Temmuz'da 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak

Sinovac'ta 2. parti aşılar yolda. BioNTech aşısı ise Haziran'da 22, Temmuz'da 30 milyon doz gönderilecek.

Covid-19 15.05.2021, 14:15
Temmuz'da 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak

Tam kapanmanın ardından yurtdışından gelecek aşı sevkiyatıyla birlikte Türkiyenin dört bir yanında aşılama işlemleri hızlanacak. Türkiyeye haziran ayında 22 milyon, temmuz ayında ise 30 milyon doz BioNTech aşısı gelecek.

Çinli Sinovac firması ise gelecek hafta 2. parti aşıları Türkiyeye gönderecek. Temmuz ayında 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak. 2. doz aşılamayla da nüfusun yüzde 70inden fazlası aşılanarak eylül ayından sonra kitle bağışıklığına geçilecek.

İKİ AYDA 52 MİLYON BIONTECH

Sağlık Bakanlığının Pfizer/ BioNTech ile yaptığı görüşmelerin ardından iki ay içinde gelecek Biontech aşılarının miktarı da belli oldu. Türkiyeye haziranda 22, temmuz ayında ise 30 milyon doz BioNTech aşısı ulaşacak.

Böylece iki ay içinde 52 milyon doz BioNTech aşısı yurda gelmiş olacak ve 26 milyon vatandaş 2 doz BioNTech aşılarını 6-8 hafta arayla olabilecek.


SİNOVAC, GELECEK HAFTA
Çinli Sinovac firmasının aşı sevkiyatı ise kademeli olarak artacak. Bu hafta 1.3 milyon doz aşının Türkiyeye sevkiyatını yapan Sinovac, 2. parti aşıları da gelecek hafta gönderecek. Çinin şu ana kadar en çok aşıyı Türkiyeye verdiğini belirten Çin Ankara Büyükelçiliği Elçi Müsteşarı Cheng, "Geçen sene aralık ayından bu yana Çin aşısı Türkiyeye gelmeye başlamıştı.

Bugüne kadar Türkiyeye 27 milyon doz Sinovac aşısı gelmiştir. Bu rakam şu anda Çinin yabancı ülkelere verdiği en yüksek miktar. Çin şu ana kadar en çok Türkiyeye aşı vermiştir" ifadelerini kullandı.

SPUTNİK, 2 HAFTA İÇİNDE
Sputnik V aşısının ilk sevkiyatı ise 2 hafta içinde gerçekleşecek. Aralık ayına kadar da Rusyadan kademeli olarak 50 milyon doz aşı gelecek. Ayrıca Sputnik V aşısının üretimi Türkiyede de yapılacak. Yüzde 90ın üzerinde etkinliği olduğu belirlenen aşının yüksek hacimli üretimine yaz ortasında geçilecek.

EYLÜLDE KİTLE BAĞIŞIKLIĞI
BioNTech, Sinovac ve Sputnik V aşıları haziran-temmuz aylarında Türkiyenin dört bir yanındaki hastaneler ve aile sağlığı merkezlerinde uygulanacak. Temmuz ayı itibarıyla Türkiyede 20 yaş üstü herkes aşılanmış olacak.

Sinovac aşılarının 2. doz uygulaması 28 gün sonra, BioNTech aşılarının 2. doz uygulamaları ise ilk dozdan sonraki 6-8 hafta arasında yapılacak. Haziran-eylül ayları arasında nüfusun yüzde 70inden fazlası aşılandığı için de eylül ayından itibaren kitle bağışıklığına geçilmesi bekleniyor.


BURAK ÇELİK

Sabah

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 24 Haziran 2021
İmsak 03:25
Güneş 05:26
Öğle 13:12
İkindi 17:11
Akşam 20:47
Yatsı 22:39