NATO'da 4 liderle baş başa görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan son hazırlıklarını yaptı. Yoğun bir gündemle Brüksel'e gidecek olan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in yanı sıra dört ülke lideri ile baş başa görüşecek.

Dünya 11.06.2021, 09:49
NATO'da 4 liderle baş başa görüşme

Pandemi sebebiyle geçtiğimiz yıl fiziki ortamda yapılamayan NATO liderler zirvesinin bu yılki toplantısı için geri sayım başladı. 14 Haziranda Brükselde gerçekleştirilecek zirve, 30 müttefik ülke liderini bir araya getirecek. Zirveye katılacak olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son hazırlıklarını yaptı. Yoğun bir gündemle Brüksele gidecek olan Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenbergin yanı sıra dört ülke lideri ile baş başa görüşecek.

BIDEN İLE ÖNEMLİ BAŞLIKLAR

Erdoğanın, ABD Başkanı Biden ile yarım saatten fazla bir görüşme gerçekleştirmesi planlanıyor. Erdoğan-Biden buluşması, Bidenın ABD Başkanı seçilmesinin ardından ilk kez yüz yüze görüşme olması bakımından önem taşırken, iki liderin ele alacağı konular açısından da oldukça kritik. ABD ile Türkiye arasında gerilime sebep olan S-400 hava savunma sistemleri, Türkiyeye teslim edilmeyen F-35 savaş uçakları ile terör örgütleri PKK/YPG ve FETÖ konusu gündemdeki en kritik konu başlıkları arasında bulunuyor. Yine iki ülke arasında ticaret hacminin 100 milyar dolara çıkarılması hedefinin yanı sıra Suriye, Libya, Karabağ, Doğu Akdeniz ve Afganistan konuları da masaya yatırılacak başlıklar muhtemel arasında yer alıyor.

MERKEL İLE AB İLİŞKİLERİ

NATO zirvesinde Erdoğanın baş başa görüşme yapacağı bir diğer lider Almanya Başbakanı Merkel. Erdoğan-Merkel görüşmesinde ele alınacak konuların başında AB-Türkiye münasebetleri gelirken, ikili ilişkiler, Doğu Akdeniz, göç ve bölgesel meseleler iki liderin gündeminde olacak. Bu ay sonunda Berlinde düzenlenmesi planlanan İkinci Libya Konferansı hazırlıkları da ele alınacak sıcak başlıklardan. Bunların yanı sıra 24-25 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek AB liderler zirvesi de yine iki liderin ajandasındaki konular arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO temasları kapsamında Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile de baş başa bir görüşme yapacak. Son dönemde Ankara-Atina hattında yoğun bir görüşme trafiği yaşanırken, Erdoğan ile Miçotakis, Doğu Akdeniz ve Egedeki meseleler, Batı Trakya Türkleri ve Kıbrıs meselesine kadar birçok konuyu görüşecek. Erdoğanın, Yunan Başbakana Ankaranın diyalogdan yana olduğunu ve problemlerin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğini ifade edeceği öğrenildi.

JOHNSON İLE İŞ BİRLİĞİ

Erdoğanın zirvede baş başa görüşeceği bir diğer lider İngiltere Başbakanı Boris Johnson olacak. Erdoğan ve Johnsonun, ekonomik ilişkiler, Kıbrıs görüşmeleri, Libya ve Suriye meselesini ele alması öngörülüyor. Görüşmede, özellikle Türkiye-İngiltere arasında imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması ve bu kapsamda yeni ekonomik fırsatlar değerlendirilecek.

SELÇUK BÖKE

Türkiye

Yorumlar (0)
24°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Yeni Çalışma Bakanı'ndan Beklentiniz Nedir?
Namaz Vakti 13 Haziran 2021
İmsak 03:24
Güneş 05:24
Öğle 13:09
İkindi 17:09
Akşam 20:44
Yatsı 22:35