21.10.2020, 16:57

Cumhurbaşkanımıza Eğitim-Öğretim Alanında Yeni Tekliflerimiz

       Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,19 Ekim 2020 tarihinde Başakşehir’de İbn Haldun Üniversitesi Külliyesi Açılış Töreni’ne katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, şöyle konuştu:

Samimi bir muhasebeyle geçtiğimiz 18 yılda her alanda, tarihi eserlere ve hizmetlere imza attığımızı ama eğitim ve öğretimde, kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum.

Genç bir nüfusa sahibiz ama medeniyet tasavvurumuzu layıkıyla hayata geçiremiyoruz. Medyamız en modern alt yapıya sahip ama bizim sesimizi yansıtmıyor.

En haklı olduğumuz konularda bile dünyaya kendimizi anlatamıyoruz. Bunun için de fikri iktidarımızı da hala tesis edemediğimiz kanaatindeyim…

Yukarıdaki tespitlere ülkemizin büyük bir çoğunluğu imzasını atar. Bu itiraflar samimi olarak paylaşıldı. Bir eğitim neferi olarak yukarıdan aşağıya ben ne yapabilirim diye kendime sordum. İşte geleceğe dair benim yapılmasını istediğim uygulamalar.

 1. İlkokul öncesi eğitim zorunlu yapılmalıdır. Hatta ücretsiz olmalıdır. Anasınıfı öğretmenlerinin yanına bir staj yapan öğrenci ve bir temizlik personeli bulundurulmalıdır.
 2. İlkokulu eskiden olduğu gibi 5 yıl , ortaokulu 4 yıl, lisede 3 yıllık olarak belirlenmelidir. Ayrıca mesleki ortaokullar ile spor ve sanat ortaokulları da mutlaka açılmalıdır.
 3. Lise eğitimi zorunlu olmaktan çıkarılmalıdır. Ortaokullarda okula devam zorunluluğu yerine öğrencinin bir meslek kazanabilmesi için açık ortaokullar seçeneği güçlendirilmelidir.
 4. Meslek liselerinde ,Mesleki eğitim merkezlerinde, Halk eğitimlerde uygulama süreleri artırılmalı meslekler arası geçiş kolaylaştırılmalıdır. Ayrıca meslek lisesi mezunlarına üniversitelerde en az %40 kontenjan ayırılmalıdır. Tıp Sağlık meslek liselerinden, mimarlık ve mühendislik meslek liselerinden, iktisat ve işletme ticaret meslek liselerinden seçilmelidir.
 5. Eğitim sistemi bütün içerisinde entegre olmalı, temel eğitimden üniversiteye kadar her kademe ve alan aynı amaca 2053 vizyonuna yardımcı olmalıdır.
 6. Eğitim kurumlarında öğrencilerin tanınmasına ve doğru yönlendirilmesine yönelik bir sistem kurulmalıdır. Gelişmiş dünya anasınıfından itibaren çocuklar için kayıtlar tutmakta ve bu kayıtları dikkate alan bir yönlendirme yapmaktadır. Tanıyamadığımız her öğrenci sistemin dişlileri arasında kaybolup gitmektedir.
 7. Üstün yetenekli öğrenciler için kurduğumuz bilim sanat merkezleri öğrencilerimizin gelişimlerine katkı sunmaktadır. Fakat yeterli değildir. Çünkü burada görev yapan eğitimcilerin alt yapı olarak daha da iyi yetiştirilmesi şarttır. Bir öğrenci öğretmeni kadardır.
 8. Üniversitelerde daha donanımlı öğretmenler yetiştirmek için daha ciddi çalışmalara ihtiyaç vardır. YÖK ve üniversitelerdeki kast sistemi maalesef bilimsel çalışmaların önünü tıkamaktadır.
 9. Ülkemizde eğitimcilerin itibar sorunu da maalesef mevcuttur. Bunu bazen bizden birileri bazen de yetkili ve etkili makamlardakiler bazen bilmeden bazen de kasten yapılmaktadırlar. Tv dizilerimize bakarsanız bu cümlenin kastını görebilirsiniz.
 10. Değerler konusunda itibar yükselmeden insanlarda yücelemez.'İnsanı yaşat ki devlet yaşasın' sözü ile devletin itibarını koru ki o devlette insana insan gibi hizmet etsin. Kısaca vatandaş her zaman haklıdır yerine önce devlet memurunu art niyetlilerden korumalı gerekirse devlet kendi içinde yanlışları ayıklamalıdır. Tartışmaya açılan her kurum, birim ve değer, bir süre sonra asıl değerini yitirir.
 11. Güven en önemli en temel meselemizdir. Devlet memuru için güvenlik soruşturmaları yapılıyor. Bu soruşturmalar bitince hakikaten memurda amirine güvenebilmelidir. Şikâyet üzerinden yapılacak incelemeler ve soruşturmalar okulda karışıklık oluşturmakta ve bu süreç eğitim ve öğretime zarar vermektedir. Arabuluculuk milli eğitimde de uygulanmalıdır.
 12. Okullar ve diğer kurumlar için iyi bir denetim sistemi kurulmalıdır. Bu sistemin asıl amacı kurumları ve kişileri geliştirmelidir. Mesleki tecrübeleri olan eğitimciler belli kıdemlerden , belli eğitimlerden sonra denetmen olmalı, işini iyi yapan eğitimciler maddi ve manevi ödüllerle desteklenmelidir.
 13. Okul müdürleri ve müdür yardımcıları idari hizmetler sınıfına alınmalı, ekonomik ve konum olarak güçlendirilmeli, rotasyon uygulaması öğretmenler içinde uygulanmalıdır.
 14. Okulların bakım, onarım ve tamirat işlerini yerel belediyeler yapmalı her okulda gerekirse belediyediyeler personel ve temizlik hizmeti de vermelidir.
 15. Her okulun öğrenci sayısına göre ödeneği olmalı bu ödenekler okul bütçesi yapılarak şeffaf bir şekilde kullanılmalıdır.
 16. Yeni toplumlar, kendileriyle birlikte yeni şarkılar üretirler.” Zaman geçtikçe nesiller sürekli değişiyor, yenileşiyor. Her nesil, kendisiyle birlikte yeni kavramlar, söylemler, yeni ihtiyaçlar ve talepler geliştiriyor. Yeni nesillere artık eskimiş, zaman aşımına uğramış yönetim biçimleri ve yasalar zorla uygulanamaz. Mevlana ne güzel özetlemiş ‘artık yeni şeyler söylemek lazım.’
 17. Eğitim yalnızca öğretmenlerin altından kalkabileceği bir yük değildir. Bu yük toplumun tüm kesimlerince birlikte taşınmalıdır.
 18. Anne babalar için çocuk yetiştirme, eğitim ve diğer konularda önemli çalışmalar yapılmalıdır. Evlilik öncesi en az bir haftalık aile eğitimi zorunlu olmalıdır.
 19. İlkyardım ve temel yaşam becerileri her vatandaşımıza iki yılda bir kez tekrar tekrar öğretilmelidir.
 20. Marifet iltifata tabidir. Kamuda kariyer basamakları merdiven sistemi gibi çalışanları ve toplumu rencide etmeden ehliyet ve liyakat esasına göre düzenlenmelidir. İtaat, işaret ve bir yapının talebi doğrultusunda yapılan atamalar toplumsal barışı bozmaktadır. (1ilhamifindik@gmail.com)
Yorumlar (3)
Mustafa SARI 10 ay önce
Kısmen değil tamamen katılıyorum
Alpaslan Akıllı 10 ay önce
Açıklayıcı ve aydınlatıcı bilgilendirme yazında dolayı tebrik ediyorum. Bu yazıyı Reisimize nasıl ulaştırabiliriz? Kangren bir çok soruna neşter vurmuşsun.
Yücel ÜĞÜCÜ 10 ay önce
Müdürüm güzel tespitleriniz var.
Hepsi önemli ancak öğretmen hepsinden önemli.Üniversitelerde ögretmen tam donanımlı yetişmeli.Mevcut durum eski sistemin aynen devam ettigini gösteriyor.Ayrica Belediyeden eleman yerine okulun secebilecegi elemanin odemesi daha iyi olur.Aile egitimide son derece önemli.Cocuğunun tüm manevi kodlarını yok et sonra ögretmen düzeltsin.Bu da mümkun değil
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 28 Temmuz 2021
İmsak 04:01
Güneş 05:48
Öğle 13:16
İkindi 17:11
Akşam 20:33
Yatsı 22:13