Türkiye Yunanistan'a karşı Lozan kartını açtı

Akdeniz ve Ege'de tahrike hız veren Atina'ya karşı 'Lozan' kartı açıldı. Türkiye, gayri askeri statüdeki Sakız Adası'nda tatbikat yapacağını ilan eden Yunanistan'ı, Lozan vurgulu Navtex'le uyardı: Sakız Adası'nın 1923 Lozan Barış Anlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir

Dünya 16.09.2020, 08:42
Türkiye Yunanistan'a karşı Lozan kartını açtı

Türkiye, Doğu Akdenizde seri provokasyona başlayan Yunanistana Lozan Anlaşması uyarısı yaptı. Bir yandan "Türkiye ile diyaloğa hazırız" mesajı verip diğer taraftan Doğu Akdeniz ve Egede provokasyona devam eden Yunanistandan bir adım daha geldi. Yunanistan, bir Navtex yayınlayarak Lozan Anlaşması gereği gayri askeri statüde bulunan Sakız Adası civarında askeri tatbikat yapacağını duyurdu. Limnos İstasyonundan yayınlanan Navtexte tatbikatın 20 Eylülde yapılacağı ilan edildi.

TÜRKİYEDEN KARŞI NAVTEX

Yunanistanın ilanına Ankaradan anında karşılık geldi. İzmir istasyonundan yayınlanan bir Navtexle Atinanın ilanının geçersiz olduğu belirtildi. Navtexte şu ifadeleri yer verildi: "LA08-206/20 numaralı Navtex mesajı ile Sakız Adasının 1923 Lozan Barış Antlaşması ile belirlenen gayri askeri statüsü ihlal edilmiştir." 24 Temmuz 1923te imzalanan Lozan Anlaşmasına göre Sakız Adası gayri askeri statüde. Anlaşmaya göre adada askeri unsur bulundurulamayacağı gibi, askeri tatbikat da yapılamaz.

BU VURGU İLK KEZ YAPILDI

Uzmanlara göre Türkiye yayınladığı Navtexte ilk kez Lozan vurgusu yaparak önümüzdeki dönemde izleyeceği yol haritasının sinyalini verdi. Emekli Tümamiral Deniz Kutluk, "Sakız adasındaki silahlandırılmaya itiraz eden bir Navtex. Bu yeni bir adım. Eskiden Kıbrıs için yapılıyordu. Adalar için ilk defa yapılıyor gördüğüm kadarıyla" dedi. Kutluk, Dışişleri Bakanlığının Atinaya vereceği bir nota ile tepkinin perçinlenebileceğini ifade etti.

Doğu Akdenizde Türkiye ve Yunanistanın enerji rekabeti, NAVTEX savaşı ve kıta sahanlığı geriliminin merkezinde Meis Adası var. Yunanistan ve Türkiyeyi çatışmanın eşiğine getiren bu adanın statüsüne ilişkin hangi ülke, neyi savunuyor? Çatışma Hattının perde arkasına gelin birlikte bakalım..

SIRADA NOTA VAR

Marmara Üniversitesi Uluslararası Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selami Kuran da, Lozan vurgusunun, önümüzdeki dönemde Türkiyenin hukuki ve diplomatik anlamda atacağı adımların habercisi olduğunu söyledi. Kuran şunları kaydetti: "Türkiye sahada gücünü devam ettirecek. Ama hukuki platformlarda bu meseleler ciddi bir şekilde gündeme getirilecek. Navtexin ardından nota verilecek. Adaların eski durumuna dönmesi talep edilecek. O olmadığı Türkiye BMye müracat ederek silahlandırılan adalarda durum tespiti yapılmasını talep edebilir."

Talha Menteş

Yeni Şafak
 

Yorumlar (0)
banner51
20°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 21 Eylül'de Açılmalı mı?
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 05:16
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:30
Akşam 19:14
Yatsı 20:34