Avrupa Birliği ile yakın temas

Brüksel, Ankara'nın "diyalog" çağrısına "evet" dedi. Bu ay sonunda gerçekleşecek AB-Türkiye Üçlü Zirvesi için hazırlıklar başlarken, ajandada yoğun bir diplomasi trafiği gözüküyor.

Dünya 05.01.2021, 08:54
Avrupa Birliği ile yakın temas

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın, "Geleceğimizi ABde görüyoruz" açıklamasıyla başlayan Avrupa Birliği (AB) ile yeni dönemin karşılıklı ilk somut adımları, bu ay atılıyor. Brüksel, Ankaranın diyalog çağrılarına kayıtsız kalmazken; Türkiye ve AB, bu aydan itibaren yoğun bir görüşme trafiği gerçekleştirecek. Karşılıklı ziyaretlerin sıklaştığı, yüz yüze temasın en yoğun dönemine ocak ayı damgasını vuracak.

MESAİ BUGÜN BAŞLIYOR

Diplomasi trafiği bugün İrlanda Dışişleri ve Savunma Bakanı Simon Coveneyin Türkiye ziyaretiyle başlıyor. Ankarada temaslarda bulunacak İrlandalı Bakan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek. Ardından Çavuşoğlu, AB ülkelerinde yoğun mesaiye çıkacak. Çavuşoğlu ilk olarak İspanya ve AB Konseyi dönem başkanlığını Almanyadan devralan Portekize gidecek. Bu ay ortasında ise Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Sophie Wilmes, Türkiyeye gelecek. Çavuşoğlu, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile de ay sonu için planlanan Üçlü AB-Türkiye Zirvesi hazırlıklarını ele alacak.

ANKARADA ÜÇLÜ ZİRVE

En kritik görüşme ise bu ay sonunda yapılacak. AB Konsey Başkanı Charles Michel ve AB Komisyon Başkanı Ursula von der Leyen, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmek üzere Türkiyeyi ziyaret edecek. Üçlü AB-Türkiye Zirvesi formatında gerçekleşecek toplantıda; 18 Mart Göç Mutabakatının revize edilmesinden vize serbestisine, Gümrük Birliği Antlaşmasının güncellenmesinden Yunanistan-Türkiye gerilimine kadar pek çok konu masada olacak. Zirvede Türkiyenin teklif ettiği Doğu Akdeniz Konferansı da gündeme gelecek.

Öte yandan, yine bu ay yargı reformu, göç, AB mali yardımları ve ikili siyasi ilişkilerin değerlendirileceği, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvanın katılımıyla 7. Reform Eylem Grubu Toplantısı yapılacak.

SELÇUK BÖKE

Yorumlar (0)
16°
açık
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:31
Güneş 06:06
Öğle 13:07
İkindi 16:54
Akşam 19:59
Yatsı 21:27