Aşısını geciktirenler salgını hızlandırıyor

Türkiye'de Covid-19 vakaları 500 bin sınırına dayanırken üçüncü dozunu yaptırmayanların sayısının 5 milyondan fazla olduğu ve 18 yaş üstü 7,5 milyon civarındaki kişinin ise hiç aşı olmadığı belirtildi.

Covid-19 12.10.2021, 08:39
Aşısını geciktirenler salgını hızlandırıyor

Aşılama oranlarını yüzde 80lerin üzerine çıkaran ülkelerde hem vakalar hem de ölüm oranlarındaki düşüşler net bir şekilde görülmeye başladı. Nüfusunun yüzde 80-85ini aşılayan birçok ülke de Covid-19 sınırlamalarını tamamen kaldırdı. Türkiyede ise tam aşılı olanların oranı halen yüzde 55 civarında. Son üç ayda koronavirüs kaynaklı ölümler 16 bine dayanırken bu ölümlerin yüzde 90dan fazlasının aşı sürecini tamamlamayanlardan oluştuğu belirtildi.

Üçüncü dozunu olmayanların yoğun bakımlardaki sayısı da artışa geçti. Türkiye genelinde yoğun bakımlardaki koronavirüs hastalarının yüzde 39unun üçüncü dozunu yaptırmayanlar olduğu belirtildi. Sırası geldiği halde üçüncü dozunu olmayanların sayısının 5 milyondan fazla olduğu, bu kişilerin risklerinin arttığı belirtildi.

18 yaş üstü 7,5 milyon civarındaki kişi ise hiç aşı olmadı. Delta varyantı etkisiyle Türkiyedeki aktif vakalar da 500 bin sınırına dayandı. 485 bin aktif vakanın en az 435 bini ya aşısız, ya da aşı sürecini tamamlayanlar. Günlük 30 bin civarındaki vaka sayılarının kış boyunca süreceği, küçük artışlara rağmen çok büyük bir atak beklenmediği görüşü dile getiriliyor.

GRİP UYARISI

Uzmanlar önümüzdeki süreçte bir başka tehdidin ise mevsim gribi olduğuna dikkat çekiyor. Toplumun geçen sene büyük oranda maske kullanması sebebiyle gribin nadir görüldüğünü hatırlatan uzmanlar "Vücut hafızası bir anlamda gribi unuttuğu için ve bu dönemde maske kullanımı azaldığı için hem dünyada hem Türkiyede grip vakalarında artış bekleniyor" değerlendirmesini yapıyor.

YÜCEL KAYAOĞLU

Kaynak : Türkiye

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı