Kamu Baş Denetçisi Malkoç’a Din Görevlilerinin Sorunları İletildi

Diyanet-Sen Genel Başkanı Mehmet Ali Güldemir ve beraberindeki heyet Kamu Başdenetçisi Ombudsman ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Şeref Malkoç’u Kamu Denetçiliği Kurumu’ndaki makamında ziyaret ederek din görevlilerinin sorunlarını iletti.

Diyanet Personeli 22.09.2020, 20:29
Kamu Baş Denetçisi Malkoç’a Din Görevlilerinin Sorunları İletildi

Ziyarette Genel Başkan Güldemir’e Genel Sekreter Hacibey Özkan, Genel Başkan Yardımcıları Mehmet Yaman ve Ali Güzeldal eşlik etti.

İLİTAM Kontenjanları Artırılmalıdır

Görüşmede İlahiyat önlisans mezunlarının sorunlarını anlatan Genel Başkan Mehmet Ali Güldemir, “Merkezi Yerleştirme ile dikey geçiş yapılacak Yüksek Öğretim Lisans Programlarının kontenjanları geçtiğimiz Haziran ayında 8150 olarak açıklanmış ve ilahiyat önlisans mezunları tarafından memnuniyetle karşılanmıştı. Ancak ÖSYM Ağustos ayında yayınladığı DGS klavuzunda İlahiyat Önlisans Kontenjanları %50 oranında düşürülerek 4850 olarak açıkladı. Bu rakam ihtiyacı karşılamaktan çok uzak. Biz sendika olarak din görevlilerin lisans tamamlamasının ve mesleki bilgiler noktasında daha donanımlı olmasının çok önemli olduğuna inanıyoruz. Din hizmeti oldukça önemli bir hizmettir. Din görevlisi kardeşlerim daha donanımlı daha eğitimli olduklarında din hizmetinin kalitesi de artacaktır. Bu yüzden ilitam kontenjanlarının Haziran ayında açıklandığı şekli ile kalmasını istiyoruz. Sınavsız lisans tamamlamanın AYM tarafından iptal edilmesi, bu alanda büyük bir boşluk oluşturdu. Biz sadece DİB personelini kapsayacak şekilde bu konunun yeniden değerlendirilmesini istiyoruz.” Dedi.

Aynı Kurumda İki Tip Sözleşmeli Personel Var

Kurumda çalışkan 4/B sözleşmeli personelin sıkıntılarını da anlatan Güldemir “Diyanet İşleri Başkanlığı’nda çalışan 4-B Sözleşmeli personelin kadroya geçmesi için uygulanan 3+1 formülünün 9 Temmuz 2018’den önce atanan sözleşmeli personeli kapsamadığını 9 Temmuz 2018’den sonra atananların ise 1 yılın sonunda becayiş ve eş durumu tayininden yararlanamadığını hatırlatarak “Aynı kurumda çalışan 4/B Sözleşmelilere uygulanan bu çifte standardın bir an önce son bulmasını istiyoruz. Tüm 4/B sözleşmeli personelin 3+1 formülü ile kadroya alınması ve çalışmalarını müteakip 1 yılın sonunda eşi ister kamuda isterse özel sektörde çalışsın tüm 4/B sözleşmeli personelin becayiş ve eş durumu tayininden yararlanmasının iş barışı açısından son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. 9 Temmuz 2018’den sonra atatan 4/B sözleşmeli personel çakılı kadro gereği 1 yılın sonunda eş durumu ve becayiş hakkından yararlanamıyor, bu da eşinden ve çocuklarından ayrı çalışmak zorunda kalan personelin moral ve motivasyonunu düşürüyor. Sendika olarak kurum personelimizi sıkıntıya sokan bu uygulamaların bir an önce düzeltilmesini istiyoruz” dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, sorunların çözümü için elinden geleni yapacağını söyledi.

Yorumlar (0)
banner51
17°
sisli
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:54
Güneş 07:19
Öğle 12:53
İkindi 15:49
Akşam 18:18
Yatsı 19:38