Napolyon gibi mağlup olacak çünkü karşısında Erdoğan var

Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Başkanı Mustafa Efe, Doğu Akdeniz'de saldırgan bir politika izleyen Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u Napolyon'a benzetti. Napolyon'un ilk yenilgisini Cezzar Ahmet Paşa'dan aldığını hatırlatan Efe, "Macron da Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da imparatorluk hayalleriyle dolaşıyor. Fakat o da Napolyon gibi mağlup olacak" dedi.

Dünya 14.09.2020, 08:36
Napolyon gibi mağlup olacak çünkü karşısında Erdoğan var

Afrika Stratejik Araştırmalar Merkezi (AFSAM) Başkanı Mustafa Efe, Doğu Akdenizde krizi tırmandıran Fransanın stratejisini değerlendirdi. Fransanın Doğu Akdenizde yürüttüğü politikanın sadece bugünü kapsamadığına dikkat çeken Efe, "Tarihte de İpek ve Baharat yollarını kontrol etme ve bu yol üzerindeki zenginliklerin yağmalanması vardı" dedi. Napolyonun bu maksatla 1799da Akkaya saldırdığını ve Cezzar Ahmet Paşadan ilk yenilgisini aldığını hatırlatan Efe, Fransanın, bu yenilgiden sonra Doğudaki imparatorluk hayallerinin bittiğini kaydetti. Efe, şunları söyledi:

BU YÜZDEN AGRESİF

"Fransa, geçmişte Osmanlı ile karşı karşıya geldiği süreçle, şimdi Türkiye ile karşı karşıya geldiği sürecin aynı olmadığını biliyor. Türkiyenin Osmanlı dönemindeki gibi zayıf bir durumda olmadığını çok iyi biliyor. Macronun agresifliğinin arkasındaki sebep de bu. Fransa şu an geçmişte yaptığı gibi adımlar atamıyor. Uçak gemisi gönderiyor, Türkiye dalga geçiyor. Korkup geri adım atmasını bekliyorlar, atmıyor. Bugün de Macron, Libya, Lübnan ve Suriye başta olmak üzere Ortadoğu ve Kuzey Afrikada Napolyon gibi imparatorluk hayalleriyle dolaşıyor. Fakat o da Napolyon gibi mağlup olacak. Karşılarında Erdoğan var."

ENERJİ KRİZİ KAPIDA

Fransanın, Afrikada sıkıştığını belirten Efe, "Fransanın 30 nükleer santrali var. Bunların 19u bilfiil çalışıyor ve uranyumu da Afrikadan geliyor. Halen Afrikayı yağmalamaya devam ediyor. Fransa ve Avrupa bir enerji krizi yaşayacak. Doğu Akdenizde yaşanan hiçbir şey tesadüf değil. Bu bölgede çıkartılacak doğalgazın Yunanistan üzerinden kurulacak hatla Avrupanın rahatlatılması planlanıyor. Fransız petrol şirketi Total üzerinden Akdeniz doğalgazına çökme planları yapan Fransa, bunun gittikçe zorlaştığını gördükçe saldırganlaşıyor. Avrupa, dünyada Türkiyesiz bir düzen kurulamayacağının farkında" dedi.

KONUMU TEHLİKEDE

Türkiyenin son yıllarda yeni dünya düzenini talep ediyor olmasının Fransayı en çok rahatsız eden söylemlerden biri olduğunu belirten Efe, "Fransa, bu düzen değişikliğini istemiyor. Fransa, eğer yeni bir dünya düzeni kurulacak olursa, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyesi olarak II. Dünya Savaşı sonrasında kurulan bu yeni dünya düzenindeki konumunun elden gideceğini biliyor. Bundan dolayı da Türkiye, siyasi olarak sıkıştırılmak isteniyor. Türkiyeyi Anadolu topraklarına sıkıştırmaya çalışıyorlar" şeklinde konuştu.

Yeni Şafak

Yorumlar (0)
banner51
21°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34