ABD basınından Türk yapımı SİHA'lara büyük övgü

Financial Times gazetesinde İHA programının Türkiye'yi yükselen bir drone gücü haline getirdiği kaydedildi.

Dünya 08.10.2020, 12:54
ABD basınından Türk yapımı SİHA'lara büyük övgü

Financial Times gazetesi, Türkiyenin silahlı insansız hava araçlarında (SİHA) ABD, İsrail ve Çine ciddi rakip olarak ortaya çıktığını yazdı.

Gazetenin, Türkiyenin ürettiği SİHAlara ilişkin haberinde, Dağlık Karabağda Ermenistana karşı mücadele veren Azerbaycan ordusunun çok sayıda Ermeni mevzisini, hava savunma sistemlerini, topçu birliklerini ve tankları hava saldırılarıyla vuran Türk yapımı SİHAların usta işi görüntülerini yayınladığı belirtildi.

"20 YILLIK BİR ÇABANIN SONUCU"

Dağlık Karabağın son yıllarda Suriye, Libya, Kuzey Irak ve Doğu Akdenizin ardından Türk SİHAlarının konuşlandırıldığı 5. yabancı çatışma bölgesi olduğu belirtilen haberde, "Genişleyen Türk İHA sanayisi, Türkiyenin silah alımlarında Batıya olan bağımlılığını azaltmak ve ulusal gururu canlandırmak amacıyla savunma üretimini artırmaya yönelik 20 yıllık bir çabanın sonucu." ifadesine yer verildi.

"CİDDİ BİR RAKİP"

Bir savaş uçağı üretme planı gibi bazı girişimlerin birçok analist tarafından aşırı hırslı görülmesine karşın, İHA programının Türkiyeyi yükselen bir drone gücü haline getirdiği kaydedilen haberde, New York Bard Koleji Drone Çalışmaları Merkezi Eş Direktörü Dan Gettingerın, Türkiyenin SİHAlarda ABD, İsrail ve Çine ciddi rakip olarak ortaya çıktığını ve Türkiyenin SİHA programının oldukça sofistike olduğunu söylediği aktarıldı.

SAVUNMA SANAYİ İHRACATI 248 MİLYON DOLARDAN 3 MİLYAR DOLARA ÇIKTI

Türkiyenin geçen yıl diğer ülkelere çoğunlukla tanklar, zırhlı araçlar, uçak parçaları, silahlar ve mühimmatlardan oluşan 3 milyar dolarlık ekipman sattığı aktarılan haberde, "Ancak bu 2002de 248 milyon dolardı. Yetkililer, 2023te 10 milyar dolara ulaşacaklarını umuyor." ifadesi kullanıldı.

Türkiyenin kendi İHAlarını üretme çabasının, terör örgütü PKK ile uzun süredir devam eden mücadeleyle yakından bağlantılı olduğuna işaret edilerek, analist Arda Mevlütoğlunun diğer devletlerden İHA tedarik etme ve bunları kullanmadaki sorunların İHA konusunu "en yüksek öncelik" haline getirdiğini söylediği aktarıldı.

"SİHALAR PKKYI MEVCUDİYET KURDUKLARI DAĞLIK ALANLARDAN ÇIKARDI"

SİHAların 2017den beri PKKya karşı yaygın olarak kullanıldığı vurgulanan haberde, Uluslararası Kriz Grubu Türkiye Direktörü Nigar Gökselin "SİHAlar, (Türkiyenin) PKKyı 30 yılı aşkın süredir önemli bir mevcudiyet kurdukları dağlık alanlardan çıkarmasını sağladı." şeklindeki görüşlerine yer verildi.

Haberde, Baykar tarafından üretilen Bayraktar TB2nin bileşenlerinden sadece yüzde 7sinin ithal edildiği de belirtildi.

NTV

Yorumlar (0)
banner51
15°
yer yer hafif yoğunluklu yağış
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 25 Ekim 2020
İmsak 05:55
Güneş 07:20
Öğle 12:53
İkindi 15:48
Akşam 18:17
Yatsı 19:36