Artan fiyatlar nedeniyle, kiralık eşya dönemi başladı

Teknoloji ürünleri başta olmak üzere her eşya grubunda son dönemde artan fiyatlar, bazı tüketicilerin bu ürünlere erişimini zorlaştırıyor. Buradan hareketle yeni bir sektör doğdu.

Dijital-Sosyal Medya 09.04.2021, 08:58
Artan fiyatlar nedeniyle, kiralık eşya dönemi başladı

Ev ve araçlar için yaygın olarak kullanılan kiralama modeline eşyalar da eklendi. Tüketiciler satın almaya alternatif olarak, beğendikleri, ihtiyaç duydukları ürünleri "ihtiyaçları kadar" kiralama yoluna gidiyor.

Girişimciler de bu alandaki potansiyeli görerek, yüksek fiyata sahip ürünleri kısa ve uzun dönemli kiralama imkanı sunuyor. Böylece tüketicilere, satın almadan ürünleri kullanma fırsatı sunuluyor. "Satın alma-kirala" modeliyle aksesuar, anne ve bebek, bilgisayar, ev aletleri, giyilebilir cihaz, kamera, kişisel bakım, spor ve dış mekan malzemeleri, tablet gibi birçok ürün 1, 3, 6 ve 12 aylık dönemler halinde kiralanabiliyor.

Kiralabunu.com Kurucu Ortağı Sinan Ventura, Türkiyede özellikle kiralık elektronik pazarının gelecek yıllarda milyar liralık büyüklüğe ulaşmasını öngördüklerini söyledi. Her yıl 15 milyonun üzerinde elektronik cihaz ve harici kategorilerdeki milyonlarca cihazın yenilendiğini belirten Ventura "Türkiye çok büyük, genç, dinamik ve elektronik sever bir pazar.

Avrupa ve dünyadaki örneklerin yanı sıra operatör şirketlerinin eskiden yaptığı cihaz kampanyaları göz önüne bulundurulduğunda, Türkiyede tüm elektroniğin yüzde 3-4ünün kiralama yöntemiyle ekonomiye dahil olacağını düşünüyoruz. Sene sonuna kadar 100 milyon liralık bir cihaz havuzuna ve 20 bin kullanıcıya çıkmayı hedefliyoruz, bunun için finans kuruluşları ve farklı fonlarla görüşüyoruz" dedi.

Türkiye

Yorumlar (0)
14°
açık
Günün Anketi Tümü
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
MEB'in 20 Bin Öğretmen Atama Takvimini Doğru Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:31
Güneş 06:06
Öğle 13:07
İkindi 16:54
Akşam 19:59
Yatsı 21:27