Flaş Karar: Aşısızlar sokağa çıkamayacak

Havaların soğumasıyla birlikte yeni bir koronavirüs dalgasının içine giren Avusturya'da vakaların ve ölümlerine önüne geçebilmek için radikal bir karar alındı. 10 gün boyunca, aşı yaptırmayanların sokağa çıkmasına sadece belirli durumlarda izin verilecek.

Dünya 14.11.2021, 18:13
Flaş Karar: Aşısızlar sokağa çıkamayacak

Avrupa ülkelerindeki koronavirüs vakaları artmaya devam ederken, Avusturya hükümeti sadece aşısızları kapsayan kapanma kararı aldı. Avusturya Başbakanı Alexander Schallenberg, vaka sayılarının rekor seviyelere yükselmesi nedeniyle Covid-19 aşısını tamamlamayanlar için yarından itibaren kısmi sokağa çıkma yasağı ilan edildiğini açıkladı.

Dokuz federal eyaletin yöneticileriyle yaptığı görüşmeden sonra basın toplantısı düzenleyen Schallenberg, "Aşılama oranını yükseltmemiz gerekiyor. Oran, utanç verici derecede düşük" dedi.

Sağlık Bakanı Wolfgang Muecksteinin açıkladığı ayrıntılara göreyse, bu kararla birlikte ülkede aşı yaptırmayan kişilerin sadece işe gitmek ve zaruri alışverişler gibi sınırlı sayıda gerekçeyle sokağa çıkmasına izin verilecek. Yasağın ilk olarak 10 gün süreceğini söyleyen Avusturyalı bakan, 12 yaş ve altının bu karardan muaf olacağını da ekledi.

Batı Avrupa’da en düşük aşılama oranına sahip ülkelerden biri olan Avusturya’da halkın yaklaşık yüzde 65’i tam aşı olmuş durumda.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Öğretmen maaşı şu şartlarda en az ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı