28.04.2020, 21:10

Dünyaya rol model oldu

Virüs salgını tüm dünyada ülkelerin sınırlarını ve imkânlarını zorlayan bir belaya dönüştü. Sosyal devlet kavramının sözde kitabını yazan Batılı ülkelerde yaşanan manzaralar hiç de iç açıcı değil. Türkiye ise “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesini salgınla mücadelede başarılı bir şekilde ortaya koydu. Tüm dünyanın takdirini topladı. Güçlü sosyal yardım ve sağlık sistemiyle adeta Dünyaya rol model ülke oldu. ABD ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde maske, dezenfektan, eldiven ve gıda ürünlerine rahat bir şekilde ulaşılamazken, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, sosyal devlet olma farkını ortaya koydu. Tüm malzemeler ihtiyaç sahiplerinin kapısına kadar götürüldü. Kimse mağdur edilmedi. Dünyada örneği olmayan uygulamalar devreye kondu. “Vefa sosyal destek grupları” ile yardımlar düzenli şekilde evlere kadar dağıtıldı. Türkiye, yardım uygulamaları ile sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirdi. Devletin insan için olduğu gerçeği göz ardı edilmedi.

                                                           ****

Ekonomik istikrar kalkanıyla; esnafa, iş dünyasına, çiftçiye, hayvancılıkla uğraşana, dar gelirlilere peş peşe destek paketleri açıldı. Ekonomiye 200 milyar liralık can suyu verildi. Coronavirüs önlemleri kapsamında Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak koordinesinde yürüyen ekonomik istikrar paketi tüm kesimleri kucakladı. 2 milyondan fazla mükellefin ödemeleri 6 ay, belediyelerin bütçe kesintileri 3 ay, firmaların bankalara ödemeleri 3 ay ertelendi. 5 bin liranın altında geliri olanlara temel ihtiyaç desteği paketi devreye alındı. Başvuran tüm firmalara işçi çıkarmama koşuluyla kısa çalışma ödeneği veya ücretsiz izne çıkarılan işçiler için destek verildi. Esnaf ve sanatkârların kredi faizleri ertelendi. İhracatçıya stok finansman desteği ve döviz kazandırıcı tedbirler alındı. Yaklaşık 7,8 milyon asgari ücretli çalışana asgari ücret desteği sürdürüldü. Kamu ve özel sektörde esnek ve uzaktan çalışma modeli uygulanarak iş ve üretim hayatı devam ettirilirken, çalışanların salgından en az şekilde etkilenmesi sağlandı. Emeklilerin maaş ödemeleri evlerinde yapıldı. İhtiyaç sahibi yaklaşık 5 milyon haneye nakdi yardım yapıldı.

                                                           ****

Salgında en hassas noktalardan biriydi maske. Çok tartışıldı, konuşuldu “takmalı mı takmamalı mı?” diye. Başkan Erdoğan bu tartışmaya son noktayı koydu. İhtiyacı olan tüm vatandaşlara haftada bir defa olmak üzere eczaneler aracılığıyla maskeler dağıtıldı. Kesinlikle parayla maske satışı yasaklandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ilk andan itibaren bilgilendirici ve tarihe geçecek bilimsel adımlar attı. Ellerin yıkanmasını öğrendiğimiz, ardından temizliğin tüm topluma tekrar tekrar anlatıldığı sosyal izolasyon ve “evde kal” çağrılarını hatırlatan ses oldu Bakan Koca. Türkiye’de ilk vaka açıklandığı tarihten itibaren devlet, vatandaşının yanında olurken Batı ülkelerinde oluşan manzara utanç tablosu gibiydi. Avrupa sağlık sistemi, yüz binlerce hastayı taşıyamadı. Önce yataklar, sonra hastane koridorları doldu. Ardından yaşlılara ölüm protokolleri imzalatıldı. Ölenlerin yüzde altmışı huzur evlerinde kimsesizlikten ölen yaşlıları oldu.

                                                             ****

Yazının Devamı İçin TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)
banner51
17°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Kadroya Geçen İşçiler Asıl İşkoluna Dahil Olmalı mı?
Namaz Vakti 20 Ekim 2020
İmsak 05:50
Güneş 07:14
Öğle 12:54
İkindi 15:53
Akşam 18:24
Yatsı 19:43