Türkçe konuştuğu için Türk öğrenciye ceza verdiler

Almanya'da teneffüste Türkçe konuşan Türk öğrenciye ceza veren öğretmen ve okul yönetimi hakkında kent valiliği resmi soruşturma başlattı

Dünya 27.07.2020, 10:38 27.07.2020, 12:36
Türkçe konuştuğu için Türk öğrenciye ceza verdiler

Almanyada teneffüste arkadaşıyla Türkçe konuşan bir çocuğa ceza verilmesinin yankıları sürüyor. Tırmanma duvarı önünde oynayan Türk öğrenciler, yanlarına gelen diğerlerini oyuna almadı. Onlar da kızlardan birinin Türkçe konuştuğunu öğretmene ispiyonladı. Valilik ayrımcılığa giren haksız ceza için inceleme başlattı. Almanyanın Baden- Württemberg eyaletine bağlı Heidelberg kenti yakınlarında bulunan okulda, arkadaşları ile Türkçe konuşan bir kız öğrenciye öğretmeni tarafından ceza verilmişti. 8 Temmuz tarihinde cereyan eden olaydan sonra aile şikayetçi olmuştu.

Ailenin avukatı Yalçın Tekinoğlu, DW Türkçeye yaptığı açıklamada, üçüncü sınıf öğrencisi olan kız çocuğunun, teneffüste kendisi gibi Türkiye kökenli bir arakadaşı ile tırmanma duvarı önünde oynarken başka çocukların da yanlarına gittiğini, kız öğrencilerin onları aralarına almayı reddetmesi üzerine diğer çocukların öğretmene onları aralarında Türkçe konuştuklarını da belirtip şikayet ettiklerini aktardı.

CEZA ÖDEVİNE SORUŞTURMA

Avukat Tekinoğlu, konunun Okul Denetim Kurulu tarafından inceleneceğini söyledi. Okulun bulunduğu kentin valiliğinden de bir gruba yönelik ayrımcılık iddiaları içeren bu tür suçlamaların ciddiye alındığı ve incelendiğini açıkaldı. Söz konusu okulda 16 kültürden gelen öğrencilerin ders gördüğü, göçmen kökenli ailelerden gelen çocuk oranının da yüzde 43 olduğu açıklandı.Freiburg Valiliği Sözcüsü Heike Spannagel söz konusu olayın yaşandığı bölgenin bağlı bulunduğu eğitim ve öğretim dairesinden rapor talep edildiğini duyurdu. Rapor ellerine ulaşmadan okula veya suçlanan öğretmene dair değerlendirme yapamayacaklarını belirtti.

NEDEN ANADİLİMİZİ KONUŞMAMALIYIZ ÖDEVİ

8 Temmuzda öğretmenin bizzat tanıklık etmediği olay üzerine Türkçe konuşan öğrencilere ceza olarak, okulda neden Almanca konuşulması gerektiğini yazan bir ödev vermişti. Bunun üzerine 9 yaşındaki öğrenci "Çocuklar okulda Almanca konuşur. Almanyada resmi dil Almancadır. Okullar Alman okulu. Türkçe konuştuğumuzda diğer öğrenciler bizi anlamıyor. Anadilimizi konuşmamalıyız" şeklinde yarım sayfalık bir yazı yazmıştı.

SABAH

Yorumlar (0)
banner51
26°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 04 Ağustos 2020
İmsak 04:13
Güneş 05:56
Öğle 13:15
İkindi 17:08
Akşam 20:24
Yatsı 22:00