Ankara ve Atina görüşmeler için hazır... 6 konu masada

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de başlayan gerilim son günlerde yerini 'ılımlı' bir havaya bırakırken, taraflar istikşafi görüşmeler için tekrardan masaya oturmaya hazırlanıyor. AB zirvesi sonrasında iki ülkenin bu görüşmelere başlayabileceği ifade ediliyor

Dünya 02.10.2020, 12:47
Ankara ve Atina görüşmeler için hazır... 6 konu masada

Bu ayın ilk yarısında İstanbulda yapılması beklenen görüşmelerde Yunan tarafı sadece "kıta sahanlığı" meselesinin gündeme geleceğini belirtti. Ankara ise sadece kıta sahanlığı veya deniz yetki alanları değil, karasuları, adaların silahlandırılması, hava sahası, kimliği belirsiz ada, adacık ve kayalıkların statüsü ile Batı Trakya Türkleri gibi tüm ihtilaflı konuların gündeme geleceğini ifade ediyor.

Bu arada Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye ve Yunanistan askeri heyetleri arasında NATO Karargahında yapılan toplantılar sonucunda "genel ilkelerde" ortak anlayışa varıldığını bildirdi.

Açıklamada, Doğu Akdenizdeki unsurların emniyetle görev yapmalarına yönelik icra edilecek koordinasyonun teknik detaylarının görüşüleceği bir sonraki toplantının 5 Ekimde NATO Karargahında yapılması planlanmaktadır" denildi.

Selçuk Böke

Türkiye

Yorumlar (0)
banner51
20°
açık
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 26 Ekim 2020
İmsak 05:56
Güneş 07:21
Öğle 12:53
İkindi 15:47
Akşam 18:15
Yatsı 19:35