16.11.2018, 19:23

Eğitim Nedir? Ne Değildir?

Milli Eğitim Bakanlığı geçenlerde üç yıllık vizyon belgesini açıkladı. Bakan Ziya Selçuk “kimse bizden torbadan tavşan çıkarmamızı beklemesin” cümlesi ile söze başladı. Bu cümleden ben şu sonucu çıkardım. Milli Eğitim Bakanlığından eğitim ile ilgili beklentilerin gerçekçi olmasını istedi. Bu son derece doğru bir tespittir. Çünkü eğitimi sadece eğitimcilerden beklemek, onlara haksızlık etmek demektir. Bu konuda yapılacak olan topyekûn milletçe bir seferberlik başlatmaktır. Eğitim hem etkileyen yanıyla hem de her şeyden etkilenen yanıyla ele alınmalıdır. Böyle baktığımızda paydaş olarak Türkiye devletinde yaşayan herkesi kuşatır, herkesi ilgilendirir. Aynı zamanda herkese de sorumluluk yükler. Hak ve sorumluluk dengesinde milli mutabakat belgesi olması gereken eğitim dediğimiz olgunun topluma iyi anlatılmasında yarar var. Ben kişisel olarak öncelikle ülkemizde genelde dünyada eğitimin doğru anlaşılmadığı kanaatindeyim. Haddini aşan şey, zıddına inkılâp eder. Sözünün bu düzlemdeki yerini hatırlatmak istiyorum. Eğitim şart olarak her sorunda cevap olarak verdiğimiz bir sloganımız var. Yani her şeyin ilacı eğitim gibi gösteriliyor. Bu yargı yüzde yüz doğru değil diye düşünüyorum. Evet, eğitim gerekli ancak bunu sadece okullara, öğretmenlere, öğrencilere yüklerseniz sonuç eğitimciler günah keçisine dönüşür ve herkese haksızlık etmiş olursunuz.

Peki eğitim nedir? Ne değildir?

-Kişinin davranış örüntülerini değiştirme sürecidir. (Tyler).
-Fizik ve sosyal tabiatın insan üzerinde meydana getirdiği tesirlerdir.(Durkheim)
-Bireyin davranışlarında kendi yaşantısı yoluyla ve kasıtlı olarak istendik değişme meydana getirme sürecidir. (Ertürk).
-İnsan davranışlarında bilgi, beceri, anlayış, ilgi, tavır, karakter ve önemli sayılan kişilik nitelikleri yönünden belli değişmeler sağlamak amacıyla yürütülen düzenli bir etkileşimdir. (Yıldırım).
-İnsanları belli amaçlara göre yetiştirme sürecidir (Nurettin Fidan).


Eğitim sözcüğünün İngilizcesi education- Latince ‘Educere’den gelir. ‘Educere’ sözcüğü hem bitki ve hayvan, hem de çocukların bakım ve yetiştirilmesi anlamlarında kullanılırdı. İngilizcede de bu kelime genel manada, çocukların ve hayvanların yetiştirilmesi anlamında kullanılmaktadır. Türkçede, ‘eğitim’ 1940’larda maarif, tedrisat, talim ve terbiye gibi sözcüklere karşılık gelecek şekilde ortaya çıkar. Türkçe ‘eğmek’ kökünden türemiştir. Bu kök, bükmek, uygulamak, öğretmek, yetiştirmek, geliştirmek, alıştırmak, egemenlik altına almak, yenilgiye uğratmak, kırmak ve yönlendirmek gibi anlamlara gelir.

Ziya Gökalp, eğitim kelimesini “Bir toplumda yetişmiş neslin, henüz yeni yetişmeye başlayan nesle fikirlerini ve hislerini vermesidir” şeklinde tanımlar. Durkheim ise eğitim kavramına sosyal açıdan bakanların başında gelir. Ona göre “eğitim, yetişkin nesiller tarafından, sosyal hayata henüz hazır olmayanlara tatbik edilen bir tesirden” ibarettir. Bu durumda eğitim; yetişkin neslin, bir plan ve gayeye göre yetişmekte olan nesillerin gelişimini sağlamaktır. Eğitimin bir süreç olduğuna ilişkin tanım da şöyledir: “Eğitim, fertlerin zihinlerini yeryüzünde ahlâka dayalı sosyal düzen kurmalarını sağlayacak tarzda şekillendirme sürecidir.”

Son yıllarda okulsuz toplum modelleri konuşuluyor. Eğitimin kaleleri okullardan bazı kesimler ümidini kesmeye başladı ve çocuğunu hayata aile olarak hazırlama görevini bizzat annesi ve babası yapmayı anayasal hak olarak düşünmeye başladı. Ülkemizde de bu konuların yakın bir gelecekte konuşulacağını düşünüyorum. Sebebi ise bana göre okullara, öğretmenlere yüklediğimiz aşırı anlamın, anlamsızlığa doğru kaymasıdır. Gelin hep birlikte bir sınır çizelim. Eğitim öğrenciyi eğmek, bükmek ise ve bu görevi öğretmene vermişsek bizde yapıcı katkı yapalım, yapamıyorsak işlerine karışmayalım. Ne dersiniz? (1ilhamifindik@gmail.com)

 

Yorumlar (0)
banner51
30°
açık
Günün Anketi Tümü
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Sizce Şu Anki Korona Virüs Rakamlarına Göre Okullar 31 Ağustosta Açılmalı mı?
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:46