18.06.2020, 16:24

Covid19 Sonrası MEB’te Neler Değişmelidir?

Her devrin bir ruhu, her zamanın bir anlamı vardır. Zaman üç boyutludur, dün, bu gün ve yarın. Dün geçmiştir, yarın gelecek, esas olan ise bu gündür. Tarih geçmişi ifade eder. Olmuş, yaşanmış ve geçmiş olan her şey artık bir tarihtir. Tarih yapanlar, yaşayanlar, özneler ve nesneler oluşturur. Bu günü etkiler, geleceğe istikamet verir. Dünü dünde bırakmak pek te mümkün olmuyor. Çünkü her şey sebep sonuç ilişkisi içinde bir döngü oluşturuyor. Dünya dönüyor, zaman geçiyor. Bizde bu zamanın içinde değer ve anlam arıyoruz. Aslında, esasında belki de kendimizi arıyoruz. Filozoflar demişler ya kendimi kaybettim, hükümsüzdür, beni bulanların insanlık namına beni bana teslim etmelerinde isabet var.

Dünya covid19 öncesinde ve sonrasında klasik deyimle dünya aynı dünya değil. Özellikle son 30-40 yılda teknoloji hayatımızda daha fazla yer etmişti. Bundan böyle daha fazla yer edecek. Daha dün gibi cep telefonlarıyla tanışmamız. Sana telefon alacam. Hem de ellemeli! Cümlesini hatırlarsınız. Şimdi telefon özellikleriyle hepimizi fotoğrafçı, sosyal medya uzmanı, senarist, youtuber, vs. yapmadı mı? İnternet ile alışveriş, bankacılık işlemleri, müzik dinleme, film seyretme gazete okuma ve daha bir çok şeyi elimizde taşıyoruz. Kısaca dünya elimizde ve biz artık seçenekler içinde kafa karışık yaşamaya çalışıyoruz.

Dünyadaki gelişmelere bağlı olarak devletimiz, hükümetimizde son yıllarda tüm kurumlarda bir teknoloji seferberliği başlatmıştır. Devletimizin her kurumunda işlemler bilgisayardan internet ortamında yapılıyor. E-devlet uygulamaları ile bütün kurumlarda işlemler tek elden takip ediliyor. Tüm mevzuatımıza, alınan kararlara internet üzerinden web sayfaları aracılığı ile ulaşabiliyoruz. Dünya küreselleşme ile her yanıyla insanlığın keşfine sunuldu. Bilgiye ulaşmak çok kolay. İnsanlar için fırsatlar ve tehditler daha bir açık. Buna şeffaflaşma diyorlar. Olan biten her şeyden haberdar oluyoruz.

Son yıllarda ülkemizin geleceği adına çok önemli çalışmalar yürüten milli eğitim bakanlığımızda teknoloji hamlelerine ağırlık verdi. Önce öğretmenler için MEBBİS, öğrenci, veli ve öğretmenler için E-okul, yine dünyanın en büyük bilgi portalı olarak EBA kuruldu. Okulunda dersleri yeterince öğrenemeyen öğrenciler eba.gov.tr üzerinden dersleri istediği zaman istediği kadar takip edebiliyor. E-kitaplara ve E-dergilere ulaşabiliyor. Çağımızda kaynak yönünden hiçbir problem yok. Ders kitapları yıllardır ücretsiz dağıtılıyor. Destekleme ve yetiştirme kursları ücretsiz olarak fırsat eşitliği oluşturuyor. Etkileşimli tahtalar ile FATİH projesi ülkemizin her köşesinde muntazam şekilde uygulanıyor. Öğretmenler ve öğrenciler teknoloji kurdu oldular. Yeni yazılan projeler daha çok teknoloji içeriklidir. Tasarım atölyeleri ile kodlama ve yazılım hız kazanmaya başladı. Savunma sanayimizin ihtiyacını yerli üretim ile karşılanıyor. Sağlık sektöründe de çok güzel gelişmeler var.

Milli Eğitim Bakanlığımız Covid19 sürecini çok güzel idare etmektedir. Yaklaşık üç buçuk aylık eğitim öğretim sürecini eba canlı ders ve ebatv uygulamaları ile uzaktan eğitim biçiminde yürütmüştür. Öğretim yılı sonunda veli isteği dışında kalanlar bir üst sınıfa geçirilmiştir. LGS ve Üniversite sınavları da bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda yapılacaktır. Bu öğretim yılının telafi eğitiminin gönüllülük esasına göre 31 Ağustos 2020 tarihinden itibaren yapılacağı planlanmıştır. Özel okullar aynı süreci 15 ağustostan itibaren yürüteceklerdir.

Bakanlığımızda gelecek öğretim yılından itibaren uzaktan eğitim uygulamalarına devam edilmelidir. Hatta pandemi süreci devam ederse okullardaki öğrencilerin seyreltilmesi için öğrencilerin bazı günleri ve saatleri yüz yüze, bazı günleri ve saatleri de uzaktan eğitim şeklinde planlanmalıdır. Karne, belge gibi baskı gerektiren evraklar elektronik olarak verilmelidir. Yönetimsel toplantılar online olarak yapılmalı, alınan kararlar gerekirse e imza ile imzalanmalıdır. Kısacası teknoloji hayatımızın her alanında etkili olarak kullanılmalıdır. Bu uygulamalar hem tasarruf sağlayacak hem de şehirlerin trafiğini rahatlatacaktır. Yine bu süreçte kronik rahatsızlığı olan öğrencilerin evden uzaktan eğitim yoluyla desteklenmeleri sağlanabilir. Ayrıca görevli öğretmenlerimizin hizmetiçi eğitim çalışmaları bu yeni online yöntemleriyle yapılabilir.(1ilhamifindik@gmail.com)

Yorumlar (0)
banner51
28°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 12 Temmuz 2020
İmsak 03:40
Güneş 05:36
Öğle 13:15
İkindi 17:13
Akşam 20:44
Yatsı 22:30