"Mu varyantı kışın zorlayacak!" Aşılar ne kadar koruyacak?

Tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de sarsan koronavirüsün en yeni ve en bilinmeyen varyantı Mu'nun kışın etkisini daha da göstermesi bekleniyor.

Covid-19 09.09.2021, 15:18
"Mu varyantı kışın zorlayacak!" Aşılar ne kadar koruyacak?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, Türkiyede görülen Mu varyantı ile ilgili uyararak "Mu varyantı kışın bizim için sorun teşkil edebilir çünkü biraz bulaşıcılığı yüksek, dirençli bir varyant olarak şu anki yayınlarda çıkmaya başladı" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise "İyi yönde ortaya çıkan varyantlar da var; ama bunlar maalesef hızlı bulaşma özelliği de kazandıracak ikinci bir mutasyona uğramadığı için kaybolup gidiyor, yayılmıyor" diye konuştu.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Savaşçı, Türkiyede 2 kişide görülen Mu varyantı ile ilgili DHAya açıklamalarda bulundu. Doç. Dr. Savaşçı, Mu varyantının endişeye neden olduğunu belirterek, "Mu varyantı, Güney Afrika mutasyonu gibi genelde Kolombiyada izole kaldı. Delta varyantı bulaşıcılığı yüksek, Mu varyantı şu anda ülkemiz için endişe boyutunda değil. Hem ülkelerin uzaklığı hem de taşıyıcıların az olması nedeniyle. Bir ülkeye belirli varyantlar girmeye başladıktan sonra bir artışa neden olabiliyor. Bunu ilerideki çalışmalar gösterecek ama önümüzdeki günlerde eğer aşılamada istenilen hıza ulaşamazsak hem okulların açılması hem de çalışma hayatının normalleşmesi ile birlikte vaka sayılarımızda da Mu varyantı kışın bizim için sorun teşkil edebilir çünkü biraz bulaşıcılığı yüksek, dirençli bir varyant olarak şu anki yayınlarda çıkmaya başladı.

Şu an için panik yapmaya gerek bir durum gözükmüyor. Deltaya göre, biraz daha bulaşıcılığın yüksek olduğuna dair ülke verileri ve DSÖ görüşleri var. Aşılara da biraz daha dirençli olabilir mi diye endişeye sevk oldu fakat semptom ve klinik olarak farklı bir özellik teşkil etmiyor. Yine aynı şekilde ateş, koku ve tat kaybı, öksürük, solunum sıkıntıları, biraz daha ishal şeklinde belirtiler geliyor" diye konuştu.

Aşılar ne kadar duyarlı olacak?

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan ise Mu varyantının çok bilinen varyant olmadığını, ilk olarak ocak ayında Kolombiyada ortaya çıktığını söyledi. Prof. Dr. Ceyhan, "Güney Amerikada daha hızlı bir yayılma gösterdi. Kolombiyada vakaların yüzde 40a yakını Mu varyantıyla ortaya çıktı. Daha büyük ülkelerde, Deltanın yoğun olduğu ülkelerde, Deltadan hızlı bulaşan, Deltanın yerini alacak veri yok elimizde. İkinci önemli nokta Aşılar ne kadar duyarlı olacak, bu da bilinmiyor. Pfizerin sorumlusu açıklama yaptı, Çalışmalara başladık, Pfizer-BionTech aşısının ne kadar etkili olduğuna dair bilgiyi vereceğiz diyerek. Şu ana kadar elde edilmiş bir sonuç yok. Her ortaya çıkan varyantta mutlaka hafif bir tedirginlik duyup, takibe alınması gerekir. Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) de 2 ayrı listesi var. Biri çok yakından izlenmesi gereken varyantlar. Burada 4 varyant var, şimdi Mu varyantı da eklendi. 8 tane de çok yakından olmasa da izlenen varyantlar var. Demek ki Mu varyantı gerçekten önemli bir varyant" dedi.

"Şu ana kadar toplam 46 yerde Mu varyantı gösterildi"

Prof. Dr. Ceyhan, Türkiyede 2 kişide Mu varyantı görüldüğünü hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Türkiye gibi birçok ülkede Avrupa, Asya ülkelerinde daha erken saptanmasına rağmen henüz daha çok yayıldığını gösteren bir veri yok. ABDde yayıldı, 39 eyaletten rapor edildi. Henüz toplamda yüzde 1inden az bütün vakaların. Şu ana kadar toplam 46 yerde Mu varyantı gösterildi. Henüz çok fazla bilgimiz yok. Bu bir Beta varyantının üstüne gelişmiş, yeni birkaç mutasyonla ortaya çıkan bir virüs. Beta varyantı da çok hızlı yayılmadığı için Delta varyantı gibi dünyada bir yayılım göstermedi. Şimdiye kadar orijinal virüs Alfa varyantı ve Delta varyantı, bir önceki varyanta göre daha hızlı yayıldığı için dünyaya hakim oldu. Delta varyantı, yavaş yavaş Alfa varyantını da ortadan kaldırıp kendisi şu anda bütün hastaların yüzde 90ından fazlasında etkili olmaya başladı. Mu varyantı kadar hızlı bir yayılım göstermedi. Örneğin; Delta Hindistanda rapor edildikten birkaç ay önce birçok ülkeye hızlı bir yayılım ile bulaşmıştı. Burada şunu kabul etmek lazım; bir varyant çok büyük yayılım gösteriyorsa mutlaka bir önceki varyanttan daha hızlı yayılma özelliğine sahip olması lazım. İyi yönde ortaya çıkan varyantlar da var; ama bunlar maalesef hızlı bulaşma özelliği de kazandıracak ikinci bir mutasyona uğramadığı için kaybolup gidiyor, yayılmıyor."

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 24 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31