Trump imzayı attı! Twitter tarih mi oluyor?

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya platformlarının paylaşımlardan hukuki olarak sorumlu tutulmasını öngören bir kararname imzaladı.

Dünya 30.05.2020, 10:30
Trump imzayı attı! Twitter tarih mi oluyor?

ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medyaya ilişkin yeni düzenlemeler getiren kararnameyi, Beyaz Saray Oval Ofiste düzenlenen törenle imza attı.

Törende açıklama yapan Trump, kararnamede, internet şirketlerini kullanıcılarının paylaştığı içeriklerden sorumlu tutmayan yasanın değiştirilmesinin öngörüldüğünü belirterek, sosyal medya platformlarının artık kullanıcılarına uyguladığı sansürden ve platformlarda yapılan paylaşımlardan sorumlu olması gerektiği ifadelerine yer verdi.

Başkan Trump, Amerika tarihinde, ifade özgürlüğünün karşılaştığı en büyük tehlikelerden birisini yenmek için bugün buradayız. dedi.

Kararname için imza attığı sırada Oval Ofisteki bir gazetecinin, Twitter hesabınızı silecek misiniz? şeklindeki sorusunu ise Bu ülkede daha adil bir basın olsaydı bunu seve seve yapardım ancak basın adaletsiz olduğu için ben sosyal medya üzerinden birçok insana ulaşıyorum, şeklinde cevap verdi.

Elimden gelse Twitterı da kapatırdım

Twitterın bilgiyi doğrula seçeneğini siyasi aktivizm olarak nitelendiren ve sosyal medya şirketlerinin tekelcilik yaptığını savunan Trump, Twitter, saygın bir şirket olmasa ve hukuki hakkım olsa Twitterı da kapatırdım. Bu konuda avukatlar ile görüşüyoruz, hukuki bir süreç yürüteceğiz, diye konuştu.

Trump ayrıca, Minnesotada polis şiddetiyle öldürülen George Floydun ölüm anlarına ilişkin videoyu da şok edici olarak nitelendirdi.

Trump ve Twitter arasında bilgiyi doğrulama tartışması

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği bilgiyi doğrulama etiketini, salı günü Trumpın California eyaletindeki uzaktan oylama konusunda attığı tweetlere de uygulamıştı.

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitterı, 3 Kasımdaki seçimlere müdahale etmeye çalışmak ve ifade özgürlüğünü kısıtlamak ile itham etmişti.

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız, ifadesini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
banner51
23°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
MEB Şube Müdürü Rotasyonu İptal Edilmeli mi ? Edilememeli mi?
Namaz Vakti 04 Temmuz 2020
İmsak 03:32
Güneş 05:30
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:47
Yatsı 22:36