NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: 'Türkiye'nin güvenlik endişeleri meşru'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'nin güvenlik endişelerinin meşru olduğunu ifade ederek, “Hiçbir NATO müttefiki Türkiye'den daha fazla terör saldırısına uğramamıştır” dedi.

Dünya 12.06.2022, 19:19
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: 'Türkiye'nin güvenlik endişeleri meşru'

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Finlandiyanın Naantali kentinde Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ile bir araya geldi. Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinisto ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Stoltenberg, Finlandiya ve İsveçin NATOya katılmak istemelerinin tarihi kararlar olduğunu ve söz konusu üyeliklerinin ortak güvenliği güçlendireceğini belirtti. Türkiyenin Finlandiya ve İsveçin NATO üyeliklerine karşı çıkarken dile getirdiği güvenlik endişelerinin meşru olduğunu ifade ederek, “Türkiyenin Terör örgütü PKK ile ilgili endişeleri de dahil tüm müttefiklerin güvenlik endişelerini ele almalıyız” dedi.

Türkiye ile Finlandiya ve İsveçin NATO üyeliği konusunda yapılan müzakerelerde ilerleme olup olmadığına dair bir soruya cevap veren Stoltenberg, İspanyanın başkenti Madriddeki 29-30 Haziranda yapılacak olan NATO Liderler Zirvesinin Finlandiya ve İsveçin NATO üyeliği için son tarih olmadığı belirterek, “Bunun mümkün olan en kısa sürede çözüldüğünü görmek istiyorum. Bu nedenle, Türkiyenin gündeme getirdiği sorunları çözmek için NATO müttefikimiz Türkiye ve ayrıca Finlandiya ve İsveç ile çok çalışıyoruz” dedi.

“Bu terörizm ve silah ihracatı ile ilgili”

Türkiyenin güvenlik endişelerinin meşru olduğunu ifade eden Stoltenberg, “Bu terörizm ve silah ihracatı ile ilgili. Ve şunu anlamalı ve hatırlamalıyız ki, hiçbir NATO müttefiki Türkiyeden daha fazla terör saldırısına uğramamıştır. Ayrıca Türkiye, stratejik coğrafi konumu, bir Karadeniz ülkesi olması ve aynı zamanda Irak ve Suriyeye komşu olmasıyla önemli bir müttefiktir” dedi.

Türkiye, en fazla mülteciye ev sahipliği yapan NATO müttefiki Türkiyenin DEAŞ gibi terör örgütleriyle mücadelede kilit rol oynadığına değinen Stoltenebrg, “Ayrıca Türkiyeden daha fazla mülteciye ev sahipliği yapan başka bir NATO müttefiki olmadığını da hesaba katmamız gerekiyor” dedi.

Türkiye, Rusya-Ukrayna Savaşında da kilit rol oynuyor

Türkiyenin Ukrayna-Rusya Savaşında da kilit role sahip olduğunu aktaran Stoltenberg, Türkiyenin şimdi de tahılın Ukraynadan nasıl ihraç edileceğine dair bir çözüm bulma çabalarında önemli bir rol üstlendiğini ifade ederek, “Dolayısıyla Türkiye gibi hayati, kilit bir müttefik terör gibi bir endişeyi dile getirdiğinde, elbette oturup bunu ciddiye almalıyız. Biz de tam olarak bunu yapıyoruz. Finlandiyadan, Başkan Niinistodan ve İsveçten gelen, aslında bu sorunları ele almak ve ileriye doğru bir yol bulmak için masaya oturmaya hazır olduklarına dair net mesajları memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, Finlandiya ve İsveçin üyelik başvurusunda bulunmaları için doğru karardır. Bu onların güvenliğini güçlendirecek, NATOyu güçlendirecek ve Avrupa-Atlantik bölgesinde güvenlik ve istikrarı güçlendirecek dedi.

Türkiye, Finlandiya, İsveç ve NATO sık ve düzenli temas halinde

Türkiye, Finlandiya ve İsveç ile sık ve düzenli temasları olduğunu aktaran Stoltenberg, “Türkiye bazı endişeleri dile getirdi ve biz oturup konuşurken onlar üzerinde çalışıyoruz. Türkiyenin gündeme getirdiği sorunları incelemek için Türkiye, Finlandiya ve İsveç ile sık ve düzenli temaslarımız var. Bence hala karşı karşıya olduğumuz şeyin daha tehlikeli bir dünya olduğunu hatırlamamız gerekiyor. Türkiye de dahil olmak üzere tüm müttefikler NATOnun açık kapı politikasının büyük bir başarı olduğunu defalarca dile getirdiler. NATOnun kapısı açık. NATOnun açık kapı politikası on yıllardır demokrasinin yayılmasına, ortak barış ve istikrarın sağlanmasına yardımcı olmuştur. Bu nedenle Türkiye, Finlandiya, İsveç, NATO, Finlandiya ve İsveçin bir an önce üyeliğinin nasıl sağlanacağı konusunda çok çalışıyor” dedi. Cumhurbaşkanı Niinisto ise, Türkiye ile müzakerelerin devam ettiğini ifade ederek, diyalog kanallarının açık olduğunu aktardı.

Mustafa Ulusoy

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Şu an seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı