Suudi savcıya Kaşıkçı terfisi

Suudi Arabistan'daki Kaşıkçı soruşturmasında cinayeti 5 tetikçiyle sınırlayıp Veliaht Muhammed bin Selman ile yakın ekibini aklayan Başsavcı Suud el Muceb terfi etti. Muceb ülkenin Yüksek Alimler Konseyi'ne atanan 20 kişi arasında yer aldı. Soruşturma çerçevesinde Ekim 2018'de İstanbul'a da gelen Muceb, işbirliği yerine Türkiye'nin elindeki delilleri öğrenmeye çalışmıştı.

Dünya 22.10.2020, 11:19
Suudi savcıya Kaşıkçı terfisi

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesindeki Danışma Meclisi, Yüksek Alimler Heyeti ve bazı görevlere ilişkin yeni atamalar gerçekleştirdi. Kral, Başmüftü Şeyh Abdülaziz el-Şeyhin başkanlık ettiği konseye 20 yeni isim atayarak reform emri verdi. Ülkenin en önemli kurumlarından biri Yüksek Alimler Konseyine atanan 20 isimden birisi de Suudi Arabistan Başsavcısı Suud el Muceb oldu.

VELİAHTI VE KATİLLERİ AKLADI

Başsavcı Muceb, Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda vahşice katledilen Cemal Kaşıkçı ile ilgili soruşturmayı yöneten isimdi. Tüm izler Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve ona yakın infaz ekibine çıkmasına rağmen cinayeti sadece 5 tetikçinin üzerine yıkan Savcı Muceb, bu 5 kişi için idam cezası talep etmişti. Mahkeme de bu 5 kişi hakkında önce idam cezası vermiş, ardından da 20 yıl hapis cezasına çevirmişti. Cinayetin planlayıcısı Suudi Arabistan İstihbarat Servisinin Başkan Yardımcısı Ahmed el Asiri ve Prens Selmanın eski danışmanı Suud el Kahtani ile diger katiller beraat etmiş, bu kararla Prens Selman da aklanmıştı.

ÖDÜLÜNÜ ALDI

Cemal Kaşıkçının ölümünü soruşturmak üzere Ekim 2018de Türkiyeye gelen Suudi Başsavcı, o dönemde Türk yetkililerin, Kaşıkçının cesedinin nerede olduğuna dair soruları yanıtlamayı reddetmişti. Muceb, Türkiye ile işbirliği yapmadığı gibi, sadece Türk yetkililerin failler aleyhine buldukları delilleri öğrenmekle ilgilenmişti. Kısa bir sürede ülkesine dönen başsavcı, giderken yanında onlarca koli alması süphe uyandırmıştı. Muceb, ülkesine lokum ve fındık götürdüğünü söylemişti. Suudi muhalifler, başsavcını ülkenin en önemli konseyine dahil edilmesinin Kaşıkcı cinayetindeki "sözde başarısının" bir ödülü olarak yorumladı.

Hatice Saka

Yeni Şafak
 

Yorumlar (0)
12°
orta şiddetli yağmur
Günün Anketi Tümü
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
WhatsApp yerine hangi uygulamayı kullanmayı düşünüyorsunuz?
Namaz Vakti 25 Ocak 2021
İmsak 06:46
Güneş 08:14
Öğle 13:21
İkindi 15:55
Akşam 18:19
Yatsı 19:42