31.10.2020, 22:08

DEPREM ANI

İzmir’de meydana gelen depremden sonra yapılan arama kurtarma çalışmalarında görülen eksikliklerle ilgili görüşlerimi paylaşmak istedim.

Ülkemizde meydana gelen her deprem sonrası maalesef aynı manzaralara şahit oluyoruz.

Alınan bütün tedbirlere ve tecrübelerimize rağmen,istediğimiz sonuca ulaşamıyoruz. Vatandaşlar bütün iyi niyetlerine rağmen, farkında olmadan,kurtarma ekiplerinin çalışmalarına engel oluyorlar.Tıpkı bir kaza esnasında yaralının başına toplanarak sağlık görevlilerinin görevlerini yapmalarına engel olmaları gibi.Halkın kesinlikle enkaz alanına girmeleri engellenmeli. Meydan görevli ekiplere bırakılmalı.

Devlet yetkilileri de olay mahalline gelerek değil,kriz merkezine gelerek vatandaşın acil ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli emir ve direktifleri ilgili kurumlara acilen iletip, ekipler arasındaki koordinasyona yardımcı olabilirler.

Arama,kurtarma ve diğer ekipler bizzat kriz merkezi tarafından tek elden yönetilmeli. İl dışından gelen ekipler ve yardımlar kriz masasının sorumluluğunda olmalıdır.

Yazılı ve görsel basın yakından takip edilip, deprem sonrası akıl dışı,ahlaki, dini ve insani dahi olmayan kin ve nefret dolu ifadeler sosyal medyada maalesef yer almaktadır.İlgili kurumlarca,halkı galeyana getirecek paylaşımlara izin verilmemeli.

Devletimiz gerekeni yapıp,mağdur olan insanlarımıza yardım elini uzatıp,yaralarını en kısa zamanda saracaktır.

Tüm kurtarma ekiplerinde görev alan,yardımcı olan,otellerini ve evlerini mağdur olan insanlarımıza açan herkese teşekkür ederiz.

İzmir’de meydana gelen deprem felaketinde hayatını kaybeden insanlarımıza Allah’tan rahmet,yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum.

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 02 Ağustos 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08