Süre doldu! WhatsApp yavaş yavaş kısıtlayacak

Algoritmaların dilinden en iyi anlayan şirketlerden biri olan Facebook, WhatsApp kullanıcılarına sözleşmeyi kabul ettirmek için bu defa daha kurnazca bir yol izliyor.

Dijital-Sosyal Medya 16.05.2021, 12:56 16.05.2021, 13:09
Süre doldu! WhatsApp yavaş yavaş kısıtlayacak

WhatsApp tarafından kullanıcılara 15 Mayısa kadar verilen süre dün doldu. Artık kullanıcılar bir seçim yapmak zorunda. Devam mı yoksa tamam mı?

Malum WhatsApp 4 Ocak 2021de Avrupa Birliği (AB) ülkelerindekiler hariç dünyadaki tüm kullanıcılarına yeni bir gizlilik sözleşmesi göndermiş, bunu da 8 Şubata kadar kabul etmeleri konusunda dayatmada bulunmuştu. Şirketten yapılan açıklamada sözleşmenin onaylanması halinde hesapların silineceği bilgisine yer verildi. Gelen tepkiler sonrası 15 Ocakta WhatsApp, yeni sözleşmenin kullanıcılar tarafından onaylanması sürecini 8 Şubattan 15 Mayısa kadar uzattı. Bu süreçte Rekabet Kurulu da WhatsApp hakkında soruşturma başlatmıştı.

SÖZLEŞMENİN ASIL AMACI

Sözleşmenin ardında ise ticari kaygılar yatıyor. Facebook, 2014 yılında yaklaşık 22 milyar dolar karşılığında Whatsappı satın almıştı. Ancak WhatsApp, Facebooka pek kazanç getirmedi. Mevcut plana göre WhatsApp, şirketler müşterileri ile kendisi aracılığıyla iletişim kurduğunda bu işlemden kazanç elde etmeyi amaçlıyor. Bunu yapabilmesi için de kural değişikliğine gitmesi gerekiyor. Bu yüzden de kullanıcıların yeni gizlilik sözleşmesini onaylaması şart.
kullanıcıların toplu hareket etmesinin önüne geçecek.


SÖZLEŞMEYİ KABUL ETMEZSENİZ NE OLACAK?

Whatsapptan en son yapılan açıklamaya göre herhangi bir hesap silinmeyecek ya da kapatılmayacak. WhatsAppın açıklamasına göre kabul etmeyen kullanıcılar yeni bildirimler alarak sözleşmeyi kabul etmesi hatırlatılacak. Bir süre sonra bazı kullanıcılar kısıtlamalarla karşılaşmaya başlayacak. Sözleşmeyi kabul etmeyecek kişiler önce sohbetlere ve kişi listesine olan erişimlerini kaybedecek. Bu aşamada telefon aramalarına ya da görüntülü konuşmalara erişim engellenmeyecek. Buna rağmen sözleşmeyi kabul etmeyenler bir sonraki aşamada yalnızca mesajları okuyabilecek ve bildirimlere bakabilecek. Birkaç haftalık sınırlı işlevselliğin ardından kullanıcılar mesaj atamayacak ve arama yapamayacak. Bu durumda kullanıcılar uygulamayı tamamen kullanamaz hale gelecek. Yasaklara uygulanan yönteme dikkat edildiğinde kurnazca bir şekilde planlandığı anlaşılıyor. Algoritmaların dilinden en iyi anlayan şirketlerden biri olan Facebookun zaten kısıtlamalarda bunu dikkate almaması düşünülemezdi. İzlenen yöntem iyi analiz edildiğinde bu daha net görünüyor. Yeni yöntemde Facebook farklı zamanda kısıtlamaya giderek sözleşmeyi kabul ettirmeye çalışacak. Yani kısıtlamalar zamana yayılacak. Mesela siz kısıtlamaya tabi olurken listenizdeki diğer kullanıcılar kısıtlamadan muaf olacak. Bu durumda siz gelen mesaja ya da aramaya cevap vermek istediğinizde, sözleşmeyi kabul etmeye zorlanacaksınız. Bu şekilde insanların ortak hareket etmesinin önüne geçmeyi planlayan WhastApp dijital kavimler göçünü de engellemeyi hedefliyor.

BiPE TAŞININ

Eğer kısıtlamalara maruz kalmak istemiyorsanız BiP alternatif olarak öne çıkıyor. Sohbet geçmişi ve gruplarınızı saniyeler içerisinde yeni uygulamaya taşıyabilirsiniz.

İşte Android kullanıcılarının BiPe geçmesi için yapması gerekenler:
WhatsAppta taşımak istediğiniz gruba girin.
Sağ üst köşeden "Diğer" seçeneğinden "Sohbeti Dışa Aktar" seçeneğini tıklayın.
Önünüze çıkan menüden BiP ya da diğer alternatif uygulamayı seçerek gruplarınızı rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
Grubunuzda BiPi olmayan kişiler var ise grubunuzu taşıdıktan sonra "Grup linkini paylaş" butonunu kullanarak, onları davet edebilirsiniz.


ÖMER TEMÜR

Türkiye

Yorumlar (0)
17°
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 15 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:10
İkindi 17:09
Akşam 20:45
Yatsı 22:36