Resmi Olarak Ayrıldı

ABD ve İsrail, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO'dan resmi olarak ayrıldı. UNESCO, Filistin'in El-Halil kentindeki Eski şehri, dünya miras listesine ekleme kararı almıştı. İşte bu karara tepki olarak ABD ve İsrail daha önce UNESCO'dan çekilme kararı aldı.

Dünya 01.01.2019, 14:12 01.01.2019, 14:12
Resmi Olarak Ayrıldı

İsrail, geçtiğimiz yıl tarih vererek UNESCO"dan ayrılacağını bildirmişti. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay tarafından yapılan açıklamada, "İsrail"in çıkarları karşıtı olan kararların onaylandığı" gerekçe gösterilerek İsrail hükümeti tarafından alınan kararın birlik içinde üzüntüyle karşılandığı belirtilmiş, Azoulay, UNESCO"nun ifade özgürlüğünü savunduğu ve bugüne kadar antisemitizm ve ırkçılığa karşı durduğunu ifade etmişti.


FİLİSTİN TAM ÜYE SEÇİLDİKTEN SONRA İLİŞKİLER GERİLDİ

İsrail"in UNESCO"dan ayrılmasındaki başlıca nedenin Filistin"deki El Halil tarihi kentin Dünya Kültür Mirası listesine alınmasının ardından Filistin"e ayrı bir devlet statüsü verildiği anlamı taşıdığı ve UNESCO"nun Filistin"e tam üye statüsü çerçevesinde yaklaşım sergilediğini ileri sürmüştü.


BM Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO"nun Filistin"i tam üye olarak kabul etmesinin ardından ABD ile ilişkileri gerilmiş, ABD, UNESCO"yı yıllık katkı payı olan 80 milyon doları ödemediği için oy hakkını kaybetmişti.

ABD HER YIL UNESCO"YA 80 MİLYON DOLAR KATKI PAYI ÖDÜYORDU

Kriz öncesi ABD her yıl UNESCO"ya 80 milyon dolar katkı payı ödüyordu. Bu miktar UNESCO"nun bütçesinin yüzde 22"sine tekabül ediyordu.

Son yıllarda ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya kalan UNESCO, önemli birçok faaliyetini askıya almak zorunda kalmıştı.

Yorumlar (0)
banner51
25°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:27
Güneş 06:05
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:13
Yatsı 21:44