Erdoğan'ın açıklaması ABD, AB, Rum kesimi ve Yunanistan'ı telaşlandırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde yapacağını duyurduğu KKTC ziyareti ve "20 Temmuz'da tüm dünyaya gerekli mesajları vereceğim" açıklaması ABD, AB, Rum kesimi ve Yunanistan'ı telaşlandırdı.

Dünya 14.07.2021, 08:32
Erdoğan'ın açıklaması ABD, AB, Rum kesimi ve Yunanistan'ı telaşlandırdı

BBC manşetten verdiği haberde, Kıbrıs çıkarmasının 47nci yıldönümünde gerçekleşecek ziyarette Erdoğan Geçitkaleye kalıcı SİHA üssünü mü açıklayacak, diye sordu. Diğer bir kaygı ise Maraş açılımını daha ileriye götürecek adımlar oldu. Yunan Kathimerini gazetesi de Türk sondaj gemilerinin yeniden Doğu Akdenize açılacağını yazdı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın gelecek hafta KKTCden vermesi beklenen mesajlar şimdiden ABD, Avrupa Birliği (AB) Güney Kıbrıs ve Yunanistanı telaşlandırdı. İngiliz yayın kuruluşu BBC ve Yunan Kathimerini gazetesinde yer alan haberlerde Erdoğanın ziyaret sırasında vermesi beklenen mesajların "Batılı ülkeleri kaygılandırdığı" belirtildi. Yunan Kathimerini gazetesi, Türk sondaj gemilerinin yeniden Doğu Akdenize açılacağını yazdı.

4 MADDEDE ANLATTI

BBC ise manşetten verdiği habere göre, Kıbrıs çıkarmasının 47nci yıldönümünde gerçekleşecek ziyarette AB ve ABDnin gözü de adada olacak. BBC haberinde dört konudaki muhtemel mesajlara dikkat çekildi. Haberin "İki devlet vurgusu" başlıklı bölümüne göre Erdoğanın Kıbrıs sorunun sadece iki devletli bir formatta çözülebileceğini kuvvetli bir şekilde vurgulaması öngörülüyor. Erdoğanın, Kıbrıs Türk yönetiminin tanınmasını sağlamak için bir süreç başlatacaklarını açıklaması olasılığı kaygıların temelini oluşturuyor.

HEM DOĞALGAZ HEM MARAŞ

"Doğalgaz rezervi mi bulundu?" başlıklı bölümde, "Türkiyenin Kıbrıs adası açıklarında doğalgaz araması, Güney Kıbrıs ve Yunanistanın yanı sıra Avrupa Birliğinin de tüylerini diken diken ediyor. Güney Kıbrıs ve Yunanistanda, Erdoğanın ziyarette yeni çalışmalarla ilgili takvimin açıklanabileceği kaygısı var" ifadelerine yer verildi. "Maraşın statüsü değişir mi?" başlıklı bölümde, 20 Temmuzdaki ziyarette Erdoğanın Maraş açılımını daha da ileriye götürecek adımların atılması ve bu yönde alınan kararların açıklanması olasılıklar arasında görülüyor.

SİHA ÜSSÜ KORKUSU

"Geçitkaleye kalıcı SİHA üssü" başlığı altında ise "Yunanistan ve Kıbrıslı Rumları kaygılandıran bir diğer başlık, Türkiyenin adanın kuzeyinde kalıcı askeri üsler kurması ihtimali" denilerek Erdoğanın bu yöndeki mesajlarına yer verildi.

Erdoğan cesur bir adam

Kuveyt Emir Vekili ve Veliaht Prens Şeyh Meşal Al Cabir Al Sabah, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile bir araya geldi. Görüşmede, Veliaht Prens Al Sabah, ülkesi ile Türkiye arasındaki tarihi ilişkinin derinliğine vurgu yaparak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğana Kuveyte verdiği destekten dolayı teşekkür etti. Al Sabah, "Erdoğan, duruşu, sözü ve eylemiyle cesur bir adam. Ona karşı sevgi ve saygımız var" dedi. 1990da Irakın Kuveyti işgali esnasında Türkiyenin tutumunu hatırlatan Al Sabah şunları söyledi: "Kültürü ve halkı bakımından kadim olan bu ülkenin vefalı ve sadık duruşlara sahip olması şaşırtıcı değil. Teşekkürlerimizi yineliyoruz. Kuveyt, kardeşlerinin ve dostlarının duruşlarını unutmaz."

Şi Cinping ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, ticaret, yatırım, enerji, ulaşım ve sağlık başta olmak üzere Türkiye-Çin ilişkilerini geliştirecek adımlar ve bölgesel gelişmeler ele alındı. Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğanın Uygur Türklerinin Çinin eşit vatandaşları olarak refah, özgürlük ve huzur içinde yaşamalarının Türkiye açısından önemine dikkati çektiği, Türkiyenin Çinin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne olan saygısını dile getirdiği kaydedildi. İki ülke arasında bölgesel ve küresel ekonominin ve diplomasinin bütün alanlarında geniş bir iş birliği potansiyeli olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üst Düzeyli Ortak Çalışma Grubunun iki ülke arasındaki iş birliğine büyük ivme kazandıracağını vurguladı.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
29°
açık
Günün Anketi Tümü
Ek atama neden yapılmıyor?
Ek atama neden yapılmıyor?
Namaz Vakti 31 Temmuz 2021
İmsak 04:05
Güneş 05:51
Öğle 13:16
İkindi 17:10
Akşam 20:30
Yatsı 22:08