, bizlere naklettiği “Bu millet alim değil ama ariftir.” sözünün haklılığını ortaya koyan bir olay. Gerçek şu ki eğitim var olan yetenekleri geliştirmiyor, doğal olarak var olan sezgileri, duyguları törpülüyor. Bu ülkenin yöneticileri aldıkları onca eğitime rağmen sıradan bir köylünün sezgisine sahip olsaydı, belki 15 Temmuz’u yaşamazdık.

Bu olaydan çıkaracağımız ikinci ders ise “milletin genelinde bir camia/cemaat/siyasi hareket ile ilgili bir kuşku varsa bu kuşkuya güvenmek gerekir.” Şöyle ki; bir insan görme yetisini kaybettiğinde, bu eksikliğini kulaklarını daha iyi kullanarak kapatıyorsa, bacaklarını kaybeden birinin kolları diğer insanlara göre nasıl daha fazla gelişiyorsa, bu tarz insanlar da eğitimsizlikten kaynaklanan eksikliklerini sezgileri ile kapatıyor olabilirler. Yoksa okula bile gitmemiş, gözleri ama halk ozanı Aşık Veysel’in derin manalar içeren sözlerini nasıl izah edebiliriz.

Yukarıda anlattığım olaydan sonra bir çobanın oyunun, diğer vatandaşlarla aynı olmaması gerektiğine ben de katılıyorum. Doğa ile baş başa, kendini dinlemek ve anlamak için yeterince vakti olan bir insan ile tıkış tıkış araçlarla işine giden, gündelik işlerinin dışına çıkamayan, kafası yarın planları ile karışmış, teknoloji bağımlısı, elektriğin kesilmesi ile hayatı duran bir insanın oyu nasıl bir olabilir.

Yorumlar (0)
banner51
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 13 Temmuz 2020
İmsak 03:42
Güneş 05:36
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:43
Yatsı 22:29