Aşıda istihbarat savaşları: Ortalık Soğuk Savaş dönemi yarışlarına döndü

Yeni tip koronavirüs salgınında dünya ikinci dalga tehdidiyle karşı karşıyayken istihbarat servisleri arasında da Kovid-19 aşısına ilişkin derin bir mücadele yaşanıyor. İstihbarat güdümlü korsanların aşı merkezli savaşı, Sovyetler Birliği ve ABD arasında, Soğuk Savaş döneminde yaşanan uzay yarışını hatırlatıyor.

Dünya 07.09.2020, 08:35
Aşıda istihbarat savaşları: Ortalık Soğuk Savaş dönemi yarışlarına döndü

ÇİN DSÖ VERİLERİNİ KULLANDI

Çinli istihbarat ajanlarının, ilaç şirketlerinin peşine düşmek yerine kolay hedef olacağına inanarak son teknoloji araştırma yapan Kuzey Carolina Üniversitesi ve diğer okullarda dijital keşif yaptığı belirtiliyor. New York Timesın haberine göre istih- barata yakın bazı yetkililer, Çinli internet korsanlarının, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) geliştirilen aşılara dair topladığı verileri de gizlice kullandığını öne sürdü.

ASTRAZENECA ÖNCELİKLİ HEDEF

Rusyanın önde gelen istihbarat servisi S.V.R ise ABD, Kanada ve İngilteredeki aşı araştırma ağlarını hedef aldı. Rusyanın faaliyetleri ilk olarak uluslararası fiber optik kabloları izleyen bir İngiliz casus teşkilatı tarafından tespit edildi. İngiliz, Amerikan ve Kanada istihbarat servislerinin açıkladığına göre Rus istihbaratı öncelikli olarak, Oxford Üniversitesinin ve eczacılık partneri Ast- raZenecanın araştırmalarına odaklandı.

ABD KENDİNİ SAVUNDU

Öte yandan ABD ise, kendi istihbarat servislerinin çalışmalarının tamamen "savunma" amaçlı olduğunu söyleyerek diğer ülkelerin koronavirüs araştırmalarına yönelik herhangi bir casusluk girişiminde olmadığını savundu. Ancak yetkililer, Amerikan istihbarat ajanlarının Rusya, Çin ve İranın herhangi bir bilgi çalıp çalmadığını araştırırken bu ülkelerin araştırmalarına ulaşmış olabileceğini kaydetti.

MOSSAD KİT ÇALDI

İsrail gizli servisi MOSSAD ise, istihbarat ajanlığı yerine "kit hırsızlığına" girişmişti. İngiliz The Guardian gazetesi, mart ayında MOSSADın İsraili resmen tanımayan, ancak ilişkileri düşük seviyede yürüten en az iki Körfez ve Arap ülkesinden 100 bin koronavirüs test kitini çaldığını duyurmuştu. Getirilen kitlerin yanlış olduğunun ortaya çıkması ise ayrı bir skandal olarak gündeme gelmişti.

Yeni Şafak
 

Yorumlar (0)
banner51
20°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 05:17
Güneş 06:43
Öğle 13:03
İkindi 16:29
Akşam 19:12
Yatsı 20:33