Almanların başörtü hazımsızlığı

İngiliz ve ABD'li araştırmacılar, Almanların başörtülülere ayrımcılığını bir deneyle belgeledi. Başörtülü kadına yardım etmeyen Almanların, başörtüsü olmayan kadına yardım için birbiriyle yarıştığı görüldü

Dünya 15.09.2021, 08:41
Almanların başörtü hazımsızlığı

Ülkede Müslümanlara dönük sayısız ayrımcılığı bir Alman üniversitesi değil, İngilteredeki London School of Economics ve ABDdeki Pittsburgh ve Pennsylvania üniversitelerinden bir araştırma ekibi inceledi. Almanyada başörtülülerin uğradığı ayrımcılığın masaya yatırıldığı araştırmanın sonuçları Amerikan Siyaset Bilimi Dergisinde yayınlandı.


LİMON DÜŞÜRME DENEYİ

MATHIAS Poertner, Danny Choi ve Nicholas Sambanis isimli üç akademisyenden oluşan araştırma ekibi, ayrımcılık araştırması kapsamında büyük Alman şehirlerindeki 26 tren istasyonunu gezdi. Onlara Alman, göçmen ve başörtülü kadın rolünü oynayan kadın oyuncular eşlik etti. Kadınlar tren istasyonlarında bilerek elindeki limon torbasını yere düşürdü. Ve ardından bu kadınlara yardım edilip edilmediği gözlendi.


SİSTEMATİK FARKLI MUAMELE

İSTASYONDA bulunanların dörtte üçünün, başörtülü olmayan kadının limonları toplamasına yardım ettiğini ancak aynı kadın başörtüsü takınca yardıma gelenlerin sayısının azaldığını şaşırarak izleyen araştırmacı Mathias Poertner: Almanyada başörtülü kadınların günlük yaşamlarında başörtüsü olmayan insanlardan sistematik olarak farklı muamele gördüğünü kanıtladık.


BİRLİKTE YAPMALIYIZ

BAŞÖRTÜLÜ kadınlara karşı ayrımcılığı azaltmak için siyasilerin devreye girmesi gerektiğini söyleyen Poertner, "Göç geçmişi olan ve olmayan insanların buluşabileceği ve ortak bir kimlik oluşturabilecek alanlar yaratmak önemli. Farklı geçmişlere sahip insanlar arasında sadece temas yeterli değil, kimlik oluşturmak için birlikte bir şeyler yapmak gerekiyor" dedi.

Fatih YILMAZ

Sabah

Yorumlar (0)
22°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
6.Dönem Toplu Sözleşmeyi Başarılı Buluyor musunuz?
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:18
Güneş 06:43
Öğle 13:02
İkindi 16:28
Akşam 19:11
Yatsı 20:31