Soçi'de Beklenen Toplantı Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katılımıyla 'Suriye' konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi başladı. Üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Dünya 14.02.2019, 14:21 14.02.2019, 14:21
Soçi'de Beklenen Toplantı Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani"nin katılımıyla "Suriye"konulu Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi başladı.


Üçlü görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlenecek.

Üçlü görüşmeden önce Cumhurbaşkanı Erdoğan hem Putin işle hem de Ruhani ile baş başa görüşmeler yapmıştı.


Putin"e bizzat söyledi! Fırat"ın doğusu mesajı

Rus lider Putin"in açıklamaları;

Şimdi Suriye’nin topraklarının hemen hemen tamamında çatışmasızlık rejimi muhafaza ediliyor. Bu bizim somut ve pozitif ortak neticemizdir. Astana, Suriye için kalıcı bir siyasi çözüm sürecine vesile oldu. Rusya, Türkiye ve İran ortak çabalarla Suriye’deki hayatın normale dönmesi için çalışıyor. İdlib’te gerginliğin azaltılması konusunda anlaşmamız gerekiyor. Bu da teröristlerin varlığına katlanmamız gerektiği anlamına gelmiyor. Suriye anayasa komitesinin kısa bir süre içerisinde çalışmalarına başlaması büyük önem arz ediyor.

Ruhani"nin açıklamaları;

Suriye"de çatışmalarda hayatlarını kaybeden herkese Allah"tan rahmet diliyorum. Alacağımız önemli kararlar için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu karar Suriye halkına katkı yapsın istiyoruz. Terörle mücadele en önemli unsurlardan bir tanesi. Siyasi diyaloğu genişletmeliyiz. Özgür bir Suriye"nin yeniden inşa edilmesini hep birlikte sağlamak durumundayız. Suriye"nin de içeriden her hangi bir terör tehdidine maruz kalmamasına çalışmalıyız. Bir yandan da Suriye"nin ulusal sınırlarını ve toprak bütünlüğünün sağlaması için çabalıyoruz. Ne bu ülkedeki, ne de başka ülkelerdeki teröristleri koruyanlar bilsin ki, hiçbir şekilde teröristleri kullanarak müdahale edemeyeceklerini bilsinler. Maalesef ABD, bu konudaki çabalarına devam etmektedirler.

KAYNAK:HABER7

Yorumlar (0)
banner51
22°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 11 Ağustos 2020
İmsak 04:24
Güneş 06:03
Öğle 13:14
İkindi 17:05
Akşam 20:16
Yatsı 21:48