Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyaya Akdeniz'i anlatacak

BM, ilk defa sanal zirveyle toplanıyor. Erdoğan da Türkiye'nin Doğu Akdeniz tezlerini ilk ağızdan anlatıp kararlılık mesajları verecek

Dünya 07.09.2020, 08:37
Cumhurbaşkanı Erdoğan dünyaya Akdeniz'i anlatacak

Her yıl eylül ayında ABDnin New York kentindeki BM Genel Kurulu kürsüsünden dünya seslenen liderler, bu yıl ilk kez sanal ortamdan seslerini duyuracak. Toplantı bu yıl pandemi nedeniyle 22-29 Eylül tarihleri arasında video konferans yoluyla gerçekleştirilecek. Liderler, BMnin daha önceden belirlediği sıralamaya göre konuşacak. BMnin açıkladığı ön programa göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ilk gün konuşma yapacak liderler arasında üçüncü sırada bunuyor.

"GERİ ADIM ATMAYACAĞIZ"

Konuşmasında ağırlıklı olarak Türkiyenin Doğu Akdenizdeki hak ve menfaatlerini gündeme getirmesi beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiyenin Akdenizdeki haklılığını dünyaya anlatacak. Türkiyenin ve KKTCnin hak ve menfaatlerinden geri adım atmayacağını bir kez daha vurgulayacak. Yunanistan ve destekçilerinin Doğu Akdenizdeki kışkırtıcı eylemlerine dikkat çekecek olan Erdoğan, Atinanın uluslararası hukuk ve BM kararları ile bağdaşmayan tutumunu gündeme getirecek ve Yunanistanın tezlerini çürütecek. Türkiyenin diyalogdan yana olduğunun altını çizecek.

SURİYE VE LİBYA DA GÜNDEMDE

Erdoğan, Doğu Akdenizdeki gerilimin yanı sıra Suriyedeki gelişmelere de değinecek. 2011den bu yana Suriyede akan kanın durması için Türkiyenin sahada ve masada gösterdiği çabalara işaret edecek. Suriyenin kuzeyinde PKK ve DEAŞa yönelik TSKnın gerçekleştirdiği başarılı harekatlara dikkat çekmesi beklenen Erdoğan, söz konusu bölgelerin terörden temizlendikten sonra huzur ve istikrara kavuştuğunu ve binlerce mültecinin evine döndüğünü vurgulayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğanın gündeminde Libyadaki son durum da bulunuyor. Erdoğan konuşmasında Türkiyenin Libyanın toprak bütünlüğünden yana olduğunu ve BM tarafından meşru kabul edilen Libya Ulusal Mutabakat Hükümetine destek verdiğini belirtecek. Darbeci Hafterin ise Libyanın geleceğinde yeri olmadığını tekrarlayacak.

İsrailin Filistini işgaliyle ilgili de değerlendirmeler yapması beklenen Erdoğan, İsrail yönetimin Batı Şeria ve Gazzedeki insanlık dışı ablukası, yasa dışı yerleşim faaliyetleri, Kudüsün tarihi ve hukuki statüsüne yönelik saldırılarını da hatırlatacak. Erdoğan ayrıca Batıda yükselen yabancı düşmanlığı ve İslam karşıtlığına da dikkat çekecek.

BMye ilk kez Türkiye başkanlık yapacak

Bu yıl 75inci yılını kutlayan BMde Türkiye açısından bir ilk yaşanacak. Türkiyeden BM Genel Kurul Başkanlığına seçilen ilk isim olan eski AB Bakanı ve TBMM Dış İşleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır, 15 Eylülde görevi BM 74üncü Genel Kurul Başkanı Tijjani Muhammad-Bandeden devralmasının ardından BM Genel Kuruluna başkanlık yapacak. Bozkır, bu görevi üstlenen ilk Türk olacak. 193 ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulunda tek aday gösterilen Bozkır, 178 ülkenin desteğini alarak BM Genel Kurulunun 75inci dönem başkanlığına getirilmişti.

Selçuk Böke

Türkiye
 

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 23 Eylül 2020
İmsak 05:19
Güneş 06:45
Öğle 13:02
İkindi 16:27
Akşam 19:09
Yatsı 20:29