Almanya vizesi ‘tam’ açıldı

Almanya, vize randevularında kısıtlamayı kaldırdı. Aşılarını tamamlamayan da vizeye başvurabilecek ama seyahatleri aşı tamamlanınca mümkün olacak.

Dünya 10.07.2021, 00:26
Almanya vizesi ‘tam’ açıldı

Almanya, Türkiye’yi “yüksek riskli ülke” olmaktan çıkardı ve 30 Eylül’den önce vize başvuruları “neredeyse tamamen” açıldı. Son güncelleme ile, şu üç durumda artık vize başvurularının yapılabileceği belirtildi:

1) ACİL VE İSTİSNAİ HALLER: Seyahat artık mümkün olabilecek. Bu durumda istisnanın kanıtlanması ve gerekli belgelerin hazırlanıp verilmesi şart. İş seyahatleri, tıbbi ve sağlık nedenleri ile yapılacak geziler, aile birleşimi ya da birlikte yaşanılan eşin yanına gidilmesi…

2) TAM AŞILANMIŞ KİŞİLER: ABnin onayladığı ve tanıdığı Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca ve Johnson&Johnson aşısını olanlar, zaten vize alabiliyor. Bunlara vize randevusu açık ancak aşılarını kanıtlamaları gerekiyor.

3) TAM AŞILANMAYANLAR: Henüz aşılarını yaptırmamış olanlar, acil ve istisnai durumu olmayanlar da vize başvurusunda bulunabilecek. Ama bunlara sadece aşılarını tamamladıkları zaman “seyahat izni” verilecek. O zaman kadar Çin aşısı ya da Çinden sonra BioNTech olanlar da vizeye başvurabilecek. Sadece Çin aşası olanlar vizeye başvurabilecek. Bunların seyahati bazı AB üyesi ülkelere mümkün. Almanyaya direk gidişi için ise test-karantina şartı istenebilecek.

KISITLAMA YOK, ÇOCUĞA ÖZEL DURUM

Almanyanın resmi açıklamasında, “AB tarafından tanınan aşıları olmayanlara ilişkin“ bir kısıtlama bulunmuyor. Aşısı olmayanlar, negatif PCR testi ile vizeye başvurabilecek. Bu kişiler seyahat ederse, gittiğinde de test ve karantina şartları uygulanabilecek.

Altı yaşına kadar olan çocuklara test ve aşı mecburiyeti yok. 12 yaşına kadar olan çocuklar, yanlarında aşılı bir ebeveyni varsa onlarla ancak negatif test varsa seyahat edebilecek. Ancak AB çapında bununla ilgili bir karmaşa da var. Bazı ülkeler Sinovac aşısı olanları alıyor, bazıları almıyor. Almanyanın bu konudaki tavrı da karışık.

HİNT AŞISI KARMAŞASI

ABye üye ülkeler, Dünya Sağlık Örgütünün listesindeki aşıları kabul etme hakkına sahip. Ancak birlikte hareket etmeleri de şart değil. ABnin aşılarla ilgili yönetmeliği üyelere bir tavsiye niteliğinde. Sorun Çin aşısında değil, Hindistan veya Kanadanın uyguladığı aşılarda da çıkıyor.

AstraZenecayı İngiltere gibi üreten Hindistanın bu aşıda kullandığı “Covishied” maddesi, Almanyada tanımıyor ama örneğin Güney Kıbrısta tanınıyor. Yani kişi bu bölgelere gidip, oradan Avrupaya geçebilir.

ABD PASAPORTA GİRDİ, KANADA SORUN

Kanadada Pfizer/BioNTech aşısı yaptıranlar da, Almanyaya girememek ya da sorun yaşamaktan şikayet ediyor. Çünkü Almanyanın kullandığı BioNTech aşısı, Aşı Pasaportlarına, “Comirnaty” diye yazılıyor.

Almanlar ve Avrupalılar bunu görünce, “ABde onaylı Pfizer/BioNTechi” anlıyor. Kanada ise aşıladığı kişilere bunu “Pfizer/BioNTech” diye kaydediyor. ABD ile sorun bitmişe benziyor, çünkü onlar ABnin “Aşı Pasaportu”na girdi ve artık Uluslar Arası Dijital Aşı Pasaportunda görülebiliyor.

Türkiyenin de, benzer şekilde AB Aşı Pasaportuna girmesi gerekiyor. Böylece seyahatler daha da kolaylaşacak.

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 30 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08